Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chełm: CLA jako pierwsze w Polsce wymieni całą flotę na autobusy wodorowe

infobus
24.03.2024 19:09
0 Komentarzy

Należąca do Grupy Polsat Plus i ZE PAK spółka PCE Polski Autobus Wodorowy dostarczy 26 autobusów wodorowych Miastu Chełm za 97 mln zł.

Pojazdy NesoBus trafią na wyposażenie Chełmskich Linii Autobusowych. Teraz mieszkańcy będą mieć do dyspozycji nie tylko bezpłatną miejską komunikację, ale też w pełni ekologiczną. O tym największym zamówienie na wodorowce w Polsce pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

jedyna taka komunikacja w Polsce

Do 2025 roku na chełmskich ulicach pojawi się 26 autobusów wodorowych. Chełm będzie wówczas pierwszym w Polsce miastem, które w całości wymieni swój tabor autobusowy na ekologiczny, zeromisyjny, napędzany wodorem.

–„To prawdziwy przełom, ale przede wszystkim inwestycja nie tylko w komunikację miejską, ale i nasze zdrowie, ponieważ wprowadzając na ulice zeromisyjne autobusy znacząco ograniczymy emisję spalin – podkreślił Jakub Banaszek prezydent Chełma podczas podpisania umowy.

Firma Polski Autobus Wodorowy dostarczy do Chełma 26 pojazdów NesoBus napędzanych paliwem wodorowym. Autobusy będą oczywiście w miejskich barwach.

-„Co istotne – autobusy będą produkowane „po sąsiedzku”, bo w Świdniku – dodał Maciej Nietopiel, prezes firmy Polski Autobus Wodorowy.

Znamy terminY

Komplet pojazdów wyjedzie na ulice Chełma już w 2025 roku

Pojazdy trafią do Chełma w trzech transzach. Dostawa ma się zakończyć najpóźniej do końca października 2025 roku.

Miasto Chełm otrzymało na zakup autobusów kwotę dofinansowania w wysokości ponad 100 milionów złotych z I edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NesoBus wytwarza na bieżąco energię elektryczną pobierając tlen z powietrza i łącząc go z wodorem ze zbiorników przy użyciu ogniwa paliwowego. Nie ma żadnego procesu spalania. Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Wówczas tlen łączy się z wodorem i powstaje energia, która napędza silnik elektryczny.

Autobusy NesoBus dla Chełmskich Linii Autobusowych.
Autobusy NesoBus dla Chełmskich Linii Autobusowych.  

Chełmski standard

NesoBus dla Chełma to trzydrzwiowy, niskopodłogowy autobus miejski, posiadający 60 miejsc dla pasażerów. Pojazd ma zasięg do 450 km, a tankowanie trwa ok. 15 minut. W szczegółach wygląda to następująco:

  • 6 autobusów wodorowych da Chełma ma mieć długość od 11,5 do 12,5 m, a wysokość max. 3,40 m.
  • Autobusy muszą posiadać dwoje drzwi w układzie 2-2-2.
  • Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekraczać 340 mm.
  •  W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia.
  • Pojazdy będą napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 150 kW.
  • Autobusy muszą być wyposażone w ogniwo paliwowe o mocy minimum 70 kW zasilane wodorem zmagazynowanym w systemie połączonych zbiorników ciśnieniowych. Ogniwo to musi stanowić podstawę zasilania autobusu w energię niezbędną do napędzania pojazdu.
  • Układ napędowy będzie posiadał również funkcję odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Oprócz tego, bilans energetyczny mają poprawić również ogniwa fotowoltaiczne, umieszczone na dachu pojazdu.
  • Z kolei magazyny energii mają zapewnić gotowość przejechania autobusu do 20 km bez ładowania. Baterie będą ładowane poprzez złącze plug-in.
  • Miejsce pracy kierowcy to kabina wydzielona, typu zamkniętego, wyprowadzona do pierwszego skrzydła pierwszych drzwi. Ma być wyposażona m. in. w gniazdo USB, radio z MP3.
  • Pasażerowie pojadą na siedzeniach o budowie modułowej, profilowanych. Pokrycie siedzeń stanowić ma wykładzina odporna na ścieranie i zabrudzenia oraz niepalna.
  • System informacji pasażerskiej to oczywiście tablice kierunkowe zewnętrzne – elektroniczne, wykonane w oparciu o diody SMD, w kolorze białym. Ponadto, wewnątrz znajdzie się tablica wykonana na bazie ekranu LCD o wielkości ekranu minimum 37 cali. Tablica ma pokazywać przebieg trasy w formie poziomej linii. Warto zwrócić uwagę na wyposażeniem dodatkowe nowych autobusów. Mowa tu o systemie zliczania pasażerów, systemie lokalizacji pojazdu oraz systemie kontroli trzeźwości kierowców.

Na koniec, podajemy link do rozstrzygniętego przetargu: https://umchelm.ezamawiajacy.pl/pn/umchelm/demand/notice/public/105594/details?folder=0002&

Komentarze