Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elektrobus na miarę Wrześni. Analiza SWZ

infobus
22.02.2023 08:03
0 Komentarzy

W Gminie Września trwa postępowanie przetargowe na zakup autobusu elektrycznego wraz z ładowarką. O tym, jakie są warunki formalne zamówienia oraz o jego finansowaniu można przeczytać w InfoBusie tutaj.

Elektrobus ma być dostarczony do miasta w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, jednak nie później niż 30 września. Jakie inne wymagania ma gmina względem dostawcy elektrobusu? Odpowiedź poniżej.

Kryteria oceny ofert

Kryteria oceny ofert wyglądają następująco: cena (60%), właściwości techniczno-eksploatacyjne (20%), gwarancja (20%).

W przypadku kryteriów technicznych zamawiający będzie punktował wykonawców za:

  • zaoferowanie szkieletu nadwozia wykonanego ze stali nierdzewnej lub aluminium – odpornej na korozję zgodnej z PN-EN 10088 – 5 pkt,
  • zaoferowanie szyb bocznych pojedynczych – 2 pkt,
  • zaoferowanie autobusu wyposażonego w silnik centralny napędzający tylną oś napędową – 5 pkt,
  • najniższe zaoferowane zużycie energii elektrycznej wg E-SORT 2 na 100 km – 8 pkt.

Wymagania dla elektryka

Zamawiany autobus powinien cechować się długością w przedziale od 8 do 9 m, zaś jego wysokość nie może przekroczyć 3,5 m. Podłoga pojazdu ma być niska (bez stopni poprzecznych wzdłuż ciągu komunikacyjnego wewnątrz autobusu) od przodu autobusu przynajmniej aż za drugie drzwi. Wysokość od podłoża na progu wszystkich drzwi pasażerskich ma wynosić maksymalnie 320 mm. Autobus ma być napędzany silnikiem elektrycznym o mocy min. 140 kW. Z kolei magazyn energii elektrycznej ma mieć pojemność minimum 200 kWh. Ładowanie magazynu energii musi być realizowane zewnętrzną ładowarką plug-in. Miejsce pracy kierowcy to wydzielona kabina typu „zamkniętego”.

Zewnętrzne tablice kierunkowe mają być diodowe. Wewnątrz znajdzie się dodatkowy monitor LCD w rozmiarze minimum 20 cali, zamontowany pod sufitem w przedniej części autobusu. Jego celem ma być m.in. emisja reklam i komunikatów.

Typujemy oferentów

Lakoniczne wymogi SWZ oraz konkretne kryteria techniczne zawężają krąg potencjalnych wykonawców do dwóch graczy. Są nimi Solaris i ARP. Na pojedynek tych dwóch producentów stawiamy podczas otwarcia ofert, które nastąpi już w dniu 24 lutego.

Komentarze