Ferie 2025: Także ITD sprawdzi stan autobusów. Rusza akcja „Bezpieczny Autokar”
O bezpieczeństwo podróży dzieci i młodzieży wyjeżdżającej na zimowiska, jak co roku, zadbają inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Akcja „Bezpieczny Autokar” wpisała już się na stałe w kalendarz ferii zimowych. Intensywne kontrole stanu technicznego autokarów, trzeźwości i czasu pracy kierowcy będą prowadzone do zakończenia ferii.
Rozkład jazdy:
- Jakie aspekty są sprawdzane podczas kontroli autokarów w ramach akcji „Bezpieczny Autokar”?
- Jak można zgłosić autokar do kontroli w ramach akcji ITD”?
- Jakie były wyniki ubiegłorocznej akcji „Bezpieczny Autokar”?
Czas ferii
W poniedziałek (20 stycznia) uczniowie z pięciu województw rozpoczynają ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży ferie spędzi na zorganizowanych zimowiskach. Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego ruszy już w sobotę (18 stycznia). W ramach inicjatywy inspektorzy będą kontrolować autokary, którymi najmłodsi będą podróżować na wypoczynek. Pojazdy sprawdzane będą w miejscu zbiórek, w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach, a inspektorzy nie tylko oceniają stan techniczny i przygotowanie autokarów do trasy, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.
W ramach akcji „Bezpieczny Autokar” każdy zainteresowany może zgłosić prośbę o przeprowadzenie kontroli pojazdu. Z roku na rok tego typu zgłoszeń Inspekcja Transportu Drogowego otrzymuje coraz więcej. To znak, że świadomość rodziców, opiekunów jest także większa, i że przywiązujemy również większą uwagę do tego, aby nasi bliscy bezpiecznie docierali do wyznaczonych celów.
Prośbę o przeprowadzenie kontroli autokaru, można zgłosić kontaktując się z najbliższym miejscowo Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Ze względu na rosnącą liczbę kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto jednak zgłosić ją z kilkudniowym wyprzedzeniem.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem. W większych miejscowościach, inspektorzy i policjanci kontrolować będą autokary w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Co w ramach kontroli?
Wykorzystując specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, inspektorzy oceniają m.in. stan układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Działania te umożliwiają wycofanie z ruchu pojazdów, które mogą stwarzać zagrożenie, a tym samym zapewniają wyższe poczucie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Są również elementem działań prewencyjnych, które podnoszą świadomość przewoźników i pasażerów.
W trakcie ubiegłorocznych ferii, inspektorzy ITD skontrolowali blisko 1200 autokarów. W 48 przypadkach, ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, zatrzymano ich dowody rejestracyjne. W 8 przypadkach kontrole zakończyły się wydaniem zakazu dalszej jazdy.
Pamiętajmy również o zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie wsiadania i wysiadania dzieci z autokaru. Powinno to odbywać się w miejscach oddalonych od ruchu drogowego. Nie należy również wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
Dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej .
Komentarze