Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GISS skarży przetarg na krwiobusy

infobus
16.08.2022 15:00

Pod koniec lipca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia ogłosił przetarg na zakup mobilnych punktów pobierania krwi na bazie autobusów (o szczegółowych wymaganiach tego przetargu można przeczytać również w InfoBusie). Po złożeniu pierwszych pytań od producentów, przetarg został zaskarżony do KIO.

Zastrzeżenia odwołującego

Odwołanie złożyła firma GISS sp. z o.o. To nie pierwszy raz kiedy podmiot ten skarży przetarg na krwiobusy. O tym jak było wcześniej pisaliśmy już w InfoBusie. Tym razem odwołujący sformułował jeden zasadniczy zarzut. Dotyczy on zmiany opisu przedmiotu zamówienia, na skutek zapytania jednego z wykonawców. Chodzi o doprecyzowanie pojęcia „pojazd fabrycznie nowy”. Zamawiający wskazał, że za taki pojazd będzie uznany także pojazd, który w związku z koniecznością wykonania specjalistycznej zabudowy, wykonania odpowiednich przeglądów technicznych, uzyskania odpowiednich homologacji i transportu do zamawiającego będzie miał przebieg nie większy niż 700 kilometrów. I właśnie przedmiotem sporu jest kwestia określenia maksymalnego przebiegu autobusów. Skarżący uznał, że określenie wymogu w postaci maksymalnego przebiegu 700 kilometrów narusza zasadę uczciwej konkurencji i zasadę równego traktowania wykonawców.

Żądania GISS i odpowiedź zamawiającego

Na skutek wyżej opisanego zarzutu, odwołujący wniósł o zmianę postanowień SWZ, poprzez zmianę wymogu w postaci maksymalnego przebiegu, tak aby był dopuszczony pojazd z nie większym przebiegiem niż 3 000 km. Dzień po złożeniu odwołania komisja przetargowa opublikowała odpowiedzi na kolejne pytania od wykonawców. Jedno z nich dotyczyło opisanego sporu. W pytaniu tym wykonawca wnosił o usunięcie wskazanego wymogu. Co ciekawe, zamawiający nie wykreślił tego zapisu, ale zmienił go w ten sposób, że za pojazd fabrycznie nowy uznał również pojazd o przebiegu nie większym niż 4 000 km. Oznacza to, że skarżący zyskał nawet nieco więcej, niż chciał w odwołaniu. Dodatkowo, zamawiający przesunął termin otwarcia ofert na dzień 23 sierpnia.