Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

DLA i Nowe Urbino 10,5 i 12 dla Wrocławia

infobus
30.09.2019 15:00
0 Komentarzy

Dolnośląskie Linie Autobusowe są już w posiadaniu pierwszy z łącznie 17 Nowych Urbino 10,5 i 12. Debiutujące w stolicy Dolnego Śląska autobusy trafią na linie łączące ją z miejscowościami w gminie Miękinia.

Na jakie linie trafią wrocławskie Nowe Urbino?
Przypomnijmy, że DLA podpisało 20 maja z wrocławskim magistratem umowę na sześcioletnią obsługę wybranych linii autobusowych. To połączenia oznaczone numerami 117, 123, 137, 138, 917, 923, 937, 938, 940, 948 i 958. Pierwsze cztery to linie miejskie, pozostałe natomiast zapewniają komunikację między Wrocławiem a miejscowościami w gminie Miękinia. Większość rozpoczyna swoje kursy na węźle komunikacyjnym Leśnica.

W trakcie obowiązywania umowy wrocławski przewoźnik może mieć do wyjeżdżenia nawet 7 200 000 wzkm, czyli 1 200 000 wzkm rocznie. Obsługę linii rozpoczął już 7 lipca. Docelowo jedna wszystkie będą obsługiwane przez fabrycznie nowe Solarisy. DLA zamówiło je pod koniec maja. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wrocławski debiut
Autobusy z rodziny Nowego Urbino debiutują we Wrocławiu. Łącznie DLA pozyska 17 autobusów z tej gamy. Będzie to 13 „dziesiątek” oraz cztery „dwunastki”. W weekend przewoźnik odebrał już 10 „jamników”, z których część już zadebiutowała na liniach. Pozostałe siedem ma dojechać do połowy października.

Autobusy są napędzane silnikami wysokoprężnymi typu Cummins ISB6.7E6C 250B. Jednostki są zblokowane z automatami Voith D854.6. W „dwunastkach”, które Solaris dostarcza do polskich klientów to komplet niespotykany.

Wszystkie są klimatyzowane, monitorowane oraz wyposażone w system informacji pasażerskiej bydgoskiego SiMS'a, który w porównaniu z dotychczas znanymi na wrocławskich „strefach” będzie posiada kilka nowych rozwiązań. Najbardziej w oczy rzuca się lewy boczny wyświetlacz, który prezentuje zarówno kierunek jak i kraniec. To pierwszy raz w Polsce kiedy ktoś stawia na takie rozwiązanie.

Ponadto- co nie było wymagane przez miasto- Solarisy posiadają trzy podwójne ładowarki USB dla pasażerów, kamerę zewnętrzną obejmującą prawą stronę autobusu oraz kamerę cofania. Dostęp na pokład każdego z „jamników” jest zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2. Mamy tutaj dosyć popularne w Polsce rozwiązanie w ostatnich czasach, a więc płaty drzwiowe firmy RAWAG oraz napędy BODE.

Komentarze