Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy Łomża za drugim razem otrzyma oferty na elektrobusy? Analiza SWZ

infobus
19.07.2023 08:01
0 Komentarzy

Miasto Łomża ponownie szuka dostawcy czterech sztuk autobusów elektrycznych. Wcześniej miasto nie otrzymało żadnej oferty, dlatego przetarg unieważniono.

O ogłoszeniu obecnego postępowania pisaliśmy w InfoBusie wcześniej. Pora na analizę zapisów SWZ.

Punktacja oferentów

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny siedmiu kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • okresu gwarancji całopojazdowej  – 7 i więcej lat – 10 pkt,
  • okresu gwarancji na baterie trakcyjne – 10 i więcej lat – 10 pkt,
  • najniższego zużycia energii elektrycznej – 5 pkt,
  • największego zasięgu na jednym ładowaniu – 5 pkt,
  • największej pojemności pasażerskiej – 5 pkt,
  • pojemności baterii trakcyjnych – powyżej 300 kWh – 5 pkt.

Specyfikacja techniczna

Elektrobusy dla Łomży powinny mieć długość od 9,0 do 11,5 m, a wysokość max. 3,5 m. Zamawiający wymaga, aby nowe autobusy były napędzane przez jeden silnik elektryczny, centralny. Uzyskiwana moc musi gwarantować pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Moc silnika ma wynosić minimum 150 kW. Łomża dopuszcza rozwiązania, w których energia elektryczna może być magazynowana w: bateriach trakcyjnych (akumulatorach), superkondensatorach, innych urządzeniach, będących wynikiem postępu technicznego o porównywalnych lub lepszych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do akumulatorów lub superkondensatorów. Ilość zmagazynowanej energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusem (w pełni obciążonym) przy zasilaniu elektrycznym, minimum 240 km, bez doładowywania baterii przy normalnym wykorzystaniu wszystkich urządzeń znajdujących się na pokładzie autobusu w warunkach drogowych Łomży. Autobusy muszą mieć możliwość ładowania baterii za pomocą złącza plug – in z zewnętrznej stacji ładowania lub z zewnętrznej ładowarki mobilnej – podstawowe ładowanie to tzw. ładowanie wolne.

Kabina kierowcy ma być wydzielona, typu zamkniętego. Znajdzie się w niej fotel kierowcy z podłokietnikami, zawieszony elastycznie, z regulacją oparcia i siedziska, regulowanymi poduszkami lędźwiowymi i poduszkami bocznymi oparcia, regulacją konturu oparcia, podgrzewany oraz wyposażony w układ aktywnej wentylacji. W kabinie znajdzie się też m.in. lodówka o pojemności minimum 2 l, gniazda USB oraz odtwarzacz CD/USB/MP3. Pasażerowie pojadą na fotelach o budowie modułowej, profilowanych. Stelaże i uchwyty foteli mają być wykonane z tworzywa wandaloodpornego z zabezpieczeniem pleców siedzeń przed podpalaniem i rysowaniem.

Tablice kierunkowe mają być wykonane w technologii LED. Zamawiający nie dopuszcza koloru czerwonego, niebieskiego. W tablicach tych, litery i cyfry mają być białe lub w lekkim odcieniu żółci, duże i czytelne.

Wewnątrz znajdą się dwa monitory – panele LCD zamontowane z przodu przedziału pasażerskiego oraz w środkowej części przedziału pasażerskiego, w sposób nieograniczający widoczności kierowcy na przedział pasażerski. Ich celem będzie prezentacja realizowanego przebiegu trasy oraz ewentualnych treści reklamowych.

Dłuższy termin dostawy

Łomża wyciągnęła lekcje z poprzedniego przetargu, który zakończył się brakiem ofert. Przede wszystkim mamy nieco wydłużony termin dostawy autobusów – na 12 miesięcy. Wcześniej była to sztywna data, która powodowała, że czas na produkcję elektryków był krótszy z uwagi na trwające postępowanie przetargowe. W tej sytuacji oczekujemy przynajmniej jednej oferty. Otwarcie ofert zaplanowano na dzień 10 sierpnia.

Komentarze