Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gliwickie Centrum Przesiadkowe się rozkręca. Z autobusami Interu i Neobusa

infobus
29.01.2023 11:03
0 Komentarzy

Z Centrum Przesiadkowego w Gliwicach można już pojechać do Krakowa, a od 24 stycznia także do Wrocławia, Rzeszowa i Ustrzyk Dolnych.

Najnowsze połączenia uruchomiły firmy Inter oraz NeoBus. Trwają także rozmowy z kolejnymi prywatnymi przewoźnikami.

W sercu miasta

Otwarte w grudniu 2022 roku Centrum Przesiadkowe jest komunikacyjnym sercem miasta. Poza autobusami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z przystanków w CP wyjeżdżają już popularne autobusy Inter i Neobus.

Pierwszy z nich obsługuje m.in. trasę z i do stolicy Małopolski, która obsługiwana jest osiem razy dziennie, siedem dni w tygodniu (oprócz niektórych świąt). Rozkład jazdy można znaleźć na stronie przewoźnika: www.bus-inter.pl. Inter zatrzymuje się przy stanowisku nr 21, od strony ulicy Składowej.

Od 24 stycznia – dzięki wejściu Neobusa – z CP można dojechać bezpośrednio także do:

  • Wrocławia (i z powrotem, 7 razy dziennie);
  • Rzeszowa (przez Katowice i Kraków, 6 razy dziennie);
  • Ustrzyk Dolnych (1 dziennie).

W trzy nowe trasy wyruszą Neobusy. Będą kursować 7 dni w tygodniu ze stanowiska 23. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie: www.neobus.pl. Wkrótce do listy prywatnych przewoźników dołączą także kolejne linie.

fot. Neobus

Zachodnia Brama GZM

Oddane do użytku w grudniu zeszłego roku duże centrum przesiadkowe w Gliwicach jest jedną z największych inwestycji w tym mieście w ostatnich latach. Jego budowa pochłonęła ok. 200 mln zł. 

W ramach inwestycji przebudowano istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ul. Tarnogórską, wybudowano nowy łącznik dworca z centrum przesiadkowym, wzniesiono budynek obsługi pasażerskiej i obiekt pomocniczy z pomieszczeniami na wynajem, zmodernizowano zabytkową wieżę ciśnień i stworzono charakterystyczne, zadaszone stanowiska peronowe dla autobusów.

W związku z uruchomieniem centrum Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził zmiany w rozkładzie jazdy ponad 50 linii autobusów jeżdżących na obszarze 21 gmin. Projekt zmiany organizacji ruchu w Gliwicach był jednym z największych w historii ZTM.

Komentarze