Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chiński pojedynek w Iławie na elektrobusy wygrywa Zonson. Ikarus odrzucony  

infobus
07.03.2023 09:04
0 Komentarzy

6 marca Urząd Miasta w Iławie dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę dwóch autobusów z napędem elektrycznym klasy MAXI.

Zamówienie realizowane jest jeszcze w ramach unijnego projektu „Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie ” w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Przypomnijmy, że z podobnego źródła miasto zakupiło dwa elektrobusy Yutong E8, które już są eksploatowane liniowo. O kolejne zamówienie starły się aż trzy firmy: Busnex z autobusami Yutong; MMI z marką Zonson i Ikarus z modelem 120E, który powstaje we współpracy z chińską firmą CRRC. Dzisiaj wiemy, która z nich wygrała ten wyścig.

AUTOBUSY PLUS ŁADOWARKA

Zanim przejdziemy do ofert, przypomnijmy, że iławskie zamówienie „Zakup autobusów z napędem elektrycznym i ładowarki w ramach projektu „Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie” podzielone jest na dwa zadania (co oznacza, że można było składać oferty częściowe):

  • Część 1 – autobusy z napędem elektrycznym przeznaczone do regularnej komunikacji miejskiej, jednej marki, niskopodłogowe,
  • Część 2 – ładowarka pojazdów z napędem o mocy wejściowej 80 kW (2x40kW) do montażu na terenie zajezdni Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie.

Wymagany termin realizacji zamówienia to 8 m-cy od podpisania zamówienia. Iława czekały na oferty do 10 stycznia i w tym dniu otrzymała cztery propozycje, w tym trzy autobusowe. Od:

  • MMI z Redzikowa na sumę 4.912.620,00 PLN brutto / 3.994.000 PLN netto, co daje jednostkową cenę za autobus Zonson na poziomie 1.997.000 PLN netto;
  • Busnex Poland z Warszawy na sumę 5.752.710,00 PLN brutto / 4.677.000 PLN netto, , co daje jednostkową cenę za autobus E12 na poziomie 2.338.500 PLN netto;
  • Electrobus Europe z Budapesztu na sumę 4.204.000,001 PLN netto, co daje jednostkową cenę za autobus 120E na poziomie 2.102.000 PLN netto. Podatna cena oferty nie zawiera podatku VAT, gdyż węgierska spółka nie jest zobowiązana do uiszczenia podatku VAT w kraju odbiorcy. Podobny „netto manewr” spółka przeprowadziła w Szczecinku i została odrzucona. Podobnie stało się w Iławie.

Budżet zamawiającego w pierwszym zadaniu wynosił 4.600.000 PLN brutto, a w drugim – 115 000 PLN brutto.

Jedno odrzucenie

Następnie Iława oceniła złożone oferty według trzech kryteriów: Cena (C) 60% Parametry techniczne(Pt ) 30% Zużycie energii elektrycznej (w kWh/100 km) wg E-SORT 2 (E) 10%.

W toku prac komisji została odrzucona oferta Ikarusa jako niezgodna z ustawą o UZP.

Jak pokazuje poniższe zastawienie MMI/Zonson wygrał z Busnex różnicą 7,33 pkt. dzięki niższej cenie i podobnym parametrom technicznym jak Yutong, natomiast widać różnicę w zużyciu energii. To kryteriom było jednak za słabo oceniane, aby mogło dać Busnex zwycięstwo. Tym samym do Iławy przyjadą do Polski kolejne Zonsony (premiera tej marki będzie miała miejsce w Ciechanowie), natomiast w Iławie zadebiutują pojazdy w wersji 12-metrowej.  

Z kolei w części numer 2 (stacja ładowania pojazdów z napędem elektrycznym) wygrała spółka Elektrometal  z Cieszyna na sumę 174.906,00 PPLN brutto (czyli podobnie jak za pierwszym razem).

IŁAWSKIE ELEKTROBUSY

Poszukiwane parametry dwóch kolejnych elektrobusów dla Iławy są następujące:

  • długość od 11 m do 12,30 m
  • wysokość całkowita maks. 3,5 m. wraz z klimatyzacją
  • szerokość 2,5 – 2,55 m
  • liczba miejsc do przewozu pasażerów ogółem: min. 70, w tym 20-25 miejsc siedzących pasażerskich (bez kierowcy).
  • liczba drzwi pasażerskich – trzy – w układzie 2-2-2. autobus niskopodłogowy, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach
  • konstrukcja pojazdu i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 10 lat eksploatacji przy założeniu średnio 70.000 km rocznego przebiegu.
  • silnik/silniki o napędzie elektrycznym – umieszczone centralnie lub silnik elektryczny umieszczony przy osi napędowej o sumarycznej mocy szczytowej min. 160 kW, umożliwiające osiąganie przez pojazd obciążony w dopuszczalnego maksymalnego ciężaru całkowitego zmiany prędkości od 0 do 60 km w czasie 28 sekund, zmiany prędkości od 0 do 40 km/h w czasie 15 sekund, zmiany prędkości od 0 do 20 km/h w czasie 6 sekund. bateria trakcyjna – o minimalnej pojemności 220 kWh, pozwalająca na wykonanie trasy o długości minimum 150 km w warunkach przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem oraz przy pełnym obciążeniu. zużycie energii elektrycznej wg testu E SORT 2 nie większe jak 100kWh/100 km.
  • ładowanie akumulatorów w systemie Plug-in z wtyczką COMBO2 za pomocą dwufunkcyjnej ładowarki zewnętrznej. Moc ładowarki będzie nie większa niż 80 kW, a czas ładowania nie dłuższy niż 6 godzin.
Yutong E9 w barwach ZKM Iława

DWA PIERWSZE E-BUSY

Iława odebrała swoje pierwsze elektryczne autobusy marki Yutong we wrześniu 2022 r.  To kolejne – po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie – miasto z Warmii i Mazur, które postawiło na pojazdy chińskiego producenta. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, który postawił na zeroemisyjnego Yutonga E9. To w oparciu o dwa takie autobusy miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko – we współpracy z miastem Giżycko – zakupiła autobusy Yutong E9. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

-„Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland – oficjalnego przedstawiciela firmy Yutong Bus w Polsce.

Yutong E9 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu.

Komentarze