Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekoenergetyka z ładowarkami V2G w Solaris Charging Parku

infobus
28.10.2022 13:00
0 Komentarzy

Ekoenergetyka-Polska dostarczyła do Solaris Charging Park w Bolechowie wielostanowiskową stację ładowania pojazdów elektrycznych, w tym e-busów, autobusów wodorowych czy trolejbusów.

Wielowyjściowa ładowarka o wysokiej mocy maksymalnej 600 kW i z funkcjonalnością V2G jest także w pełni dostosowana do protokołu ISO 15118-2. Rozwiązanie to otwiera też możliwości innym producentom pojazdów do wdrożenia Vehicle-to-Gri z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań Ekoenergetyki..

Vehicle-to-Grid

O otwarciu najnowszej inwestycji Solarisa na terenie fabryki w Bolechowie pisaliśmy już w InfoBusie. Teraz czas na przedstawienie tego unikatowego obiektu „od kuchni” i opis wyjątkowej stacji ładowania o mocy 600 kW zaprojektowanej i dostarczonej przez spółkę Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry. To innowacyjne rozwiązanie z łączeniem mocy na trzy oddzielne tory, co umożliwia równoczesne ładowanie aż trzech pojazdów. W efekcie klient do wyboru ma bardzo szeroką gamę złączy:

  • CCS Combo-2,
  • OppCharge Schunk,
  • Panto Up EC Engineering,
  • Panto Up Schunk,
  • Cable Reel CCS Combo-2,
  • Stinger CCS Combo-2,
  • a także złącze HPC (chłodzone cieczą) i trakcję trolejbusową.

Co istotne, sterowanie przełączaniem mocy tej ładowarki odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji, która jest elementem dostarczonego przez Ekoenergetykę Polska systemu backend klasy CSMS (Charging Station Management System). Statusy punktów ładowania są na bieżąco wysyłane do kiosku informacyjnego Solaris Bus.

kroki w rozwoju

Eksperci z Ekoenergetyka-Polska wspólnie z Solaris Bus&Coach już w listopadzie 2021 roku uruchomili prace nad dostosowaniem protokołu ISO 15118-2 edycja pierwsza. Kluczowym okazało się ustalenie i opracowanie zmian w ramach ISO-15118-2, które zostały zaimplementowane zarówno po stronie elektrycznych autobusów Solaris, jak i stacji ładowania Ekoenergetyka-Polska.

Z kolei w maju br. specjaliści z Ekoenergetyka-Polska wykonali z sukcesem testy V2G na mobilnej ładowarce EE z pojazdem Solaris. Od tego momentu można powiedzieć powstał „dedykowany standard” dla V2G, który będzie wykorzystywany przez Solaris Bus&Coach w procesie produkcji i testowania autobusów elektrycznych. Rozwiązanie to pozwala takim producentom jak SBC korzystać z V2G przed wdrożeniem na rynku normy ISO 15118-20 (ed. 2). Bazując na wdrożonym już protokole opracowanym pomiędzy Solarisem a Ekoenergetyką, planowane są kolejne kroki rozwoju na przykład sekwencyjne ładowania i rozładowania pojazdów w trakcie procesu ich produkcji.

-“Projekt Solaris Charging Park uświadamia nam jak ważna dla rynku jest już technologia V2G. W szczególności w obecnym czasie, kiedy koszty energii znacząco wzrosły, a w przyszłości musimy brać pod uwagę ograniczenia w jej dostępności i ewentualne kolejne wzrosty cen. – podkreśla Michał Małecki, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Oprogramowania Ekoenergetyka-Polska S.A. – W oczekiwaniu na wdrożenie edycji drugiej normy ISO-15118 zaprojektowaliśmy, zaimplementowaliśmy i wdrożyliśmy rozwiązanie, które swoją funkcjonalnością obejmuje proces rozładowania z przyszłej normy ISO-15118-20. To długo oczekiwane rozwiązanie dla takich producentów jak SBC może być wprowadzane u innych producentów pojazdów elektrycznych do czasu wdrożenia na rynku drugiej edycji normy. Jest planowane, że stacja ładowania, uruchomiona w Bolechowie przez Ekoenergetyka-Polska będzie w przyszłości uaktualniona w zakresie oprogramowania w celu pełnej zgodności z normą ISO-15118-20”

Solaris Charging Park

Solaris Charging Park został opracowany w celu rozszerzenia linii produkcyjnej oraz zademonstrowania nowych rozwiązań w zakresie ładowania. Umożliwia także testowanie nowych technologii i funkcji podczas ładowania i rozładowywania produkowanych pojazdów. To pierwszy w Polsce park ładowania, obsługujący funkcjonalność Vehicle-to-Grid (V2G), czyli dwukierunkowy przepływ energii pomiędzy pojazdami elektrycznymi a siecią elektroenergetyczną. Technologia ta umożliwia elastyczne ładowanie i rozładowywanie autobusów. Niepodważalną korzyścią tego rozwiązania jest bardziej efektywne zarządzanie kosztami dzięki rozładowaniu autobusów do celów testowych i wykorzystanie ich jako mobilnych magazynów energii.

Wyniki analizy potencjału technologii V2G wskazują, że dostęp do rozproszonych źródeł energii może mieć istotne znaczenie dla bilansowania systemu elektroenergetycznego w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię. Dla naszego kraju potencjał technologii V2G ma szczególne znaczenie z uwagi na konieczność ograniczania roli węgla w krajowej energetyce. Dzięki V2G, oprócz funkcji transportowej, pojazdy mogą pełnić rolę mobilnych magazynów energii zintegrowanych z siecią. Dwukierunkowy przepływ energii pozwala na jej „zakup” w okresach niskiego zapotrzebowania i wyższej generacji z odnawialnych źródeł energii (OZE), a następnie na jej „sprzedaż” do sieci w godzinach obowiązywania wyższej taryfy i szczytowego zapotrzebowania

Komentarze