CNG bez zmian. MF umywa ręce. Rzeszów odchodzi.
MPK Rzeszów, największy użytkownik autobusów CNG w Polsce,zapowiada zmianę polityki taborowej i odejście od gazu. W tym samymMinisterstwo Finansów odpowiada rzeszowskim posłom – nie będzie żadnej obniżkii radźcie sobie sami.
Przypomnijmy, że Rzeszów, przed 14 laty, jako jedno zniewielu miast w Polsce postawiło na rozwój transportu publicznego w oparciu oekologiczne autobusy zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Za przyjęciem tegorozwiązania przemawiały nie tylko walory ekologiczne gazu ziemnego, jakoalternatywa dla oleju napędowego, ale także podstawy ekonomiczne. Mimo wyższychkosztów zakupu autobusów zasilanych CNG oraz przygotowania odpowiedniegozaplecza technicznego, projekt był zasadny ze względu na niższe kosztyeksploatacji (zaproponowana wówczas cena gazu za 1m3 przez PGNiG wynosiła 45%ceny 1 litra ON), oraz na znacznie niższą, bo aż trzykrotnie, emisję spalinwzględem ON.
Jednak w kolejnych latach decyzją PGNiG cena CNG byłapodnoszona, co sprawiło, że obecnie proporcja cen CNG/ON wynosi ok. 84%.Ponadto, pod koniec 2013 r. wprowadzono podatek akcyzowy na sprężony gazziemny, z którego z płacenia ustawodawca zwolnił tylko statki morskie,powietrzne oraz transport kolejowy, nie obejmując w niej publicznego transportumiejskiego. Takie decyzje spowodowały całkowitą nieopłacalność inwestowania wproekologiczny transport oraz uderzają w miasta, które postawiły na takikierunek rozwoju transportu. Przykładowo w Rzeszowie 40% taboru komunikacjimiejskiej stanowią autobusy zasilane CNG (70 szt. ? najwięcej w Polsce).
MF: Są inne instrumenty wspierające
Taki mniej więcej sens zawiera odpowiedź urzędników MF nainterpelację posłów Zbigniewa Chmielowca (PIS) oraz wcześniejszej MieczysławaKasprzaka (PSL). W sprawie opodatkowania akcyzą sprężonego gazu ziemnego CNGMinisterstwo wyjaśnia:
-?Zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. i dyrektywy Rady 2003/96/WEpaństwa członkowskie mogą przyznawać, pod kontrolą fiskalną zwolnienie odakcyzy dla gazu ziemnego i gazu płynnego wykorzystywanych jako materiały pędne.Jest to jednak zwolnienie fakultatywne i państwa członkowskie nie mająobowiązku jego wprowadzania do krajowego porządku prawnego. Wprowadzenie takiego zwolnienia jest suwerenną decyzjąkażdego państwa członkowskiego.
Należy podkreślić, iż zerowa stawka podatku akcyzowego nagaz ziemny (mokry) w stanie gazowym, wyłączająca z opodatkowania akcyzą gazziemny sprężony CNG przeznaczony do napędu silników spalinowych, stanowiłarozwiązanie przejściowe wynikające z art. 15 ust. 1 lit. g dyrektywy Rady2003/96/WE. Termin obowiązywania tej stawki określony został na maksymalny,dopuszczony przez dyrektywę okres dziesięciu lat tj. do 31 października 2013 r.Dyrektywa nie przewiduje możliwości przedłużenia tego zwolnienia.
Obowiązująca od 1 listopada 2013 r. nowelizacja ustawy opodatku akcyzowym nie wprowadziła zatem podatku akcyzowego na sprężony gazziemny CNG. Z mocy prawa wygasł jedynie okres przejściowy umożliwiający do dnia31 października 2013 r. stosowanie zerowej stawki podatku akcyzowego.
