Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Fabryka NesoBusów powstanie dzięki NFOŚiGW. Spłata pożyczki – w 2037 r.  

infobus
22.12.2022 18:03
0 Komentarzy

22 grudnia spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy zawarła umowę pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kwoty 50 milionów złotych.

Finansowanie ma się odbywać na preferencyjnych zasadach, a pożyczka przeznaczona jest na zrealizowanie budowy zakładu do produkcji innowacyjnych autobusów wodorowych w Świdniku. Zaawansowanie inwestycji oceniane jest na około 30%.

Budowa trwa

Finansowanie przychodzi w dobrym momencie, bo w Świdniku już trwa budowa fabryki. To pierwsza nowy zakład autobusowy od lat 90-tych w Polsce (nie licząc rewitalizacji MAN Bus w Starachowicach). Obecne zaawansowanie tej inwestycji oceniane jest na około 30%.

Wcześniej – 15 czerwca – spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy zawarła umowę z firmą Mostostal Puławy na budowę zakładu produkcyjnego autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi – w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”. Zgodnie z jej zapisami, wynagrodzenie ryczałtowe za wykonanie przedmiotu umowy zostało określone na kwotę 72,7 mln złotych netto i zostanie rozliczone w dwóch transzach – za opracowanie dokumentacji projektowej oraz za wykonanie kompletnych robót budowlanych i wykończeniowych. Termin zakończenia realizacji robót budowlanych wyznaczono na 30 czerwca 2023 roku

Fot Grzegorz Mehring / UM Gdańsk

Do 20 grudnia 2037 roku

Zgodnie z treścią umowy, pożyczka będzie wypłacana w transzach. Wypłata pierwszej transzy ma nastąpić w I kwartale 2023 roku. Data ostatecznej spłaty długu przypada na dzień 20 grudnia 2037 roku. Preferencyjna stopa oprocentowania równa jest stopie WIBOR 3M (jednak nie mniej niż 1%). Umowa przewiduje możliwość uzyskania przez PAK-PCE premii innowacyjnej (zmniejszenie kwoty zadłużenia do spłaty o 20%, nie więcej niż 10 milionów złotych) odpowiednio po osiągnięciu tzw. „efektu rzeczowego” w postaci oddania do eksploatacji zakładu produkcyjnego.

Umowa przewiduje również umorzenie 25% zadłużenia po osiągnięciu tzw. „efektu ekologicznego” w postaci wprowadzenia na rynek odpowiedniej ilości innowacyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych, wyprodukowanych przez Polski Autobus Wodorowy.

Główne zabezpieczenia spłaty pożyczki stanowią: weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie wekslowe ZE PAK S.A. wraz z deklaracją wekslową, hipoteka na nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie, oświadczenie o poddaniu się egzekucji z przedmiotu hipoteki oraz zastaw na zbiorze rzeczy i praw – po zrealizowaniu inwestycji.

Komentarze