Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

E-ofensywa BYD: autokar w Paryżu, piętrus w Londynie

infobus
03.05.2016 09:22
0 Komentarzy

Chiński producent elektrycznych autobusów BYD nie próżnuje izdobywa kolejne zamówienia i to na całym świecie ? m.in. w Tajlandii, Kanadzie i WielkiejBrytanii. Walczy też o rynek koreański i francuski. Poniżej światowy przegląd najnowszych aktywności chińskiego producenta – obecnego także w Polsce.

Europa

W Europie BYD m.in. zaczynapromowanie elektrycznych autokarów turystycznych. W Paryżu 11 marca 2016 r.zaprezentowano w pełni elektryczny autokar BYD C9 o zasięgu 200 km i krótkimczasie ładowania, wynoszącym tylko 2,5 godziny. Dzięki takim parametromkomfortowo wyposażony autokar elektryczny może pełnić część funkcji autobusówwycieczkowych poruszających się po mieście i w jego niedalekich okolicach ? nakursach wahadłowych do hoteli i lotnisk czy przejazdach turystycznych.

Założyciel i prezes BYD, WangChuanfu, mówił:- ?Kilka miesięcy temu byłem wraz ze współpracownikami nakonferencji klimatycznej COP21 w Paryżu i byliśmy pod wrażeniem determinacjiwładz paryskich i z innych regionów Francji do zintensyfikowania działańpoprawiających jakość powietrza w miastach. Usłyszeliśmy deklarację mer Paryża,Anne Hidalgo, wsparcia ekologicznych zmian w tym jednym z najpiękniejszychmiast świata. Oprócz zapewnienia wymiany wszystkich 4500 miejskich autobusów nabezemisyjne lub niskoemisyjne do 2025 r. podjęto także temat zanieczyszczeniapowietrza przez napędzane silnikami diesla autokary turystyczne. To byłoprorocze stwierdzenie i inne miasta wkrótce będą musiały uważniej przyjrzeć siętej kategorii pojazdów.?

Isbrand Ho, dyrektor zarządzającyBYD Europe, uzupełnił wypowiedź przełożonego: ?Wkrótce ogłosimy planywprowadzenia naszego elektrycznego autokaru na rynek europejski, zaczynając odFrancji. Wiele z osiągnięć technologicznych wypracowanych i sprawdzonych przezmiliony kilometrów bezawaryjnego kursowania znajduje zastosowanie w naszymnowym projekcie. Jesteśmy pewni, że stworzyliśmy pojazd, który doskonaleuzupełnia niszę w potrzebach transportowych dużego miasta?.

Kurs na Londyn

Tymczasem po drugiej stroniekanału La Manche kilka dni później zaprezentowano oficjalnie pierwszy w pełnielektryczny autobus piętrowy. W uroczystej prezentacji nowego autobusu 15 marca2016 r. uczestniczył wiceburmistrz Londynu ds. środowiska i energii Matthew Pencharzoraz Isbrand Ho, dyrektor zarządzający BYD Europe. Łącznie do Metroline,operatora świadczącego usługi na rzecz Transport for London, dotrze 5piętrowych BYD-ów z przeznaczeniem do obsługi linii 98. Dodatkowo współpracamiędzy producentem a operatorem obejmie przeszkolenie kierowców izainstalowanie szybkiej stacji ładowania na zajezdni Willesden w północnymLondynie. Elektryczny piętrus BYD K8SR o długości 10,2 m zabiera naklimatyzowany pokład 81 pasażerów, w tym 54 na miejscach siedzących. Baterie żelazowo-fosforanowedostarczają moc 45 kWh i zapewniają zasięg 190 mil (303 km) w typowychwarunkach ruchu miejskiego wg SORT. Ładowanie baterii trwa 5 godzin i może byćdokonywane w nocy, gdy stawki za energię elektryczną są niższe.

-?Burmistrz Londynu zachęcił nasdo podjęcia wyzwania twierdząc, że nie wierzy, że zbudowanie piętrowego w pełnielektrycznego autobusu jest wykonalne. W mniej niż dwa lata od tamtejwypowiedzi londyńczycy mogą się cieszyć takim autobusem? ? mówił Isbrand Ho zBYD. ?To nie jest autobus hybrydowy, to zupełnie bezemisyjny produkt, dającyLondynowi szansę na zostanie liderem w rozwiązaniach poprawiających jakośćpowietrza?.

