Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

IAA 2014: Mercedes-Benz z bardziej pojemnym Ciatro G

infobus
30.09.2014 17:48
0 Komentarzy
Podczas tegoroczny targów Hanowerze Mercedes-Benz pokazał łącznie 7 autobusów, z czego największą uwagę zwiedzających przykuwał model Citaro G z mniejszym silnikiem OM 936, który zostanie zaprezentowany także podczas targów TRANSEXPO. Zacznijmy naszą relację od miejskiej rodziny Mercedes-Benz, która do tej pory sprzedała się na całym świecie w liczbie ponad 40.000 egzemplarzy, w tym ok. 8000 szt. reprezentowało II generację Citaro (wprowadzoną do oferty w 2011 r.)  Na tegorocznej edycji wystawy IAA producent z Mannheim po raz pierwszy pokazał przegubowy autobus miejski Citaro G z mniejszym silnikiem OM 936 h Euro 6 o pojemności 7,7 l i mocy 260 kW (354 KM). To przykład najnowocześniejszej technologii zamkniętej w kompaktowej i jednocześnie oszczędnej jednostce napędowej. O sukcesie „transplantacji”mniejszego silnika do pojazdu przegubowego zadecydował m.in System Power Boost (PBS), umożliwiający chwilowe zwiększenie mocy przy niższych prędkościach obrotowych silnika . Dzięki temu maksymalny moment obrotowy jest teraz dostępny znacznie wcześniej, co ma decydujące znaczenie dla właściwości jezdnych 18-metrowego pojazdu. Przegubowe Citaro z nowym silnikiem przyśpiesza podobnie jak egzemplarze z jednostkami o większej pojemności skokowej, a dodatkowo oferuje sporo plusów. Dzięki swojej niższej masie i mniejszej powierzchni zajmowanej przez zabudowę silnika, całkowita pojemność Ciatro G zwiększyła się aż o ośmiu pasażerów. Zaprezentowany na targach autobus Citaro G korzystał również z nowego, ulepszonego systemu sterującego obrotnicą przegubu (Articulation Turntable Controller), a także z elektroniki nowej generacji. Obejmuje ona m.in. większy i kolorowy wyświetlacz na desce rozdzielczej, a także nowy panel sterowania dla ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. To kontynuacja technologiczne rewolucji, którą Citaro rozpoczęło w 2011 r. Podsumowując na targach IAA mogliśmy zobaczyć miejskie trio Mercedesa w postaci:
–Citaro K o długości 10,63 m z silnikiem Mercedes-Benz OM 936 h o mocy 220 kW (299 KM), współpracującym z automatyczną skrzynią biegów z Voith. Miejski minibus wyróżniał się: srebrem kolorem, zintegrowanym automatem biletowym zabudowanym w drzwiach kabiny kierowcy, monitoringiem z 4 kamer wideo, wykładziną w przedziale pasażerskim imitującą drewnianą podłogę oraz obszarem priorytetowym w zatoce naprzeciwko środkowych drzwi z miejscem postojowym na dwa wózki. Zastosowane tutaj fotele to City Star Eco.
– Citaro Üo długość: 12,135 m, który jest przykładem wszechstronności miejskiej rodziny Mercedesa, która może także obsługiwać dalsze, regionalne połączenia. Na zewnątrz ciężko jest odróżnić ten model od klasycznego miejskiego Citaro –tym bardziej, że w Hanowerze podmiejski egzemplarz zaprezentował się w świetnie wyglądającym antracytowym kolorze. O jego „regionalnym”charakterze przekonujemy się dopiero wchodząc do środka. W układzie napędowym Citaro Üzastosowano ten sam silnik co w wyżej opisywanym egzemplarzu –OM 936 h o mocy 220 ​​kW (299 KM), który tutaj współpracuje z automatyczną skrzynią biegów ZF EcoLife. W środku można było zauważyć automat biletowy w drzwiach kabiny oraz wyznaczone po prawej stronie miejsce dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Zastosowane tutaj fotele to Inter Star Eco z wysokimi oparciami i zagłówkami wykonanymi z sztucznej skóry.
