Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Emilewicz: e-Bus to nowy sposób myślenia

infobus
30.01.2017 14:13
0 Komentarzy

Nowy sposób organizowania konkursów ma wyłonić konkretneinnowacyjne produkty, to one dostaną publiczną pomoc – powiedziała PAPwiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że jest to sposób myślenia,jakiego w polskiej administracji dotąd nie było.

-„Nowy sposób organizowania konkursów polega na tym, żenie zadajemy pytania o rozwiązanie problemu technologicznego, ale mówimy, żechcemy mieć autobus elektryczny, który przewiezie określoną liczbę osób, będziesię ładował przez określony czas i kosztował maksymalnie daną kwotę. Jeśli takiprodukt pojawi się w ciągu dwóch lat to mamy już miasta partnerskie, któredeklarują, że kupią określoną liczbę produktów spełniających te kryteria. Mamyzatem nowoczesny produkt i od razu jego odbiorcę na rynku. To sposób myślenia,jakiego w polskiej administracji dotychczas nie było” ? powiedziała PAPminister Emilewicz.

Efektami „nowego sposobu myślenia” są np. programelektromobilności z autobusem elektrycznym, program poświęcony rozwojowitransportu szynowego czy tzw. smart grid (inteligentna sieć energetyczna).

Programy pierwszej prędkości

Na rozwój innowacyjności Ministerstwo Rozwoju chce w tymroku przeznaczyć około 10 mld zł. Jak podkreśliła wiceminister Emilewicz,wydatki na innowacje resort traktuje jako długofalowe inwestycje w rozwójkraju. Aby pieniądze te rzeczywiście rozwojowi innowacyjności sprzyjały,Ministerstwo Rozwoju koncentruje działania na wybranych obszarach, tzw.krajowych inteligentnych specjalizacjach (KIS-ach) lub też – mówiąc bardziejobrazowo – „programach pierwszej prędkości”.

-„Przyglądamy się temu, w ramach których KIS-ów mamynajwiększy wskaźnik sukcesu, czyli gdzie liczba aplikacji przekłada się na ichudane zastosowanie. Już dzisiaj widzimy, że są to takie obszary, jaktechnologia inżynierii medycznej, w tym biotechnologia. A także innowacyjnetechnologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego oraz leśno-drzewnego.Jeśli weźmiemy pod uwagę, że żywność jest jednym z naszych najbardziejeksportowanych produktów, to ta krajowa inteligentna specjalizacja jest nambardzo potrzebna, żeby móc podnieść marżę tego, co eksportujemy” -wyjaśniła minister Emilewicz. (PAP)

Komentarze