Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elektryczne ciężarówki jak trolejbusy [FILM]

infobus
09.05.2016 12:17
0 Komentarzy

Szwedzki koncern coraz bliżej wdrożenia technologii, któraumożliwi korzystanie e-ciężarówkom z energii elektrycznej na trasach szybkiegoruchu i autostradach. To można powiedzieć dalekobieżne towarowe trolejbusy.Zobaczcie jak te pojazdy spisują się na filmie:

{https://www.youtube.com/watch?v=mBwvQwzBxjk}

W lutym 2016 roku Scania przystąpiła do testów elektrycznychciężarówek w Gävle. Nadrzędnym celem testów jest ocena możliwości, jakiestwarza przesyłanie energii elektrycznej za pośrednictwem sieci napowietrznej,zawieszonej nad drogą. Podczepione do sieci ? za pomocą pantografu – ciężarówkiScania transportują ładunki na 2-kilometrowym odcinku badawczym, który powstałwzdłuż drogi nr 16 biegnącej z portu w Gävle do Storvik. Pojazdy wyposażone są whybrydowy układ napędowy opracowany przez firmę Scania.

Energia przekazywana jest za pomocą pantografu, umocowanegona wsporniku za kabiną. Scania rozwija tę technologię we współpracy zSiemensem, który w 2013 r. przetestował napędzane w ten sposób ciężarówki wswoim centrum rozwojowym pod Berlinem.

Możliwość dostarczania tym sposobem energii elektrycznej dociężarówek oznacza, że nie tracą one elastyczności typowej dla hybryd, ajednocześnie emitują o 80-90% mniej spalin pochodzących z paliw kopalnych.Spadają również koszty eksploatacji. Silnik elektryczny zużywa mniej energii donapędzania ciężarówki, a zarazem jej koszt jest niższy niż oleju napędowego.

?Elektryfikacja może doprowadzić do znacznych oszczędności,a zastosowana przez nas technologia może okazać się kamieniem milowym na drodzedo transportu uniezależnionego od paliw kopalnych. Zelektryfikowane drogi sąrównież sposobem na bardziej ekologiczny transport działający w ramachistniejącej infrastruktury,? mówi Nils-Gunnar V?gstedt, odpowiedzialny w firmieScania za pojazdy elektryczne.

Szersze tło

Projekt zelektryfikowanej drogi w Gävle harmonizuje zrządowym programem stworzenia do 2030 r. floty pojazdów oszczędnie zużywającychenergię i uniezależnionych od paliw kopalnych. Na budżet projektu składa się 77milionów koron szwedzkich wsparcia rządowego oraz 48 milionów, które zapewniająprzedsiębiorcy i władze regionu Gävleborg.

Scania bierze równocześnie udział w innej części ProjektuElektrycznych Dróg, gdzie sprawdzane są możliwości indukcyjnego(bezprzewodowego) zasilania autobusów miejskich. Hybrydowy autobus Scaniarozpocznie kursy na linii w Södertälje w czerwcu 2016 r. Na jednym zprzystanków końcowych będzie stacja ładowania. Dzięki niej w ciągu 7 minutautobus będzie mógł uzupełnić zasoby energii na pokonanie całej trasy.

Komentarze