Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Francuski Flix ma piętrowe autokary Volvo 9700 DD. I to na biopaliwo

infobus
30.09.2022 11:00
0 Komentarzy

28 września uruchomiona została linia LN724 na trasie Brest – Grenoble na której eksploatowany jest dwupokładowy autokar Volvo 9700 DD zasilany biodieslem Oleo100.

To spore zaskoczenie, gdyż wydawało się, że w Europie ten model autobusu szwedzkiego producenta oferowany jest tylko na skandynawskich rynkach, które mają inne przepisy w zakresie dopuszczalnych gabarytów autokarów. Przypomnijmy, że konstrukcja Volvo DD ma 4 m wysokości, także zapewne dwupokładowy autobus Volvo operuje we Francji dzięki specjalnym dopuszczeniom. W Polsce to cały czas niemożliwe. .

Brest – Grenoble

Najnowsza współpraca FlixBusa z Volvo to europejski debiut w dziedzinie podróży komercyjnych. Dzięki niej trasa LN724 to aktualnie najdłuższa regularna linia autobusowa obsługiwana autokarami zasilanymi biopaliwem – Oleo100, wytwarzanego w 100% z francuskiego rzepaku. Efektem wykorzystania technologii jest zmniejszenie emisyjności CO2 o 70%.  

Rozwiązanie to zostało po raz pierwszy wprowadzone na linii Nicea – Tuluza, gdzie do floty włączono dwa pojazdy Volvo, zasilane Oleo100. Następnie w czerwcu 2022 autobusy zasilane biodieslem zaczęły operować na trasie Vannes – Paryż. Codzienne kursy FlixBusa pomiędzy Brest i Grenoble to aż 830 000 przejechanych kilometrów rocznie i do 200 000 litrów zużytego paliwa.

-„Volvo Bus podziela naszą wizję tworzenia rozwiązań w kierunku bardziej zrównoważonego podróżowania i produkując autobusy klasy premium gwarantuje jakość, jakiej oczekują klienci FlixBusa. – mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich. – Na całym świecie regularnie nawiązujemy współprace z różnymi partnerami, aby maksymalnie zmniejszyć ślad węglowy podróży FlixBusem. Obecnie Francja w tej dziedzinie jest pionierem, dzięki ambitnym partnerom, takim jak Volvo Bus, Morio i Saipol, ale mocno liczę na to, że niedługo podobne rozwiązania pojawią się także na polskim rynku.” – dodaje Leman.

Wprowadzenie biodiesla do autobusów Flixa to także efekt wspierania Francje rozwoju tego segmentu paliw.

fot. Flix

Oleo100

Biodiesel Oleo100 (produkowany w całości z francuskich nasion rzepaku) redukuje emisję CO2 do 70% oraz emisję innych cząstek stałych do 80%, przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej wydajności jak tradycyjny olej napędowy. Paliwo to całkowicie spełnia najnowsze kryteria neutralności klimatycznej poprzez przekształcanie odnawialnej biomasy w paliwo. W procesie tłoczenia rzepaku uzyskiwane są niemodyfikowane genetycznie (nie-GMO) białka roślinne, a oprócz tego – olej rzepakowy przeznaczony do spożycia przez ludzi.  Dopiero nadwyżki tej produkcji zostają wykorzystywane do celów energetycznych, dzięki czemu wdrożenie biopaliwa nie powoduje ani wylesiania, ani zmiany sposobu użytkowania gruntów.

Modernizując branżę i wspierając zrównoważone projekty pilotażowe, takie jak dalekobieżne autobusy napędzane biopaliwem, Flix udowadnia, że cała branża może zostać przekształcona dzięki konsekwentnej wizji i zmotywowanemu zespołowi.

fot. Flix

Komentarze