Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

CUPT dofinansuje zakup 521 autobusów międzymiastowych. Z KPO

infobus
26.04.2022 19:00
0 Komentarzy

21 kwietnia na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. elektromobilności Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, poinformowała, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zaplanowano dotacje pod zakup 1738 autobusów, w tym część zostanie dofinansowana w ramach konkursu zorganizowanego przez CUPT.

I to konkursu w zupełnie nowej odsłonie. Po raz pierwszy Centrum chce wesprzeć zakupy zielonych autobusów międzymiastowych i to w połączeniu z Funduszem Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA). Brzmi bardzo ciekawie!

Na komisji

W ramach nowej perspektywy CUPT będzie realizował m.in. zakupy nowego taboru w ramach dwóch programów:

  • FEnIKS-a, czyli kontynuacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt programu przekazany został do Komisji Europejskiej. Nie wiemy jeszcze, jaka ostatecznie kwota zostanie przekazana na tabor, natomiast łączna kwota przekazana na transport miejski przewidziana w projekcie FEnIKS to 1,750 mld euro. Ta suma zostanie podzielona na autobusy, a także na tabor szynowy i systemy ITS.
  • Krajowego Planu Odbudowy (KPO), czyli nowe narzędzie na które bardzo czekamy. W jego ramach przewidziano zakup łącznie 1738 autobusów, w tym 521 dofinansuje CUPT, a resztę pojazdów obejmą dotacje z programu Zielony Transport Publiczny prowadzonego przez NFOŚiGW.

-„W ramach naszej działalności planujemy zakup w trybie konkursowym 521 autobusów, ale tylko do transportu pozamiejskiego w ramach przewozów subregionalnych. Co ważne, Krajowy Plan Odbudowy dopuszcza nie tylko zakupy taboru z napędem zewromisyjnym, ale także z niskoemisyjnym, czyli tutaj mamy CNG LNG i tabor z napędem Euro 6, przy czym kwota wszystkich autobusów z tym napędem nie powinna być większa niż 21% całości. Z naszego punktu widzenia transport pozamiejski jest na ten moment nie przystosowany do napędu elektrycznego, gdyż poza miastami nie ma infrastruktury ładowania – powiedziała w Sejmie Joanna Lech.

Podsumowując oznacza to zakup w latach 2023-2024 łącznie 521 nowych autobusów międzymiastowych, z których:

  • 417 szt. to pojazdy bezemisyjne
  • 104 szt. to pojazdy niskoemisyjne.

Poniżej zapis filmowy prac podkomisji i wypowiedź panie dyrektor Lech:

W połączniu z FRPA

Drugie przyjęte przez CUP założenie jest takie, że zakup pozamiejskiego taboru będzie łączony też z dofinansowaniem tych przewozów w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA).

Ma to pomóc w walce z wykluczeniem transportowym w najmniej zurbanizowanych obszarach.

Komentarze