Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Groeneveld Polska na fali wznoszącej

infobus
21.01.2015 22:31
0 Komentarzy

 

Styczeń to czas podsumowań i odpowiedzi. Co się udało, co można ulepszyć by działać sprawniej, gdzie jest się branżowo dostatecznie silnym, a gdzie czekają nowe wyzwania i możliwości. Dla Groeneveld Polska ubiegły rok był bardzo udany. Odnotowana w 2014 r. sprzedaż osiągnęła rekordowo wysoki poziom. I nie jest to tylko zasługą samego ożywienia się gospodarki ogólnie. Ogromny wpływ na osiągnięty sukces miał m.in. dynamiczny rozwój sektora autobusowego, i to nie tyle w samej Polsce, co w dużej mierze poza jej granicami. Dzięki temu ilość zamówień spływająca do Groeneveld zdecydowanie wzrosła w porównaniu do lat ubiegłych. Wspominając 2014 nie można zapomnieć o wydarzeniach, które potwierdzają pozycję tej firmy jako lidera, zarówno w wymiarze technologicznym, jak i wspomnianym już sprzedażowym. Bezdyskusyjnie do tych miłych momentów, które pragnie się długo celebrować i pamiętać, należy zaliczyć otrzymanie prestiżowego wyróżnienia w kategorii ‘części i wyposażenie autobusów. Przyznana przez Targi TRANSEXPO nagroda za najnowszej generacji urządzenie kontrolujące poziom oleju w silnikach –niegrawitacyjny Oilmaster z innowacyjnym czujnikiem przechyłu to doskonała rynkowa rekomendacja dla Groeneveld, w szczególności dla samego produktu. W Kielcach Groeneveld świętował również dostarczenie 2500. systemu Oilmaster firmie Solaris Bus &Coach S.A. Było bardzo uroczyście i podniośle. O tym wszystkim co było, o planach na kolejne lata i o samym już urządzeniu rozmawiamy z panem Michałem Zagozdą z Groeneveld Polska:
Uroczyste wręczenie podziękowania za owocną współpracę panu doktorowi Dariuszowi Michalakowi, zastępcy dyrektora generalnego oraz członkowi Zarządu firmy Solaris przez pana Johana Booda, Michała Zagozdę i Sławka Kucharskiego z Groeneveld
InfoBus.pl: Jest Pan zadowolony z ubiegłego roku? Musi Pan być. Liczby nie kłamią…
Michał Zagozda, odpowiedzialny w Groeneveld Polska za rynek autobusowy w Europie Centralnej: Muszę się przyznać, iż jestem bardzo zadowolony z osiągniętych wyników. Pozyskaliśmy nowych odbiorców naszych urządzeń na rynkach sąsiednich, zacieśniliśmy współpracę z producentami i poszerzyliśmy paletę naszych produktów. Mam tu na myśli Oilmaster’a z czujnikiem przechyłu. Ciekawy rok za nami…
InfoBus.pl: Skąd pomysł na Oilmaster’a z czujnikiem przechyłu?
Michał Zagozda: To efekt ciągłego dialogu z użytkownikami. Szczególnie w naszej części Europy, gdzie place postojowe w zajezdniach autobusowych delikatnie mówiąc nie są idealnie równe, zaistniała potrzeba zapewnienia właściwego procesu monitorowania poziomu oleju i jego dokładnego pomiaru w każdych warunkach, bez względu na ukształtowanie terenu po którym porusza się pojazd. Teraz, dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania jakim jest czujnik przechyłu, w przypadku braku równego podłoża, pojawia się komunikat „proszę o ręczną kontrolę poziomu oleju”. Personel techniczny dostaje informację, że prawidłowy pomiar poziomu oleju nie jest możliwy i aby go uzyskać należy ustawić autobus na równej płaszczyźnie.
InfoBus.pl: Jak często Oilmaster dokonuje pomiaru oleju?
Michał Zagozda: Jest to realizowane automatycznie i każdorazowo podczas postoju autobusu. Od momentu wyłączenia zapłonu musi koniecznie upłynąć czas, który określa producent silnika. Dla przykładu, aby rozpocząć pomiar poziomu oleju w silniku MAN należy odczekać 5 minut. W silniku marki Cummnis będzie to z kolei 60 minut. Uniwersalność Oilmaster’a polega na tym, iż jest on kompatybilny z czujnikami poziomu oleju wszystkich producentów silników. Nie ma znaczenia czy w autobusie będzie zamontowany silnik MAN’a, Cummnis’a, DAF’a czy Mercedesa. W razie potrzeby pomiar oleju jest również dokonywany przez nasz zewnętrzny czujnik poziomu oleju. Zasady funkcjonowania dozownika są proste. System mierzy poziom oleju i w razie potrzeby, gdy jest on niższy od zaprogramowanego, automatycznie go dopompowuje z własnego zbiornika o pojemności 6 lub 20 litrów. Dzięki temu silnik pracuje praktycznie cały czas na jednorodnym oleju i przy jego optymalnym poziomie. To pozwala skrócić czas przestojów oraz zmniejszyć koszty serwisowe.
InfoBus.pl: Ostatnia edycja targów w Kielcach była wyjątkowa dla Groeneveld. Świętowaliście dostarczenie 2500 sztuk Oilmasterów do autobusów marki Solaris. Proszę powiedzieć skąd ten sukces? Jak to się robi?
