Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dakar z siecią BRT dla elektrobusów. Start latem 2024 r.

infobus
30.12.2023 17:01
0 Komentarzy

Dakar Mobilité, którego właścicielami są Meridiam i Fonds souverain d’Investissements stratégiques du Sénégal (FONSIS), poinformował niedawno, że zebrał 135 milionów euro potrzebnych do wdrożenia przyszłej elektrycznej sieci BRT w Dakarze.

Mieszkańcy Dakaru powinni móc korzystać z pierwszych autobusów BRT od stycznia 2024 r. Pełna dostępność systemu planowana jest od lata 2024 r.

121 autobusów elektrycznych dla Dakaru

Do spółki Dakar Mobilité, która nadzoruje zakup autobusów, ich utrzymanie i eksploatację BRT, trafiło 121 pojazdów elektrycznych dużej pojemności. Posunięcie to ma na celu zmniejszenie emisji do powietrza i śladu węglowego związanego z transportem w Dakarze. Redukcja emisji dwutlenku węgla ma wynieść około 59 000 ton rocznie.

Projekt Dakar BRT obejmuje eksploatację i utrzymanie nowej, czystej sieci transportu publicznego przez 15 lat. Każdy autobus, który ma być eksploatowany na sieci BRT, posiada akumulatory o pojemności 563,8 kWh. Do wdrożenia systemu zarządzania ładowaniem wybrano niemiecką firmę CarMedialab (należącą do grupy INIT).

Autobusy dla Dakaru
Dakar z siecią BRT dla elektrobusów. Start latem 2024 r.

Po uruchomieniu, system BRT w Dakarze połączy dworzec autobusowy Petersen z prefekturą Guédiawaye na północnych przedmieściach. Oczywiście, trasę będzie obsługiwała flota 121 autobusów zasilanych energią elektryczną.

Finansowanie projektu

W celu sfinansowania projektu Dakar BRT, Proparco, spółka zależna Agence Française de Développement oraz Emerging Africa Infrastructure Fund (EAIF), w równym stopniu udzieliły pożyczki w wysokości 85,4 mln euro. Obie spółki udzieliły również spółce Dakar Mobilité pożyczki w łącznej wysokości 6,4 mln euro na sfinansowanie wymiany akumulatorów autobusów po zakończeniu ich okresu użytkowania (osiem lat). Finansowanie projektu uzupełniają dwa granty. Jeden udzielony przez Unię Europejską (UE) w wysokości 7 mln EUR, drugi zaś zabezpieczony z PT PIDG w wysokości około 9 mln EUR. Kapitał własny zapewniają Meridiam i FONSIS.

System BRT stanie się główną opcją transportu w obszarze miejskim Dakaru. Będzie obsługiwał 300 000 pasażerów dziennie między przedmieściami a centrum miasta. System ten obejmie Dakar i połączy 23 stacje i 14 najgęściej zaludnionych dzielnic miasta z północy na południe czterema liniami.

Komentarze