Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gliwice z testem autobusu autonomicznego. Od Rektoratu do Wieży Magów

infobus
13.11.2023 17:01
0 Komentarzy

Od 13 listopada na terenie Politechniki Śląskiej w Gliwicach testowany jest pierwszy polski autonomiczny autobus Blees BB-1 jest od 13 .

Na razie pojazd jeździ bez pasażerów, co zmieni się za tydzień – 20 listopada. Wcześniej minibus z powodzeniem testowano w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. W przyszłości takie autonomiczne pojazdy mogą być stosowane w komunikacji publicznej.

Poważny krok

Testowany pojazd ma blisko 5 m długości i waży niespełna 3 tony. Ma napęd elektryczny – jest wyposażony w baterię o pojemności 58 kWh, której czas ładowania do 80 proc. z ładowarki plug-in wynosi około pół godziny. Zasięg pojazdu to ok. 200 km, a maksymalna moc wynosi 150 kW. Minibus prawie nie emituje hałasu. Może przewieźć 15 osób, jego maksymalna prędkość to 25 km na godzinę. Jest wyposażony w system umożliwiający samodzielną jazdę i obsługę zaprogramowanych tras.

„Testy Blees BB-1 w Gliwicach to ważny krok na drodze do wprowadzenia autonomicznych minibusów w komunikacji zbiorowej. W przyszłości tego typu pojazdy będą uzupełnieniem transportu publicznego, realizując przewozy na obszarach, gdzie obecnie jest to niemożliwe lub nieefektywne. W ten sposób zwiększy się dostępność komunikacji publicznej dla wszystkich mieszkańców” – podał gliwicki Urząd Miasta.

Podczas testów w Gliwicach, przez pierwszy tydzień minibus będzie jeździł bez pasażerów, a następnie (aż do połowy grudnia, z opcją przedłużenia do 22 grudnia) ze wszystkimi chętnymi do sprawdzenia możliwości autonomicznego pojazdu. Na pokładzie znajduje się operator, który monitoruje przebieg testów i w razie potrzeby może przejąć manualną kontrolę nad pojazdem.

Trzy przystanki

Trasa prowadzi od Rektoratu uczelni, przez Wydział Elektryczny (przystanek Skrzyżowanie Tysiąca Możliwości), po Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (Wieża Magów). Nazwy przystanków zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym przez uczelnię. Przejazd odbywa się regularnie w dni robocze, w dwóch kierunkach, i zajmuje łącznie ok. 15 min w obie strony.

Pojazd jest wyposażony w zaawansowane technologicznie sensory, systemy rozpoznawania obiektów 3D oraz sztuczną inteligencję. Kluczowym elementem umożliwiającym autonomiczną jazdę jest zaawansowany system lokalizacji, pozwalający na nawet centymetrową dokładność. Przed wdrożeniem pojazdu do ruchu został on także wyposażony w mapy wysokiej rozdzielczości, które rozszerzają wiedzę o terenie – m.in. o wysokości czy występującej tu infrastrukturze.

W autobusie znajduje się m.in. 11 kamer, 4 radary, odbiorniki i czujniki w różnych zakresach, dzięki czemu pojazd może pracować w zmiennych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Zasięg czujników nakłada się na siebie, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Obserwują one sytuację zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz.

Pojazd wykrywa znajdujące się na trasie przeszkody i innych użytkowników ruchu i może dostosować do nich swoją pracę – zwalniać, przyspieszać, hamować zależnie od sytuacji na drodze. To m.in. eliminuje problem „martwego pola”. Cała praca pojazdu jest monitorowana przez moduł nadzoru, który czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu.

Chętni do udziału w gliwickich testach powinni pamiętać, że wejście do pojazdu oraz przejazd oznacza świadomy udział w testach i akceptację regulaminu wydarzenia. Uczestnicy powinni zająć miejsca siedzące i trzymać się poręczy lub barierek, a także zachować szczególną uwagę podczas przejazdu. Osoby niebiorące udziału w przejazdach powinny zachować szczególną ostrożność, nie blokować przejazdu busa i nie zbliżać się do niego poza wyznaczonymi miejscami.(PAP)

Autobus autonomiczny zatrzymuje na w 3 przystankach.
Autobus autonomiczny zatrzymuje na w 3 przystankach: przy Rektoracie Politechniki Śląskiej (Rektorat), na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Bolesława Krzywoustego (Skrzyżowanie tysiąca możliwości) oraz przy Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki i Wydziale Architektury (Wieża Magów).

Rozkład jazdy

Publiczne przejazdy będą odbywały się w dni robocze według schematu: Przystanek Rektorat (ul. Akademicka 2) -> Przystanek przy ul. Krzywoustego -> Przystanek przy ul. Akademickiej 14 -> Przystanek przy ul. Krzywoustego -> Przystanek Rektorat (ul. Akademicka 2).

Kursy zaplanowano następująco: godz. 9.00, 9.15, 9.30, 9.45, 10.00, 10.15, 10.30, 10.45, 11.00, 11.15, 11.30, 11.45, 12.00, 13.00, 13.15, 13.30, 13.45, 14.00, 14.15, 14.30, 14.45.

-„Ze względu na testowy charakter wydarzenia i ograniczenia wynikające z ustaleń z policją, może wystąpić sytuacja, gdy dany przejazd testowy się nie odbędzie – zastrzegł Mikołaj Kwiatkowski, manager ds. rozwoju biznesu w firmie Blees.

Na czas trwania testów na terenie kampusu przewidziano wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu. Od strony placu Krakowskiego oraz ul. Kaszubskiej ustawione będą barierki w formie szykany, a szlabany przy ul. Krzywoustego pozostaną zamknięte, uniemożliwiając dojazd do ulicy Akademickiej. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył jedynie: rowerów, służb miejskich, pojazdu autonomicznego oraz pojazdów budowy przy ul. Akademickiej 3.

W przypadku konieczności skorzystania z terenu przez służby ratunkowe, operator pojazdu autonomicznego niezwłocznie przejmie sterowanie i zatrzyma pojazd na poboczu umożliwiając bezproblemowy przejazd pojazdom uprzywilejowanym.

-”Zwracamy się z prośbą do wszystkich korzystających z tego obszaru o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych, operatora pojazdu, znaków informacyjnych oraz zachowanie ostrożności i nieutrudnianie prowadzenia testów. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do regulaminu wydarzenia! – apelują organizatorzy testów.

Komentarze