– Citaro G o długości 18,1 m. Przegubowy autobus był dostępny na terenie zewnętrznym i wszyscy chętni mogli się nim przejechać się po wyznaczonym obszarze testowym. Jak już wspomnieliśmy w jego układzie napędowym zastosowano poziomy silnik OM 936 o mocy 260 kW (354 KM), współpracujący z automatyczną skrzynią biegów ZF Ecolife. Do środka można było wejść poprzez troje drzwi (w układzie 2-2-2). We wnętrzu zastosowano m.in. automat biletowy w drzwiach kabiny, a przede wszystkim –większy, kolorowy wyświetlaczu na desce rozdzielczej oraz nowy panel sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Wyposażenie wnętrza skompletowano pod katem wysokiej odporności na wandali, dlatego zamontowano tutaj: monitoring z 5 kamerami, a wszystkie wbudowane elementy zostały pokryte farbą anty-graffiti. Zastosowane tutaj siedzenia to City Star z tkaniną pokrytą powłoką antywandalową. Mimo takich zabezpieczeń w pojeździe pojawiła się dość luksusowa przeźroczysta opończa przegubu oraz przeszklone luki dachowe, które nadały wnętrzu dodatkowej przestronności. Obszar priorytetowy naprzeciwko środkowych drzwi objął także dwa wygodne straponteny (flipy).
Mercedes na IAAMercedes na IAAMercedes na IAAMercedes na IAA
Mercedes Citaro GMercedes Citaro GMercedes Citaro GMercedes Citaro G
 
 
 
Autobusy turystyczne spod znaku trójramiennej gwiazdy w Hanowerze reprezentowały dwa autokary: Tourismo i Travego. Warto tutaj dodać, że pierwszy z nich obchodzi w tym roku 20-lecie obecności na rynku, co reklamuje nalepka ’20 Years Anniversary’ klejona na zewnątrz autobusów. Jubilat wystąpił na IAA 2014 w następującej kompletacji:
– Mercedes-Benz Tourismo o długości 12,14 m z silnikiem OM 470 o pojemności 10,7 litrów i mocy 315 kW (428 KM) współpracującym z zautomatyzowaną skrzynią Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift. Pojazd –wzorem pojazdów z wyższej półki –naszpikowano elektronicznymi układami z zakresu bezpieczeństwa aktywnego. Tourismo to także komfort, dlatego w targowym modelu mogliśmy podziwiać wyjątkowo bogate wyposażenie przedziału pasażerskiego. To m.in. Wi-Fi, dwanaście pojedynczych gniazd zasilania, dwa 19-calowe monitory, lodówka z przodu, kuchnia i toaleta. Zastosowanych 49 foteli pochodziło z serii Travel Star Xtra. Ciekawa była również stylistyka pojazdu: z zewnętrz metaliczny antracyt, z kolei w środku dominowały wykładziny i tkaniny w kolorze mokka, podkreślając dyskretną elegancję autokaru. Zagrało. Tourismo to jeden z najlepiej sprzedających się autokarów w Europie. W ciągu ostatniego roku klienci z Europy Zachodniej odebrali łącznie ok. 1000 autobusów tego typu. Warto także podkreślić, że w ciągu 8 lat od premiery nowej generacji, ta rodzina została znacząco rozbudowana. Mamy teraz bardziej ekonomiczne opcje RH i RH M, a także od zeszłego roku wersję MIDI o długości 10,32 m. Z kolei wysokopokładowe modele występują w dwóch wersjach dwuosiowych (12,14 i 12,96 m) oraz dwóch wersjach trzyosiowych (12,96 i 13,99 m). Turystyczna rodzina jest cały czas rozwijana o czym świadczy fakt, że od przyszłego roku Tourismo będzie seryjnie dostępne z systemem Lane Assistant, a także z AEBS, co oznacza zaawansowany system hamowania awaryjnego. AEBS wykorzystuje system radarowy do rozpoznawania pojazdów znajdujących się maksymalnie 200 m przed pojazdem i stale oblicza różnicę prędkości pomiędzy nimi. Jeśli kolizja jest nieunikniona i nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, kierowca zostaje najpierw ostrzeżony wizualnie i dźwiękowo, a następnie pojazd automatycznie rozpoczyna manewr hamowania. Podczas tej fazy, kierowca ma możliwość reagowania poprzez hamowanie lub wykonanie manewru. Jeśli kierowca nie zareaguje i kolizja jest nieunikniona, ostrzeżenie staje się ciągły sygnał i pojazd automatycznie wykonuje pełne hamowanie. AEBS może zapobiegać uderzenia w tył pojazdu i znacznie zmniejszając skutki wypadków przy dużych prędkościach. Dodajmy, że Tourismo już jest standardowo wyposażane w ESP (ABS+ASR), ogranicznik hamulca zespolonego (DBL) oraz asystenta hamowania (BAS). I na koniec ważna informacja: Tourismo oferuje teraz dodatkowy wariant napędowy. Konstrukcje dwuosiowe mogą być wyposażone w silnik OM 470 o pojemność 10,7 l i mocy 315 kW (428 KM) oprócz dotychczasowych wersji o mocach: 265 KW (360 KM i 290 kW (394 KM).
