Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekoenergetyka z nową wiceprezes i kolejną nagrodą. W tle Centrum Elektromobilności

infobus
04.12.2022 11:00
0 Komentarzy

1 grudnia decyzją Rady Nadzorczej do Zarządu Ekoenergetyki dołączyła Barbara Wacht, która objęła funkcję wiceprezesa zarządu, odpowiedzialnej za obszar ładu korporacyjnego, compliance oraz finansowania strategicznego.

Równolegle wiceprezes Petros Spinaris został powołany dodatkowo na stanowisko prezesa zarządu spółki Ekoenergetyka Service sp. z o.o. Z kolei 29 listopada w zielonogórskiej firmie gościł Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, który m.in. jechał elektrobusem MZK i obserwował ładowanie pojazdu na pętli poprzez pantograf. Organizatorem elektromobilnego wydarzenia była Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE).

Personalne zmiany

Nowa pani wiceprezes Ekoenergetyki – Barbara Wacht jest absolwentką Wydziału Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie ukończyła prestiżowe studia podyplomowe „Analityka compliance i AML”. Jest wspólniczką w Rubicon Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barbara Wacht Sp.k. z siedzibą w Warszawie. Z firmą Ekoenergetyka związana jest od 2017 roku i z sukcesem wspierała spółkę w procesach pozyskiwania finansowania w tym w szczególności w ścisłej współpracy z wiodącymi na polskim rynku bankami oraz innymi instytucjami finansowymi. W roku 2022 zaangażowana była przede wszystkim w proces pozyskania zewnętrznego inwestora – Polish Enterprise Fund VIII – funduszu zarządzanego przez Enterprise Investors. Jest specjalistką z zakresu zarządzania ryzykiem, AML i monitoringu zgodności. Angażuje się w projekty z zakresu #ESG, między innymi jako Mentorka wspierająca w III edycji programu mentoringowego Fundacji #WomeninLaw , nastawionego na rozwój i akcelerację kariery młodych prawniczek.

Kolejna personalna zmiana w zielonogórskiej firmie to powołanie Petrosa Spinarisa na stanowisko prezesem zarządu spółki Ekoenergetyka Service sp. z o.o.  Jak informuje spółka; -„Z sukcesem on rozwija obszar sprzedaży oraz after sales spółki. , powierzenie mu obszaru serwisu to kolejny krok w stronę przygotowania perfekcyjnego portfolio systemów szybkiego ładowania, w których serwis odgrywa kluczową rolę.”

I kolejna nagroda. Dynamiczny rozwój Ekoenergetyki doceniała kolejna kapituła – tym razem podczas Kongresu Polskiego Kapitału Bartosz Kubik CEO i współzałożyciel firmy otrzymał tytuł „Przedsiębiorca Roku Magazynu Forbes”.

-„Bartosz Kubik doskonale połączył role inżyniera i menedżera, stawiając na wizjonerskie rozwiązania, które najlepiej adaptują się na rynku – czyli stacje szybkiego ładowania. To dzięki niemu i zespołowi, który współtworzył z wielkim zaangażowaniem, Ekoenergetyka stała się jednym z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania dużej mocy w Europie i firmą technologiczną z własnym know-how. I żeby było jasne, Ekoenergetyka dopiero się rozkręca, a Bartosz Kubik pokaże się z jak najlepszej strony!” – powiedział Paweł Zielewski Redaktor Naczelny Forbes podczas Gali

fot. Ekoenergetyka

Ministerialna wizyta

Zielona Góra oraz Ekoenergetyka walczą ramię w ramię o Europejskie Centrum Elektromobilności, które miałoby powstać na gruntach przy S3 w sąsiedztwie osiedla Pomorskiego. Poparcie dla tego projektu zapowiedział podczas wizyty w dniu 29 listopada Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. W spotkaniu w Nowym Kisielinie uczestniczyli też m.in. Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta i posłowie Grzegorz Gaża, przewodniczący sejmowej komisji działania na rzecz elektromobilności i Katarzyna Osos. Goście z Warszawy zwiedzili fabryki Ekoenergetyki i stację ładowania samochodów elektrycznych Ekoen w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie. Zaliczyli jazdy testowe „elektrykami”. Pojechali zwiedzić nową zajezdnię MZK przy ul. Chemicznej – środkiem lokomocji co oczywiste był autobus elektryczny. Na własne oczy zobaczyli jak z pomocą pantografu i stacji ładowania wysokiej mocy pojazd zyskuje „energię”, aby wyjechać na miejskie ulice.

Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Rozwoju Elektromobilności i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych.

-„Chcemy pokazać w jaki sposób elektromobilność wpływa na rozwój polskiej gospodarki, jak stała się nową, ważną gałęzią biznesu – mówił Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. – A przypomnę, że jeszcze dziesięć lat temu o elektromobilności słyszeli tylko pasjonaci, którzy próbowali konwertować pojazdy (przerabiać auta spalinowe na elektryczne – dop. red.).

Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) dodał:

-„Jestem dumny, bo wierzę prezesowi Kubikowi, który zapowiada, że Ekoenergetyka już wkrótce będzie pierwszą firmą na świecie w swojej branży. To duży sukces polskiej elektromobilności – mówił M. Korolec. I dodawał – A jak jeszcze słyszę o planowanym podboju rynku amerykańskiego to jestem zachwycony. Wojna w Ukrainie zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy. Inwestycje w elektryfikację transportu sprawią, że przestaniemy importować ropę z Rosji. Jestem bardzo wdzięczny, że pomagacie nam urwać się z tej smyczy. Mam nadzieję, że już wkrótce samochody ciężarowe też będą wyłącznie elektryczne.

Z kolei wiceminister Ireneusz Zyska podziękował prezydentowi Januszowi Kubickiemu za konsekwentne wspieranie rozwoju elektromobilności.

-„W naszym doświadczeniu historycznym rozwoju gospodarczego Polski przyjęliśmy, że u nas to możemy co najwyżej zachęcić wielkie światowe koncerny, żeby zbudowały fabryki, przywiozły technologie i stworzyły miejsca pracy, a my będziemy się od nich uczyć – przekonywał wiceminister Zyska. – Ku naszej wielkiej radości, dzięki założycielom i pracownikom firmy Ekoenergetyka-Polska możemy zaoferować najwyższe technologie i eksportować je na cały świat. Nie dostrzegaliśmy własnych diamentów. Ten zielonogórski diament staje się brylantem, bo jest dostrzegany przez największe firmy z sektora energetycznego na świecie. Z małego start-upu (młode innowacyjne przedsiębiorstwo) powstała potężna firma zatrudniająca ponad 800 osób.

fot. Ekoenergetyka

Europejskie Centrum Elektromobilności

Instytucja ma być najnowocześniejszym tego typu ośrodkiem badawczo-rozwojowym w UE oraz kuźnią nowych kadr. Te ambitne plany pokrzyżowały jednak Lasy Państwowe. Na wniosek Wojciecha Grochali, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wydało zgody na wyłączenie z produkcji leśnej 56 ha sosnowego lasu gospodarczego przy S3 w okolicy os. Pomorskiego i Mazurskiego blokując tym samym powstanie nowej strefy przemysłowej i Europejskiego Centrum Elektromobilności. Leśnicy argumentowali, że ten las spełnia rolę ochronną i rekreacyjną. W tym miejscu pod inwestycję jest prawie 400 hektarów.

Zdaniem wiceprezydenta Dariusza Lesickiego do niekorzystnej decyzji ministerstwa przyczyniły się m.in. działania urzędu marszałkowskiego, który w marcu wydał negatywną opinię w kwestii wycinki pod inwestycję.

W tej sprawie urząd miasta nie jest osamotniony, za nową strefą lobbuje m.in. poseł PiS Jerzy Materna, który w ostatnich dniach zapowiedział, że na początku przyszłego roku, miasto może dostać zielone światło w sprawie budowy strefy. Aby tak się stało, rząd wylesi ten obszar na mocy tzw. specustawy.

-„Elektromobilność w Zielonej Górze to nie tylko Ekoenergetyka, ale również nowoczesny Miejski Zakład Komunikacji – mówił podczas spotkania prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. – W przyszłym roku zakupimy 26 autobusów elektrycznych i tym samym już 80 proc. taboru miejskiego przewoźnika będzie przyjazne dla środowiska.

fot. Ekoenergetyka

Natomiast Bartosz Kubik podkreślał, że jego firma ma ambicje, kadry i potencjał, aby w swojej branży stać się numerem jeden na świecie.

– Pierwsze rozwiązania szybkiego ładowania autobusów opracowaliśmy z Solarisem. Zaproponowaliśmy m.in. zmniejszenie baterii w autobusach i ładowanie przez pantograf. To my wprowadziliśmy rozwiązania na rynek, zanim stały się powszechne – wspominał Kubik. I dodawał. – Dla nas jest ważne przywództwo technologiczne. Chcemy zmienić oblicze motoryzacji na świecie. Musimy zaprojektować jak za kilka lat będą wyglądały stacje ładowania. Nie chcemy jednak być tylko montownią. Za dwa lata większość komponentów do stacji ładowania planujemy produkować w Zielonej Górze. Nie wyprowadzimy się stąd za granicę, to tu bije nasze serce. I nie byłoby mowy o sukcesie, gdyby nie pomoc władz miasta. Prezydent Kubicki wyszedł naprzeciw naszym oczekiwaniom.

Obecnie Ekoenergetyka posiada około 40 proc. rynku ładowarek pantografowych w Europie.

Komentarze