Rodzima Azja

Nieco wcześniej, 26 lutego 2016r. odbyła się uroczysta prezentacja zmontowanego w Tajlandii elektrycznegoautobusu BYD K9 przeznaczonego do obsługi międzynarodowego portu lotniczego DonMueang w Bangkoku. Autobus przez trzy miesiące (do 25 maja) próbnie będziekursował na linii A1 pomiędzy lotniskiem Don Mueang a stacją kolejki SkytrainMo Chit. Ale to dopiero początek. Ministerstwo Transportu Tajlandii wspólnie zestołecznym zarządem komunikacji (BMTA) planują stopniową elektryfikację miejscowegotaboru autobusowego. Jak poinformował wiceminister transportu Tajlandii, OrmsinChivapruck, testy na linii A1 mają dostarczyć rzetelnych informacji oeksploatacji elektrycznych autobusów w warunkach bangkockich i posłużyć dowdrożenia tego środka transportu na szerszą skalę. Po zakończeniu testówrozpisany zostanie przetarg na dostawę 200 elektrycznych autobusów jakopierwszy etap wymiany całej floty liczącej 3183 autobusy o konwencjonalnymnapędzie. BYD ma ogromne szanse na zdobycie tego zamówienia. Poniżej relacja filmowa z eksploatacji elektrobusów BYD w Pekinie. Tamtejsza Grupa Beijing?s Public Transport planuje zakup 2400 elektrycznych autobusy w tym roku. Do końca2020 roku ich liczba przekroczy poziom 10.000, co stanowić będzie około 50procent wszystkich autobusów w Pekinie.

{https://www.youtube.com/watch?v=SwQRevrlIEw}

Z kolei w dniach 18-24 marca 2016na południowokoreańskiej wyspie Jeju odbyła się po raz trzeci MiędzynarodowaWystawa Pojazdów Elektrycznych. Uczestniczyło w niej ok. 120 producentówpojazdów i komponentów, o ok. 50 więcej niż przed rokiem, co świadczy ozwiększającym się znaczeniu wydarzenia w świecie elektrycznej mobilności.Szczególnym uczestnikiem wystawy był BYD, jako niekwestionowany globalny lidersprzedaży elektrycznych pojazdów w 2015 roku. Do dyspozycji zwiedzającychoddano elektryczny autobus BYD K9, który obsługiwał linię wahadłową dowożącą dohal wystawienniczych. Władze wyspy Jeju mają odważne plany związane zelektryczną mobilnością. Eksploatowane na wyspie pojazdy o konwencjonalnymnapędzie mają być stopniowo zastępowane elektrycznymi ? 10% pojazdów w 2017 r.,30% do 2020 r. i 100% do 2030 r. Władze Korei Południowej liczą na jaknajszybsze przyciągnięcie wszystkich liczących się producentów pojazdówelektrycznych na swój rynek, co ma zwiększyć popularność tego środkatransportu. Zainteresowany tym jest szczególnie BYD, który w 2015 r. z sukcesemzaistniał na japońskim rynku autobusów.

Ameryka Północna

Przenosimy się zza ocean. WładzeSt. Albert jako pierwsze w Kanadzie zamówiły w pełni elektryczne autobusymiejskie dużego zasięgu (do 155 mil / 250 km). Kontrakt na 3 autobusy odługości 35 stóp (10,6 m) zdobył BYD oferując model K9, głównie dziękizapewnieniu 12-letniej gwarancji na baterie oraz sprawdzonej jakości iniezawodności. Przyczyniły się do tego testy przeprowadzone w trudnychwarunkach miejscowej zimy, dowodzące pełnej sprawności baterii w temperaturzenawet poniżej -40 st. C.

-?Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzeniatych nowoczesnych i innowacyjnych autobusów do naszego miejskiego taboru?,mówił burmistrz St. Albert, Nolan Crouse ? ?Obniżenie emisji tlenków węgla izminimalizowanie negatywnego wpływu transportu na środowisko to jeden zesposobów na zachowanie stanu naszego naturalnego środowiska dla mieszkańców ijako taki jest długoterminowym priorytetem władz?, dodał.

-?Z entuzjazmem przyjmujemypostawę władz St. Albert jako wizjonerską i przyczyniającą się do poprawieniajakości powietrza poprzez wdrażanie bezemisyjnego elektrycznego transportu? ?mówiła Macy Neshati, wiceprezes amerykańskiego oddziału BYD Coach and Bus.?Dodatkowo nasze elektryczne autobusy pomogą obniżyć poziom hałasu na miejskichulicach oraz stanowią dla miasta istotną oszczędność na kosztach paliwa ieksploatacji?.


Komentarze