Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Podsumowujemy autobusowe święto w Brukseli. Nagrody i liczby

infobus
29.10.2023 15:07
0 Komentarzy

26. edycja targów Busworld Europe za nami. Wydarzenie odbyło się w dniach od 7 do 12 października 2023 r. Po czteroletniej przerwie targi powróciły do Brukseli w Belgii, osiągając rekordową frekwencję. Przy okazji targów wręczono nagrody Busworld Vehicle Awards.

Tegoroczna edycja Busworld Europe okazała się ogromnym sukcesem, obejmując imponującą powierzchnię wystawienniczą o powierzchni 75 000 metrów kwadratowych. Targi odwiedziło oszałamiające 40 120 gości ze 111 krajów, potwierdzając tym samym, że wydarzenie to ma status światowego wydarzenia branżowego. W targach uczestniczyło także blisko 350 dziennikarzy reprezentujących 44 kraje.

Wzrost liczby wystawców

Jednym z najbardziej doniosłych aspektów tej edycji był imponujący skład wystawców. Swoje pojazdy wystawiło 75 producentów autobusów i autokarów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 66 producentami zaprezentowanymi w edycji 2019. W sumie swoje innowacje przedstawiło 526 wystawców z 38 krajów, z czego aż 182 to debiutanci na targach. Do krajów, które najbardziej zaznaczyły swoją obecność na targach należała Turcja z 96 firmami, Niemcy z 79 firmami i Chiny z 61 firmami.

W halach wystawowych zaprezentowano łącznie 222 pojazdy, prezentując najnowsze osiągnięcia w technologii autobusów i autokarów. Dodatkowo 29 pojazdów umieszczono na zewnątrz, w celu ich demonstracji, oferując odwiedzającym praktyczne doświadczenie z najnowszymi modelami i funkcjami.

Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby
Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby

Busworld Vehicle Awards

Podczas targów odbyła się dwudziesta edycja Busworld Vehicle Awards. Jest to nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w branży autobusów i autokarów, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo, ekologię, komfort i design. Podczas ceremonii wręczenia nagród Busworld Awards, która odbyła się w piątek 6 października, ogłoszono zwycięzców i zdobywców drugiego miejsca w każdej kategorii.

W kategorii autobusów nagrodę zdobyli:

  • nagroda Grand Award Bus: Mercedes-Benz eCitaro,
  • dwa drugie miejsca: Anadolu Isuzu Citivolt i Ebusco 3.0,
  • w kategorii najlepszego designu nagrodę zdobył: VDL Bus & Coach Citea New Generation,
  • w kategorii doskonałego komfortu zwycięzca to: Mercedes-Benz eCitaro,
  • w kategorii ekologia: Ebusco 3.0,
  • w kategorii bezpieczeństwo: Anadolu Isuzu Citivolt.

W kategorii autokarów nagrody przyznano:

  • Grand Award Coach: Setra S 516 HDH,
  • drugie miejsca: MAN Truck & Bus – Neoplan Tourliner L i Van Hool T16 Astron,
  • za najlepszy design: Yutong T15 E,
  • za największy komfort: Setra S 516 HDH i Van Hool T16 Astron (ex aequo),
  • w kategorii ekologia: Yutong T15 E,
  • w kategorii bezpieczeństwo: Setra S 516 HDH.
Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby
Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby

Digital Awards – pierwsza edycja

Po raz pierwszy na Busworld zorganizowano i wręczono nagrody Digital Awards. Wydarzenie to odbyło się 11 października w ramach konferencji Digital Mobility Solutions. Obecnie świat autobusów i autokarów nie może istnieć bez wszystkich rozwiązań cyfrowych, które przyczyniają się do zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności.

Nagrody Digital Awards są podzielone na cztery różne kategorie:

  • „Cyfrowy komfort na pokładzie” – obejmuje wszystko, od nowych systemów rozrywki po rozwiązania interfejsu człowiek-maszyna (HMI), które sprawiają, że podróż zarówno pasażerom, jak i kierowcom staje się przyjemniejsza i wygodniejsza.

Zwycięzcą w tej kategorii została firma MAN Truck & Bus i jej nowy cyfrowy kokpit z funkcją SmartSelect.

Nominowani w tej kategorii byli: Actia za „Rozwiązanie ACTiVi” oraz Navaho Technologies za „Navaho Transport Systems”.

  • „Cyfrowa doskonałość operacyjna” – jest bardzo ważna w zarządzaniu flotą w sposób łączący wydajność i zrównoważony rozwój z telematyką i innymi systemami, których nie można dziś w żaden sposób pominąć.

Zwycięzcą została firma Iveco Bus oferująca usługi cyfrowe IVECO ON Heavy Buses.

Nominowani w tej kategorii byli również: TOTT UP w kategorii „GPS Training Partner” oraz ZF Group za SCALAR.

  • „Cyfrowo wspomagane prowadzenie pojazdów” – dotyczy pojazdów częściowo i w pełni autonomicznych oraz wszystkich technologii dodatkowych i narzędzi wymaganych do ich działania.

Zwycięzcą w tej kategorii został Karsan z autonomicznym e-ATAK. Turecki producent OEM opracował i wyprodukował pierwszy na świecie autonomiczny autobus produkowany seryjnie, spełniający normę SAE 4.

Inni nominowani w tej kategorii to: Anadolu Isuzu za system „V2X” i Daimler Buses za „Active Drive Assist 2”.

  • „Zarządzanie elektromobilnością”. Nowoczesna e-mobilność nie dotyczy już samych pojazdów, ale całych systemów obsługi i ładowania floty autobusów w sposób oszczędzający czas i pieniądze.

Zwycięzcą w tym przypadku została firma ChargePoint/TWAICE za „Pakiet dotyczący stanu baterii”. ChargePoint i TWAICE, wprowadzili na rynek pierwsze na świecie rozwiązanie do analizy akumulatorów, które jest płynnie zintegrowane z oprogramowaniem do zarządzania flotą.

Kolejnymi nominowanymi w tej kategorii byli: MAN Truck & Bus za oprogramowanie „eManager” oraz Rampini za system wodorowy „Hy4Drive”.

Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby
Busworld 2023: Targowe nagrody i liczby

Busworld Europe 2023 Innovation

Podczas tegorocznego Busworld firmy rywalizowały również o nagrodę „Busworld Europe 2023 Innovation”. Wydarzenie składało się z dwuetapowego procesu, w którym uczestniczyło zarówno jury konkursu Busworld Awards, jak i goście, a jego kulminacją było wyróżnienie dziesięciu wyjątkowych innowacji. W wyniku tego procesu następujące firmy zostały uznane za najlepszych innowatorów i otrzymały ceniony tytuł „Busworld Europe 2023 Innovation”:

  • Superlee Corporation za lampę 3 w 1 DRL/DI/POS,
  • Thermo King za pompę ciepła Athenia ENVI z czynnikiem R744,
  • Konvekta za pompę ciepła CO2,
  • Ctrine Engineering za EcoBusRapidDesign,
  • Generation Phoenix za Elather,
  • Irizar za I6s Hydrogen Efficient,
  • Jaakko Tuote Oy za JTSolar Glass,
  • Saint Gobain za Reflexcontrol,
  • Bosch za SerwoE,
  • Twiliner za Twiliner Coach Seat.

Komentarze