Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Higer tylko z autobusami elektrycznymi. Bez Scanii

infobus
17.10.2023 18:02
0 Komentarzy

6 października chiński Higer zorganizował konferencję prasową na targach w Brukseli, podczas której pokazał premierowy elektrobus Fencer F1 Integral EV.

Dodajmy, że na stoisku Scanii był obecny autobus turystyczny z nadwoziem Higer (z silnikiem na biodiesel), natomiast Chińczycy wykonali krok naprzód. Teraz – już bez pomocy Scanii – chcą zaoferować w Europie swój własny e-bus, który wcześniej sprawdzili na rynku brytyjskim na podwoziu szwedzkiego producenta w wersji diesel. Lekcja odrobiona!

Trzy autobusy

Łącznie na targach Busworld w Brukseli, firma Higer pokazała trzy autobusy z napędem elektrycznym:

  • Higer Fencer F1 Integral EV. Sama platforma Fencer (z silnikiem diesla) oficjalnie zadebiutowała w Wielkiej Brytanii 18 maja 2021 r. Teraz pojawiła się elektryczna wersja Fencera F1. Po raz pierwszy w wersji integralnej, co jest nowością w historii firmy Higer. Podwozie G4 zostało zbudowane specjalnie dla Fencera i wykorzystuje metodę dwuwarstwowego zabezpieczenia ramy elektroforezą + natrysk proszkowy. Konstrukcja ta wyposażona jest w osie ZF z zawieszeniem pneumatycznym Wabco z EBS+ESC.

Z kolei stylistyka nadwozia inspirowana jest … Ironmanem. Jego wymiary to 12500×2550×3400 mm, co zapewnia 35 miejsc siedzących i troje drzwi. Podwyższono także stanowisko kierowcy, aby poprawić pole widzenia prowadzącego pojazd. Ponadto autobus wyposażony jest m.in. w system ochrony pieszych, wykrywanie martwego pola, ostrzeganie przed kolizją z przodu.

Fencer F1 Integral EV ma dwie opcje pojemności akumulatora: 350 kWh lub 422 kWh. System można wstępnie podgrzać lub schłodzić podczas ładowania, aby zrównoważyć zużycie energii. Maksymalna zdolność autobusu do pokonywania wzniesień wynosi 20%, a sterowanie wielobiegowe zostało zastosowane w celu zrównoważenia mocy i zużycia energii przez autobus.

Zobaczcie konferencję prasową Higera na Busworld, którą poprowadził Leo Zheng, wiceprezes wykonawczy Higer:

MINI i MINI

Ponadto na wystawie w Brukseli mogliśmy jeszcze zobaczyć dwa mniejsze autobusy od Higera:

  • Azure 9 – autous klasy MIDI dostosowanym do potrzeb europejskiego rynku. Szósty elektrobus w gamie Higera. Projekt ten ma konstrukcje modułową i dlatego długość modelu waha się od 8,7 m do 9 m. Cała seria jest niskopodłogowa i całkowicie elektryczna. Pojazd ten nadaje się do eksploatacji na obszarach podmiejskich lub jako shuttle bus. 
  • Azure 7 – pojazd na „ostatnią milę”. Płaska i niskopodłogowa powierzchnia autobusu zapewnia znaczną przestrzeń stojącą i mieści maksymalnie 40 pasażerów. Pojazd jest wyposażony w akumulator CATL, niezależne zawieszenie przednie i elektryczną oś napędową.  Azure 7 jest wyposażony w nową generację magistrali CAN. Jest ona skonfigurowana z transmisją danych w tle T-BOX, tym samym platforma p[rzez chmurę monitoruje stan pojazdu w czasie rzeczywistym.

Komentarze