Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

CaetanoBus chce produkować autobusy wodorowe we Włoszech. Z Industria Italiana

infobus
31.10.2022 11:00
0 Komentarzy

6 października spółka Industria Italiana Autobus (IIA) i portugalski CaetanoBus podpisały umowę na rozpoczęcie we Włoszech produkcji i sprzedaży wodorowych autobusów miejskich.

Konstrukcje te będą oparte  opartych na technologii Toyota Fuel Cell oraz systemie H2.City Power Kit opracowanym przez CaetanoBus. Zdaniem Toyoty to ważny krok w rozwoju bezemisyjnego transportu publicznego w Europie i szansę na wejście na kolejny duży rynek w tym regionie. Pojazdy „made in Italy” mają być przeznaczone na włoski i międzynarodowy rynek.

Od strony Włoch

Na mocy tej umowy, już do końca 2022 r. spółka IIA będzie mogło rozpocząć sprzedaż pojazdów wodorowych produkowanych przez CaetanoBus z Toyotą. Od 2024 r. IIA rozpocznie bezpośrednią produkcję autobusów przeznaczonych na rynek włoski i międzynarodowy wyposażonych w zestaw H2.City Power opracowany przez CaetanoBus.

Przypomnijmy, że włoska firma Industria Italiana Autobus ma swoją siedzibę w Rzymie, centralę w Bolonii, gdzie koncentruje się działalność badawczo-rozwojowa, a główny zakład produkcyjny znajduje się we Flumer. Spółka opracowuje, produkuje, sprzedaje i świadczy usługi posprzedażowe na szerokiej gamie pojazdów od 8 do 18 metrów. Na czele Industria Italiana Autobus, kierowanej przez prezesa i dyrektora generalnego Antonio Liguoriego, stoi Invitalia, kontrolująca 42,76% kapitału, której flankuje Leonardo, właściciel kolejnego ważnego pakietu (28,65%).

Do tego Industria Italiana Autobus jest właścicielem historycznej marki Menarini.

fot. CaetanoBus

od strony Portugalii

Z kolei CaetanoBus ma siedzibę w Vila Nova de Gaia na północy Portugalii i jest kierowany przez CEO Patricię Vasconcelos.

Dla CaetanoBus to partnerstwo stanowi ważny krok w kierunku wejścia na kolejny europejski rynek, charakteryzujący się stałym wzrostem przyjmowania zrównoważonych sposobów transportu osób. Vasconcelos dodał, że „pod względem mobilności Włochy są krajem, który próbował podjąć działania mające na celu dekarbonizację gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem miast, zgodnie z obecnymi trendami ukierunkowanymi na zrównoważony rozwój środowiska. IIA jest idealnym partnerem, ponieważ podzielamy tę samą wizję pomagania w budowaniu społeczeństwa o zerowej emisji poprzez nasze wspólne innowacje ”.

Firma CaetanoBus należąca do Toyota Caetano Portugal i Mitsui & Co, to portugalski producent autobusów i podwozi. Firma może pochwalić się skonsolidowaną ofertą pojazdów dla miast i lotnisk, co jest wynikiem jej technicznych zdolności do opracowywania unikalnych i zorientowanych na klienta rozwiązań w zakresie mobilności. CaetanoBus jest również producentem firmy COBUS, światowego lidera w transporcie autobusów lotniskowych. CaetanoBus koncentruje się na mobilności elektrycznej od 1980 roku. CaetanoBus i Toyota wzmocniły swój strategiczny sojusz w grudniu 2020 r., kiedy Toyota Caetano Portugal została bezpośrednim udziałowcem CaetanoBus, aby dalej rozwijać rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności. Od lipca 2021 r. zeroemisyjne autobusy Caetano są pod wspólną marką Toyoty.

fot. CaetanoBus

z technologią Toyoty

Autobus miejski na ogniwa paliwowe zasilane wodorem – H2.City Gold to pierwszy produkowany w Europie pojazd, który otrzymał technologię wodorową Toyoty. Pojazd o długości 12 metrów mieści 87 pasażerów i porusza się bez emisji spalin, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest woda.

Ogniwa o mocy 60 kW pobierają wodór z pięciu 312-litrowych zbiorników kompozytowych o łącznej pojemności 37,5 kg wodoru pod ciśnieniem 350 barów. W reakcji wodoru z tlenem powstaje prąd, który zasila jednostkę elektryczną o mocy 245 KM. Pojazd zużywa około 6 kg na 100 km, jego średni zasięg wynosi 400 km, a tankowanie trwa 9 minut.

Autobus jest wykorzystywany m.in. na trasach międzymiastowych w Hiszpanii, a także w transporcie miejskim w Barcelonie i podmiejskim na przedmieściach Madrytu. Pojazdem zainteresowane są także władze Parku Narodowego Peak District w Wielkiej Brytanii, który włączył go w pilotażowy program bezemisyjnego transportu zbiorowego w regionie.

Komentarze