Z analizy rynku paliw gazowych obejmującego gaz ziemnysprężony CNG, gaz ziemny w stanie skroplonym LNG i gaz skroplony propan-butanLPG wynikało wówczas, że:
-
zerowa stawka podatku na CNG nie spowodowała przewidywanegorozwoju rynku tego gazu w Polsce,
-
rynek gazu LPG rozwija się natomiast sukcesywnie pomimoobciążenia akcyzą,
-
opodatkowanie paliw gazowych będzie utrzymane na podobnympoziomie, przy niewielkiej różnicy na korzyść gazu CNG; obecnie stawka akcyzyna CNG wynosi 10,54 zł/GJ, podczas gdy na gaz LPG oraz na gaz LNG wynosi 670zł/1000 kg tj. około 14,22 zł/GJ,
-
preferencyjne traktowanie paliw gazowych będzie widoczneszczególnie w stosunku do opodatkowania akcyzą paliw konwencjonalnych (benzynasilnikowa, olej napędowy); stawka akcyzy dla paliw gazowych to około 1/4 stawkiprzewidzianej dla benzyny i około 1/3 stawki ustalonej dla oleju napędowego,
-
istnieją inne, niż zwolnienie z akcyzy, finansoweinstrumenty państwowe wspierające pojazdy napędzane gazem CNG, np. pomocfinansowa na zakup pojazdów napędzanych gazem CNG lub montaż instalacji donapędu pojazdów tym paliwem; przedmiotowy system wsparcia nie obejmuje innychpaliw gazowych np. LPG.
Rozważając kwestie wprowadzenia dodatkowych preferencjipodatkowych w podatku akcyzowym dla gazu ziemnego przeznaczonego do napędu niemożna nie brać pod uwagę prac w Radzie UEnad zmianą dyrektywy 2003/96/WE sprawie restrukturyzacji wspólnotowychprzepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energiielektrycznej, która przewiduje możliwość wycofywania w przyszłości stosowaniazwolnień dla gazu ziemnego przeznaczonego do napędu.
Prace na forum UE jasno więc wskazują, iż bodźce podatkowesłużące promowaniu środków transportu napędzanych paliwami alternatywnymi iwspieraniu rozwoju infrastruktury takich paliw (o których mowa w projekciedyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozmieszczaniainfrastruktury paliw alternatywnych) nie powinny polegać na całkowitymzwolnieniu od podatku akcyzowego gazu ziemnego przeznaczonego do napędu.
Wsparcie podatkowe takiego paliwa powinno być stosowanepoprzez stosowanie niższej stawki opodatkowania. Przepisy ustawy z dnia 6grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym takie preferencyjne traktowanie gazuziemnego przeznaczonego do napędu, w porównaniu do paliw konwencjonalnych,przewidują.
Należy podkreślić, że przeszkodą w rozwoju komunikacjimiejskiej opartej na autobusach zasilanych gazem ziemnym CNG nie jest wysokośćpodatku akcyzowego nałożonego na to paliwo, ale, w tym przypadku, wysokie cenyautobusów i wysokie koszty instalacji do zasilania gazem CNG.
Dlatego wramach rozwiązań wprowadzonych w ostatnich latach zakup autobusówprzystosowanych do spalania tego paliwa może być częściowo sfinansowany:
-
z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej, jak również,
-
z programów unijnych np. Miasto Rzeszów otrzymało dotację nazakup przedmiotowych autobusów z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniejw ramach budowy systemu integrującego transport publiczny miasta i okolic.
Zatem pomoc finansowa uzyskana przy zakupie autobusówzasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG, jest instrumentem wspierającym iułatwiającym rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej. Niezależnie odpowyższego należy zaznaczyć, iż jak wskazano w komunikacie Komisji doParlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznegoi Komitetu Regionów – Czysta energia dla transportu: europejska strategia wzakresie paliw alternatywnych, który towarzyszyprojektowi dyrektywy w sprawie rozmieszczania infrastrukturypaliw alternatywnych bezpośrednie publiczne finansowanie rozbudowyinfrastruktury nie będzie potrzebne, jeśli państwa członkowskie wykorzystająszeroki wachlarz instrumentów z zakresu polityki, jakimi dysponują, takich jakpozwolenia budowlane, koncesje, przepisy dotyczące zamówień publicznych,przepisy dotyczące dostępu do infrastruktury i związanych z nim opłat orazzachęt o charakterze niefinansowym. Dodatkowo fundusze Unii Europejskiej sądostępne do celów rozwoju rynku paliw alternatywnych i rozbudowy ichinfrastruktury.
Podsumowując
W obecnej chwili resort finansów nie widzi koniecznościwprowadzania dalszych preferencji podatkowych dla transportu ekologicznego wtym miejskiego zasilanego gazem ziemnym sprężonym CNG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo działa na zasadachrynkowych i resort finansów nie ma wpływu na ustalanie przez tę Spółkę cen gazuziemnego sprężonego CNG dla odbiorców detalicznych i hurtowych. Zatem równieżnie może wpływać na obniżenie powyższych cen.”
„
Komentarze