Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: O czym debatowano na autobusowych targach? Pięć konferencji

infobus
28.10.2023 19:01
0 Komentarzy

Na Busworld 2023 odbyła się seria pięciu konferencji autobusowych, która miały odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza polityka transportowa Unii Europejskiej.

Uczestniczyli w nich m.in. producenci, operatorzy i decydenci, którzy podjęli wspólny wysiłek mającym na celu wypełnienie luki między wykonalnością technologiczną, opłacalnością ekonomiczną i wymogami regulacyjnymi w branży autobusowej. Konferencje te, organizowane we współpracy z cenionymi partnerami, poruszały palące kwestie i kończyły się oświadczeniami, które obiecują ukształtować przyszłość przewozów autobusowych.

Konferencja UE dotycząca autobusów zeroemisyjnych

We współpracy z ERM i przy wsparciu Komisji Europejskiej, konferencja UE dotycząca autobusów o zerowej emisji zakończyła się wydaniem kluczowych oświadczeń, które mają nadawać ton przejściu na pojazdy o zerowej emisji:

  • „Sektor ZEB (sektor autobusów zeroemisyjnych) jest liderem dla pozostałej części europejskiej transformacji energetycznej”, jak podkreślił Ruud Kempener, członek gabinetu ds. energii, komisarz UE Kadri Simpson,
  • Osiągnięcie celu Komisji Europejskiej na rok 2030, jakim są autobusy w 100% zeroemisyjne, wymaga wykładniczego wzrostu produkcji,
  • Niezbędne jest pilne dostosowanie całych ekosystemów do zintegrowanego systemu energetycznego, w tym tankowanie wodoru i inteligentne zarządzanie energią,
  • Integracja rozwiązań analitycznych w dużych flotach zapewnia znaczną redukcję kosztów operacyjnych, zwiększając dostępność zasobów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii,
  • Odwrócenie ryzyka finansowego w przypadku autobusów elektrycznych zasilanych akumulatorami ma istotne znaczenie, przy czym kluczową rolę odgrywają strategie takie jak sprzedaż energii elektrycznej stronom trzecim,
  • Dla wdrożenia autobusów napędzanych ogniwami paliwowymi niezbędny jest efekt skali i zintegrowane wsparcie infrastrukturalne.
Na Busworld 2023 odbyła się seria pięciu konferencji autobusowych, która miały odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza polityka transportowa Unii Europejskiej.

Okrągły stół w sprawie niedoboru kierowców

10 października zorganizowano również panel okrągłego stołu z decydentami, producentami i operatorami, aby omówić sytuację niedoboru kierowców autobusów w Europie w oparciu o prezentację Raportu o niedoborze kierowców IRU.

Raport IRU dotyczący niedoboru kierowców wykazał niepokojącą tendencję: jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, liczba nieobsadzonych stanowisk kierowców może wzrosnąć do 275 000 do 2028 r., co stanowi prawie trzykrotność obecnych 105 000 wakatów. W raporcie wskazano także na brak udziału młodych ludzi (tylko 3%) i kobiet (tylko 16%), podkreślając potrzebę przyciągnięcia do zawodu większej liczby młodych i kobiet kierowców. Osiągnięto konsensus co do potrzeby przyciągnięcia młodych kierowców i kobiet kierowców do zawodu oraz ujednolicenia zasad dostępu kierowców z krajów trzecich do zawodu.

Operatorzy transportu drogowego i przedstawiciele branży są zgodni, że rozwiązania legislacyjne mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Trwające negocjacje co do dyrektywy UE w sprawie praw jazdy mogłyby potencjalnie obniżyć minimalny wiek kierowców autobusów i autokarów oraz usunąć ograniczenia dotyczące liczby kilometrów, które mogą przejechać młodzi kierowcy, a także zharmonizować dostęp kierowców do rynku z krajów trzecich.

Na Busworld 2023 odbyła się seria pięciu konferencji autobusowych, która miały odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza polityka transportowa Unii Europejskiej.

Seminarium dotyczące bezpieczeństwa kierowców

10 października odbyło się również seminarium dotyczące bezpieczeństwa kierowców. Powstał raport akademicki, który zaleca opracowanie nowej europejskiej normy dotyczącej bezpieczeństwa kolizji autobusów. Raport zatytułowany „Bezpieczeństwo w transporcie autobusowym w Europie” przedstawił Instytut Ekonomiki Transportu. Raport ten zawiera przegląd środków bezpieczeństwa w autobusach i ma na celu pomóc nabywcom i władzom w ustaleniu wymogów bezpieczeństwa dla umów i przepisów dotyczących autobusów.

Kluczowym zaleceniem zawartym w raporcie jest wprowadzenie obowiązkowych kilku środków bezpieczeństwa w transporcie autobusowym, takich jak systemy zarządzania flotą zapewniające płynniejszą jazdę, środki kultury bezpieczeństwa, systemy zarządzania bezpieczeństwem i ochrona kierowców autobusów przed wypadkami.

Obecnie systemy te nie są prawnie wymagane w transporcie autobusowym, pomimo badań wykazujących ich skuteczność w zapobieganiu wypadkom.

Konferencja UE dot. mobilności cyfrowej

11 października, we współpracy z Ertico ITS Europe, ITxPT i Espaces Mobilités, odbyła się unijna konferencja na temat rozwiązań w zakresie mobilności cyfrowej. Skupiała się ona na przyszłości mobilności jako usługi (MaaS), telematyki, inteligentnych systemów zarządzania energią oraz wdrożeniu systemu ADAS i autobusów autonomicznych.

Na Busworld 2023 odbyła się seria pięciu konferencji autobusowych, która miały odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza polityka transportowa Unii Europejskiej.
Na Busworld 2023 odbyła się seria pięciu konferencji autobusowych, która miały odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza polityka transportowa Unii Europejskiej.

Przyszłość autokarów w Europie

12 października odbyła się konferencja o przyszłości przewozów autokarowych w Europie.

Przyszłość turystyki autokarowej w Europie została zawarta w trzech stwierdzeniach:

  • strefy o niskiej lub zerowej emisji w miastach europejskich ograniczają dostęp autokarów do centrów miast, a brak infrastruktury do ładowania/tankowania utrudnia wdrażanie rozwiązań o zerowej emisji na długich dystansach,
  • przygotowanie na poziomie europejskim dedykowanych przepisów dla kierowców i czasu odpoczynku dla kierowców autokarów jest mile widziane przez wszystkie zainteresowane strony,
  • rośnie turystyka grupowa, zwłaszcza w mniejszych grupach, co prowadzi do konieczności zróżnicowania pojazdów pod względem wielkości i poziomu komfortu.

Jan Deman, dyrektor Fundacji Busworld, podsumował: „Jako siła napędowa tych konferencji i we współpracy z wieloma partnerami, jesteśmy zaangażowani w dalsze kierowanie debatą i napędzanie europejskiego przemysłu autobusowego w kierunku zrównoważonej i innowacyjnej przyszłości”.

Komentarze