Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Euro Bus Expo: ADL ze swoim pierwszym autobusem wodorowym

infobus
07.11.2022 11:00
0 Komentarzy

Lider brytyjskiego rynku – firma Alexander Dennis zaprezentowała podczas wystawy Euro Bus Expo 2022 swój pierwszy autobus zasilany wodorowymi ogniwami paliwowym.

Jak przystało na brytyjskiego premierowego wodorowca, debiutant jest „piętrusem” na bazie modelu Enviro400. Do tego firma pokazała w Birmingham swoja własną platformę pod elektrycznym autobus piętrowy Enviro400EV, co jednak nie oznacza rozwodu z BYD. Przynajmniej nie teraz. Do tego zobaczyliśmy jednopokładowy autobus elektryczny Enviro200EV oraz autokar na bazie Volvo B8R – Plaxton Leopard.

Enviro400FCEV

Zaczynamy opis nowości od pierwszego wodorowca firmy – Enviro400FCEV, który został wyprodukowany dla sieci Liverpool City Region Combined Authority (dostawa 20 takich pojazdów ma się rozpocząć się w nadchodzących tygodniach, a pojazdy wejdą w skład linii 10A i będą wspólnie obsługiwane przez Arriva i Stagecoach). Jak informuje ADL, to debiut nowej platformy, która opracowana została dla nowej generacji autobusów zasilanych zarówno bateryjnie, jak i wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pierwszym pojazdem zbudowany na jej bazie jest piętrowy Enviro400FCEV z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Autobus ten ma długości 11,1 m może przewozić do 88 pasażerów, w tym do 73 na miejscach siedzących plus dwa wózki inwalidzkie w dedykowanych zatokach.

Podobnie jak w przypadku autobusów bateryjnych Alexander Dennis, Enviro400FCEV wykorzystuje elektryczny układ napędowy od firmy Voith, który obejmuje silnik trakcyjny z magnesami trwałymi, który zapewnia znaczny moment obrotowy i moc, jednocześnie zapewniając więcej miejsca dla pasażerów. Szczytową moc ograniczono do 350 kW, aby zmaksymalizować oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej maksymalnej prędkości roboczej, co z kolei umożliwia dynamiczne pokonywanie wzniesień.

Enviro400FCEV jest tankowany w ciągu zaledwie pięciu minut dzięki wlewom po obu stronach pojazdu. Kompozytowe zbiorniki NPROXX 350 bar mieszczą 29,4 kg wodoru zamontowane zostały z tyłu pojazdu. Z kolei system ogniw paliwowych pochodzi od Ballard (FCmove-HD) i oferuje moc 45 kW lub 60 kW w zależności od zastosowania operacyjnego. Zastosowany akumulator LTO ma pojemność 30 kWh i pochodzi od polskiej firmy Impact Clean Power Technology. W codziennej eksploatacji nie jest wymagane ładowanie akumulatora z zewnętrz.

Szef Alexander Dennis, Paul Davies tak skomentował tę premierę:

-„Wprowadzenie Enviro400FCEV oznacza początek nowej ery autobusów bezemisyjnych i stało się to możliwe dzięki naszej nowej platformie technologicznej. Nasz cel jest następujący: obok naszych nowych autobusów bateryjnych i produktów opracowanych we współpracy z BYD, będzie produkować także pojazdy wodorowe jak nasz pierwszy Enviro400FCEV. Razem da nam to najszersze portfolio rozwiązań o zerowej emisji i będziemy gotowi do spełnienia. wymagania każdego przewoźnika autobusowego, organu transportowego lub miasta.”

Własny elektrobus – Enviro400EV

W Birmingham obecna była także nowa platforma pod autobus elektryczny ADL Enviro400EV, opracowana przez ADL. Baza za moment zostanie rozszerzona także o model Enviro100EV klasy MIDI. Pierwsze zamówienia na takie pojazdy zostały już przyjęte, a pierwsze dostawy tych pojazdów spodziewane są w 2023 roku. Natomiast jak podkreśla Grupa NFI, ADL  nie chce rezygnować z partnerstwa z chińskim BYD i te serie będą oferowane równolegle.

Enviro400EV to autobus typu crowd-shifter, zasilany akumulatorem, piętrowy autobus, który może przewozić dużą liczbę osób po ruchliwych miejskich korytarzach lub w międzymiastowych ekspresach. Jego całkowita pojemność to 96 pasażerów, a zasięg operacyjny – 260 mil na jednym ładowaniu. Do tego elektryczny model oferuje ulepszony układ siedzeń na dolnym pokładzie i szeroką gamę opcji w zakresie wyposażenia.

Z kolei Enviro100EV to midibus, który przy długości 8,5 m i szerokości 2,35 m oferuje do 45 miejsc, w tym  25 siedzących, który spełnia oczekiwania brytyjskich przewoźników operujących zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Zasięg do 285 mil na jednym ładowaniu pozwoli mu pokonywać nawet dłuższe trasy.

Elektryczny układ napędowy dostarczył Voith (z silnikiem trakcyjnym o mocy 410 kW), a baterie – Impact Clean Power zgodnie z zastrzeżonym projektem Alexandra Dennisa, który standaryzuje boksy i interfejsy dla swoich pojazdów. Jak podkreśla ADL, szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo systemu bateryjnego, które znajdują się pod podłogą. Są one zapakowane w pojemnik ze stali nierdzewnej i aluminiową płytę chłodzącą, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia. Na początku w Enviro400EV i Enviro100EV będą stosowane baterie niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC). W piętrowym modelu zastosowano akumulatory o pojemności 472 kWh (z opcją 354 kWh dostępną na zasadzie parytetu: zasięg a pojemność pasażerska). W midibusie Enviro100EV akumulatory mają pojemność 236 kWh lub 354 kWh.

Nowe autobusy elektryczne zostały opracowane ze zwiększonym bezpieczeństwem aktywnym i pasywnym. Widoczność kierowcy jest poprawiona dzięki szybie typu wrap-around i minimalnemu słupkowi A.

-„Atrakcyjność pasażerów, osiągi, wydajność i całkowity koszt posiadania to kluczowe zasady, które znalazły się w każdej decyzji i na każdym etapie rozwoju naszych nowych autobusów z napędem akumulatorowym, bez podejmowania żadnych hazardów i skracania zakrętów. Przesuwające tłum Enviro400EV i Enviro100EV, które wprowadzają wrażenie dużego autobusu na rynku małych autobusów, zostały zaprojektowane specjalnie i jednoznacznie pod kątem specyficznych wymagań eksploatacji autobusów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, dając operatorom autobusów, władzom transportowym i miastom to, co najlepsze autobus dla epoki zeroemisyjnej.”

NA koniec przypomnijmy, że Alexander Dennis Limited (ADL) jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji autobusów piętrowych, a także największym producentem autobusów i autokarów w Wielkiej Brytanii. Alexander Dennis oferuje pojazdy jedno- i dwupokładowe pod markami ADL i Plaxton. Posiada ponad 31 000 pojazdów w eksploatacji w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Europie, Hongkongu, Singapurze, Nowej Zelandii, Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Komentarze