Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańsk: Trwają testy elektrobusu ARP Pilea 10E

infobus
10.06.2023 20:45
0 Komentarzy

Od 8 czerwca na ulicach Gdańska można spotkać autobus ARP Pilea 10E. Pojazd będzie testowany do 12 czerwca.

Elektryka dotychczas można było zobaczyć m.in. na liniach 116,149 i 249.

Jest Karsan, a wkrótce będzie też MAN

Gdańsk stawia na pojazdy zeroemisyjne. W ubiegłym roku do floty GAiT dołączyły trzy autobusy typu mini – Karsan Jest Electric. W tym roku tabor elektryczny zasilą również autobusy marki MAN.

„We wrześniu gdańską flotę zasili 18 autobusów elektrycznych: 10 standardowych i 8 przegubowych. Jesteśmy też w trakcie procedowania przetargu na najem 10 autobusów wodorowych. Ale to nie koniec naszych ambicji i naszych zakupów. Rozglądamy się za kolejnymi możliwościami i chcemy testować wiele możliwości, które oferują producenci. Jutro (8 czerwca – red.) rozpoczynamy kilkudniowe testy autobusu polskiej produkcji. Testy będą trwały do 12 czerwca” – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

„W Gdańsku zdecydowaliśmy się na model ładowania autobusów w taki sposób, żeby wszystkie autobusy elektryczne, które będą dołączały do naszej komunikacji miejskiej, były ładowane tanim prądem, w niższej taryfie, w godzinach nocnych” – dodał zastępca prezydenta. – Nie budujemy infrastruktury w mieście, ale tylko na terenie naszej zajezdni autobusowej. Taka infrastruktura w tej chwili powstaje. Będzie to 18 wysokowydajnych ładowarek. Otrzymaliśmy niedawno dofinansowanie na budowę tej stacji, w wysokości 3,4 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Charakterystyka testera

Testowany w Gdańsku autobus elektryczny ARP Pilea 10E to pojazd klasy MIDI, który może przewieźć 85 pasażerów.

„Jest to autobus w stu procentach polski, zaprojektowany przez naszych inżynierów i zbudowany w naszej fabryce w Bydgoszczy. Pojazd ten ma długość 10 m i pomieści 85 pasażerów” – opowiadał o autobusie Pilea 10E Marcin Zawadzki, dyr. sprzedaży ARP E -VEHICLES Sp. z o.o.

„Jego unikalną cechą jest miejsce montażu baterii. Umieszczone zostały w podłodze, dzięki czemu środek ciężkości jest bardzo nisko. Autobus jest bardzo stabilny, bardzo pewnie się prowadzi, nie przechyla się na zakrętach. Na jednym ładowaniu przejeżdża 300-350 km. Do autobusu 12-metrowego możemy włożyć dodatkowe baterie, dzięki którym przejedzie on nawet 500 km. Rozwój w technologii baterii jest bardzo szybki, myślę, że i 400 km za chwilę też będzie osiągalne, i takie autobusy będzie można dostarczać” – dodał Marcin Zawadzki, dyr. sprzedaży ARP E -VEHICLES Sp. z o.o.

Komentarze