– Travego o długości 12,18 m został pokazany na IAA 2014 jako najbezpieczniejszy autokar na świecie. Platformą dla całego systemu bezpieczeństwa aktywnego w pojeździe jest ESP z kontrolą przyspieszenia poślizgu (ASR) i licznymi funkcjami jak: BAS (Brake Assist System), ogranicznik hamulca zespolonego (DBL), system kontroli ciśnienia w oponach, asystent pasa ruchu, asystent wspomagania koncentracji i adaptatywny tempomat z Active Brake Assist 3. Nowością jest przewidujący tempomat (Predictive Powertrain Control – PPC), który optymalizuje zużycie paliwa poprzez precyzyjną kontrolę układu napędowego. Opracowany przez Daimler Buses system jest używany w autokarach Mercedes-Benz Travego od połowy br. PPC uzyskuje dostęp do danych topograficznych praktycznie wszystkich głównych dróg w Europie. Poprzez GPS, PPC jest w stanie w każdym czasie wyznaczyć trasę pojazdu z określoną prędkością, dodając do tego dane o masie autobusu, mocy silnika, momencie obrotowym i przekładni. Generalnie zasada działania jest taka: PPC przyśpiesza przed wzniesieniami, następnie wybiera optymalny bieg jadą pod górę, zmniejsza moc przed wierzchołkiem wzgórza, a po przejechaniu wzniesienia pozwala na swobodny zjazd autobusu przy niskich obrotach silnika. Zdaniem Daimlera, PCC ogranicza zużycie paliwa o 4% , jednak testy dziennikarzy udowodniły, że przewidujący tempomat może ograniczyć konsumpcję paliwa nawet o 9,2%.Kolejna nowinka to tempomat z dodatkową funkcją 'stop and go’ , która wspiera kierowcę podczas jazdy w korkach. Ta dodatkowa funkcjonalność zwiększa kontrolowany zakres tempomat adaptatywnego (ACC) z dotychczasowego, ograniczonego zakresu –od 15 do 100 km / h, do pełnego –od 0 do 100 km / h. Bardziej płynna jazda zwiększa komfort jazdy dla pasażerów i zmniejsza obciążenie kierowcy. W zakresie wyposażenia przestrzeni pasażerskiej, Travego na IAA zaprezentował się w wersji 4-gwiazdkowej o pojemności 44 miejsc z fotelami Travel Star Xtra. Z kolei w układzie napędowym pojazdu zastosowano silnik OM 470 o mocy 315 kW (428 KM) współpracujący z skrzynią Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift. Żółty, metaliczny lakier targowego Travego podkreślał zasługi pojazdu na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Nowa oferta MercedesaNowa oferta MercedesaNowa oferta MercedesaNowa oferta Mercedesa
Pojazdy międzymiastowe marki Mercedes-Benz reprezentował w Hanowerze kolejny europejski bestseller, czyli Intouro. Jak podaje producent –w ostatnim roku zostało sprzedanych ok. 1000 szt. tego typu jednostek. Przypomnijmy, że ten model wszedł do oferty w 2006 r. i od tamtej pory wyprodukowano go w łącznie liczbie ponad 6000 szt. W 2014 r. Intouro stała się jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki nowym wariantom długości. Aktualnie rodzinę Intouro tworzą trzy dwuosiowe modele: Intouro o długości 12,14 m, Intouro M o długości 12,64 m oraz Intouro L (13,32 m). Przednie i tylne zwisy są identyczne w każdym przypadku, a tylko rozstaw osi waha się od 6080 mm (Intouro) i 6580 mm (Intouro M) do 7260 mm (Intouro L). Dodajmy, że najnowsza wersja Intouro L o długości 13,32 m oferuje maksymalną pojemność na poziomie 63 miejsc siedzących przy dopuszczalnej masie całkowitej na poziomie 18 t. Z kolei model Intouro M posiada 59 miejsc siedzących. Dodajmy, że zmiana gabarytów i nowe silniki Euro 6 nie zrewolucjonizowały stylistyki tej rodziny. Wyjątkiem jest tylna ściana z charakterystycznymi, symetrycznymi kratkami wentylacyjnymi oraz nowymi światłami, pochodzącymi z modeli Integro i Tourismo. Zmiana generacji Intouro jest bardziej zauważalna w kokpicie: mamy tutaj kolorowy wyświetlacz oraz joystick do zmian biegów. W układzie napędowym króluje silnik Mercedes-Benz OM 936 o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW (299 KM) lub 260 kW (354 KM) współpracujący albo 6-biegową manualną skrzynią biegów albo z GO-250-8 PowerShift albo z w pełni automatyczną skrzynią biegów. Podczas IAA 2014 mogliśmy zobaczyć standardowe Intouro z silnikiem Mercedes-Benz OM 936 o mocy 260 kW (354 KM) z automatyczną skrzynią biegów ZF Ecolife z konwerterem momentu obrotowego. Zastosowane w nim składane siedzenia (przy podwójnych środkowych drzwiach) zwiększają liczbę miejsc pasażerskich do 55. W zakresie zamontowanych układów bezpieczeństwa to Mercedes-Benz standardowo montuje w Intouro elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy ESP oraz asystenta hamowania (Brake Assist System). Nowy AEBS (od połowy 2015 r.) oraz system kontroli ciśnienia w oponach są dostępne w opcji.