Michał Zagozda: Myślę, że jest to efekt kilku czynników. Przede wszystkim Oilmaster marki Groeneveld to doskonały produkt. Zmniejsza koszty eksploatacji, zwiększa dostępność pojazdu oraz dodatkowo ogranicza obciążenie dla środowiska. Do tego dochodzi świetna współpraca z Solarisem, który od samego początku dostrzegł zalety tego urządzenia i rozpoczął jego masowy montaż. Ważna jest również komunikacja z naszymi klientami, którzy coraz skrupulatniej liczą całkowite koszty utrzymania autobusów i widzą realne oszczędności płynące z zastosowania Oilmaster’a.
InfoBus.pl: Kiedy został zamontowany pierwszy dozownik oleju w Urbino i jakie aktualnie realizujecie kontrakty?
Michał Zagozda: Pierwsza większa dostawa do Solarisa miała miejsce w 2010 i był to kontrakt dla MPK Poznań. Od tamtej pory upłynęło ponad 5 lat i w tym czasie w nasze dozowniki wyposażono 2,5 tysiąca “jamników”. Aktualnie widzimy rosnącą dynamikę dostaw do fabryki w Bolechowie, co wynika z coraz częstszego umieszczania Oilmaster’a w specyfikacjach technicznych. Przewoźnicy widzą jego efektywność i niezawodność. Chcą go po prostu mieć. Obecnie wspólnie z Solarisem realizujemy dostawy do Mediolanu na łącznie 125 szt. oraz do Rygi, gdzie w najbliższym czasie pojawi się 125 trolejbusów i 175 autobusów z naszym systemem. Myślę, że w tym tempie szybko osiągniemy z Solarisem poziom 5000 sztuk.
InfoBus.pl: Które przedsiębiorstwa transportu publicznego w Polsce mają najwięcej autobusów z systemem Oilmaster? Kto jest liderem?
Michał Zagozda: Bardzo dużo użytkowników w Polsce posiada niegrawitacyjne systemy dozowania oleju. System ten zrobił się bardzo popularny, ponieważ przynosi wymierne korzyści dla klienta. W ostatnich latach największe dostawy zrealizowaliśmy do Krakowa, Warszawy, Poznania, Białegostoku, Wrocławia, Łodzi czy Rzeszowa.
InfoBus.pl: Jakie najważniejsze autobusowe kontrakty czekają Groeneveld Polska w tym roku?
Michał Zagozda: Pracujemy bardzo ciężko i przynosi to wymierne efekty. To cieszy. Nasze produkty bardzo często można znaleźć w SiWZ. Sądzę, że najciekawszym wydarzeniem w 2015 roku będzie uczestnictwo projekcie GAZELA, który przyznano Częstochowie i Gdyni. To duży kontrakt jak na Polskę. Sumarycznie będzie to kilkadziesiąt sztuk, w których chcemy zamontować systemy dozowania oleju oraz smarowania podwozia.
InfoBus.pl: Jakie produkty chcielibyście w tym roku bardziej wypromować na polskim rynku? Jakie urządzenie czy usługa Groeneveld ma w sobie jeszcze nieodkryty potencjał?
Michał Zagozda: Staramy się intensywnie promować nasz sztandarowy produkt jakim jest automatyczne smarowanie. Z produkcji tych właśnie urządzeń firma Groeneveld jest rozpoznawalna w całej Europie i na świecie. Już teraz mogę pochwalić się planowanym montażem systemu automatycznego smarowania w autobusie elektrycznym przeznaczonym dla Inowrocławia. Będziemy smarować tu podwozie. Nikt tego w branży wcześniej nie robił. My nie boimy się wyzwań. Działamy…ale z głową. Ponadto, do ważnych ubiegłorocznych wydarzeń zaliczyłbym montaż innego z systemów automatycznego smarowania –systemu TriPlus. Posiada on niezwykłą funkcję, jaką są trzy niezależnie sterowane linie pozwalające na podawanie we właściwym momencie dokładnych i prawidłowych ilości smaru do newralgicznych elementów pojazdu, z których każdy charakteryzuje się innymi wymaganiami dotyczącymi smarowania. Krótko mówiąc, TriPlus umożliwia smarowanie przegubu oraz podwozia autobusu w odpowiednich odstępach czasu, i co ważne niezależnie. Problem z dosmarowaniem przegubu wypłynął przy okazji rozmów z użytkownikami 18-to metrowych autobusów. Naprawa tego elementu wiąże się z ogromnymi kosztami. Wszyscy szukają obecnie oszczędności. Więc, jeśli przekonani jesteśmy do używania automatycznego smarowania na podwoziu to dlaczego nie rozbudować tego systemu o smarowanie przegubu, który jest dość trudno posmarować. Sądzę, że system ten jest potrzebny i przyniesie duże korzyści naszym klientom.
Na koniec chciałem zaznaczyć, że rozwijamy naszą współpracę z polską fabryką autobusów Volvo, której w 2015 roku dostarczymy systemy dozowania oleju oraz smarowania podwozia do autobusów hybrydowych.
InfoBus.pl: Panie Michale, nie sposób nie wspomnieć jeszcze o przypadającym na ten rok miłym dla Państwa Jubileuszu. Polski oddział Groeneveld obchodzi 20 lecie. Proszę przyjąć od naszej redakcji wyrazy szczerego uznania dla dotychczasowych osiągnięć oraz życzenia dalszego dynamicznego rozwoju, wielu sukcesów i pomyślności na kolejne lata.
Michał Zagozda: Dziękuję.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Komentarze