Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Europarlament uznał ukraińskie prawa jazdy

infobus
08.07.2022 09:00

7 lipca Parlament Europejski poparł propozycję, która zakłada zwolnienie ukraińskich uchodźców z obowiązku wymiany swoich dokumentów prawa jazdy na unijne.

Zaledwie dwa tygodnie po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję, europosłowie zgodzili się, aby uznawać prawa jazdy ukraińskich uchodźców w UE. Za było 561 głosów, 6 przeciw i 5 wstrzymujących się. Projekt przepisów będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę UE.

Unijna propozycja

Ukraińcy, którzy uciekli przed rosyjską inwazją i uzyskali ochronę tymczasową, będą mogli nadal używać ukraińskiego prawa jazdy bez konieczności wymiany na unijny dokument lub zdawania nowego egzaminu na prawo jazdy.

Jeśli ich prawo jazdy zostanie zgubione lub skradzione, kraje UE będą mogły wydać nowe unijne prawo jazdy, ale pod warunkiem, że zweryfikują w ukraińskich organach, czy dana osoba posiadała ważne prawo jazdy w swym kraju, a osoba ta przedstawi zaświadczenie, że jest fizycznie i psychicznie zdolna do prowadzenia pojazdu.

Pod pewnymi warunkami uchodźcy ukraińscy, którzy pracowali jako kierowcy ciężarówek i autobusów, będą mogli uzyskać uznanie w UE certyfikatów kompetencji zawodowych wydanych na Ukrainie, po krótkim szkoleniu i zdaniu testu. Umożliwi im to pracę w UE w okresie ochrony czasowej oraz pomoc w eksporcie ukraińskich towarów.

Projekt przepisów będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę UE. Rozporządzenie wejdzie w życie pięć dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Obecnie nie ma zharmonizowanych ram UE dotyczących wymiany prawa jazdy lub świadectw kompetencji zawodowych wydawanych przez państwa trzecie, takie jak Ukraina. Możliwość wymiany prawa jazdy może być określona w ustawodawstwie krajowym lub w ramach istniejących umów dwustronnych między państwami członkowskimi UE a Ukrainą.

Niektóre kraje wymagają, aby kierowcy mieli przy sobie oficjalne tłumaczenie ukraińskiego prawa jazdy i wymieniali je na prawo jazdy kraju UE po sześciu miesiącach pobytu.

Polskie przepisy

W Polsce w marcu życie weszły kolejne zmiany prawa, które ułatwią obywatelom Ukrainy życie i pracę w naszym kraju. Już obowiązuje ustawa, która umożliwia przedłużenie świadectw kierowcom zawodowym, a pozostałym pozwala poruszać się po Polsce na podstawie uprawnień i dokumentów uzyskanych w Ukrainie.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy znowelizowana została m.in. Ustawa o kierujących pojazdami. Do końca 2022 r. obowiązywać będą przepisy, dzięki którym obywatele Ukrainy posiadający prawo jazdy wydane na terytorium tego kraju nie muszą go wymieniać na polskie prawo jazdy. Tym samym zawieszone zostały przepisy obligujące Ukraińców do uzyskania takiego dokumentu w ciągu sześciu miesięcy od daty uzyskania prawa pobytu. Dodatkowo ukraińskie prawa jazdy, które utraciły ważność po 24 lutego 2022 r., również będą honorowane do końca roku.

Uproszczenie formalności i ułatwienia dotyczą także kierowców zawodowych. Ukrainki i Ukraińcy, którzy będą chcieli podjąć pracę w transporcie drogowym, nie muszą martwić się utratą ważności świadectwa kierowcy. Świadectwa, które utraciły ważność po 24 lutego 2022 r., z mocy prawa będą uznawane do końca 2022 r. Ponadto przedsiębiorcy, którzy zatrudnią Ukraińców, będą mogli wystąpić do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o wydanie takiego dokumentu, według uproszczonej procedury.

Opisywane zmiany prawa weszły w życie 26 marca 2022 r., z mocą obowiązywania od dnia 24 lutego 2022 r.