Nowa oferta MercedesaNowa oferta MercedesaNowa oferta MercedesaNowa oferta Mercedesa
W tym roku spółka Mercedes-Benz Minibus GmbH świętowała przekazanie 2000 szt. minibusów i jednocześnie 10-lecie firmy. Aktualna oferta obejmuje oczywiście wersje Sprinter Euro 6, gdzie stosowane są dwie jednostki napędowe: 4-cylindowy silnik OM 651 o pojemności 2,2 l i mocy od 70 kW (95 KM) do 120 kW (163 KM) oraz 6-cylindrowy silnik V6 o pojemności 3,0 l i mocy 140 kW (190 KM). Współpracują one albo z klasyczną 6-biegową, manualną skrzynia biegów albo z automatyczną skrzynią biegów 7G-tronic z konwerterem momentu obrotowego. To jedyna na świecie 7-biegowa automatyczna skrzynia do zastosowania w samochodach, która teraz jest dostępna z funkcją Start / Stop Eco. Kolejna nowinka to nowa tylna oś i dłuższe interwały serwisowe dla silników, które zostały zwiększone do 60.000 km. Z praktycznych szczegółów, które doszły do oferty warto wymienić: sensory parkowania oraz obrotowe siedzeniem kierowcy w serii Sprinter City. Aktualny program produkcyjny Mercedes-Benz obejmuje 16 minibusów, które są oznaczone poprzez dwucyfrowy kod. Wskazuje on długość i tonaż pojazdów. Pierwsza cyfra określa długość (2 = Sprinter z średnim rozstawem osi, 3 = długi rozstaw osi, 4 = długi rozstaw osi i długi zwis przedni, 5 = przedłużony tył, 6 = specjalny program, dwie osie, 7 = specjalny program, trzy osie). Druga cyfra oznacza dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (3 = 3,5 tony, 4 = 4,0 t, 5 = 5.0-5.65 t, 7 = 6,8 t).  To w połączeniu z czterema wariantami wyposażenia daje nam taką ofertę: międzymiastowy Transfer (Sprinter 34, 35, 45 i 55), turystyczny Travel (Sprinter 45, 55 i 65), miejski City (Sprinter 35, 65 i 77) i Mobility – dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej (Sprinter 23, 33, 35 i 45). Na wystawie IAA mogliśmy zobaczyć najdłuższego minibusa z fabryki w Dortmundzie –Sprinter 77 o długości 8,7 m i maksymalnej pojemności 40 osób. Wizualnie niskopodłogowy  Sprinter wyróżniał się wysoką linią szyb, dochodzącą do krawędzi dachu, panoramicznymi bocznymi szybami i dwoma podwójnymi drzwiami, z szybami do poziomu podłogi. Warto podkreślić, że ten trzyosiowy pojazd ma pneumatyczne zawieszenie tylnej osi, niezależne zawieszenie wszystkich kół oraz pojedyncze ogumienie. Dla targowych potrzeb został pomalowany na biały, metaliczny kolor. Dodatkowo został wyposażony w felgi aluminiowe, reflektory bi-ksenonowe z funkcji doświetlania zakrętów, wyświetlacz matrycowy LED, funkcję przyklęku, składane rampy przy pierwszych i drugich drzwiach oraz dziesięć foteli City Star Eco. W jego układzie napędowym zastosowano silnik OM 651 o mocy 120 kW (163 KM) współpracujący z automatyczną skrzynią biegów 7G-Tronic Plus.
 

Komentarze