Jesienią 2021 roku MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE. Teraz – na Busworld 2023 – seria ta „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
Tym samym nowy „lew” ze znacznie większą pojemnością 14 uzupełnia międzymiastową rodzinę Low Entry. Znaki szczególne to maksymalna elastyczność konfiguracji wyposażenia (miejskie i dalekobieżne), do ośmiu dodatkowych miejsc siedzących więcej niż w przypadku wydłużonego pojazdu dwuosiowego.
Lion’s Intercity LE 14 w skrócie
Dotychczas zamówiono już znacznie ponad 500 autobusów Lion’s Intercity LE, większość z nich w wersji długiej na dwanaście metrów (dotyczy to ponad 80 procent klientów), która sprawiła wiele radości szczególnie w Niemczech i Europie Centralnej.
Dlatego korzystając z wieloletniego doświadczenia na rynku i wykorzystując jako bazę obecne serie Lion’s Intercity oraz Lion’s City, MAN pokazał na targach Busworld 2023 nowy, trzyosiowy wariant w klasie MEGA – Lion’s Intercity LE 14. Dzięki nowemu pojazdowi, międzymiastowa gama może lepiejkonkurować z największemu rywalem – Iveco Crosssway. .
Przy niewielkiej długości wynoszącej 14,43 m, autobus ten jest jednym z najkrótszych pojazdów na rynku, zatem koncepcja trzyosiowa nie będzie już budzić postrachu u kierowców. Tak wyglądają imponujące cechy: do 63 miejsc siedzących i całkowita pojemność maksymalnie 127 pasażerów, niewielki promień skrętu wynoszący 23,8 m dzięki kierowanej i odciążanej osi nadążnej, opcjonalne trzecie drzwi z tyłu i najnowocześniejszy cyfrowy kokpit dostępny w dwóch wariantach.
MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE jesienią 2021 r. Teraz ta seria „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
Elastyczność przy konfiguracji
Cechy różniące obie nowe 14-metrowe wersje są charakterystyczne dla segmentu i skupiają się na różnych profilach zastosowania, przy identycznym wyglądzie zewnętrznym. Przeznaczona na miasto wersja Lion’s Intercity LE 14 ma podłogę bez platformy w obszarze niskopodłogowym i jest zawsze wyposażona w opony 275/70 R 22,5 (wysokość wejścia 340 mm). Wersja do ruchu dalekobieżnego oferuje ten format na życzenie; seryjnie stosowane są opony w formacie 295/80 R 22,5 (wysokość wejścia 380 mm). Jest wyposażona w podesty z przodu i ma układ siedzeń zoptymalizowany pod kątem transportu dalekobieżnego. W nowym pojeździe trzyosiowym znajduje się do 127 miejsc dla pasażerów: to aż o 14 osób więcej niż w przypadku długiego dwuosiowego pojazdu Lion’s Intercity LE 13.
W wszystkich autobusach Lion’s Intercity LE można odpowiednio skonfigurować nowoczesne poręcze sufitowe lub opcjonalnie przestrzeń bagażową dostosowaną do wysokości w wersji otwartej lub zamkniętej, tę ostatnią również z nowoczesnymi zestawami do obsługi światła, nawiewu i do przywołania obsługi. Przestrzeń bagażową w autobusie można elastycznie podzielić między przednią a tylną częścią oraz między prawą a lewą stroną. W pojazdach dalekobieżnych montowane są siedzenia typu „MAN Intercity Basic” dostępne w zależności od klasyfikacji bez pasów lub opcjonalnie z pasami dwu- bądź trzypunktowymi. W wersji miejskiej dostępne są trzy siedzenia City z serii „City Schale” o różnych powierzchniach i tapicerkach. Opcjonalna wersja wyposażenia „MAN City Comfort” jest dostępna seryjnie z trzypunktowym pasem.
Standardowo wersja miejska ma zawsze dwuskrzydłowe wewnętrzne drzwi wahadłowe na drzwiach przednich i środkowych. Wersja dalekobieżna ma zawsze drzwi odskokowo-uchylne, w przypadku przednich drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe, w przypadku 2 środkowych drzwi zawsze dwuskrzydłowe. Opcjonalnie do wszystkich autobusów Lion’s Intercity LE dostępne są dwuskrzydłowe, elektryczne drzwi odskokowo-przesuwne w systemie techniki modułowej MAN. Obejmuje to również seryjne fotokomórki na kolumnach obrotowych, zapobiegające zakleszczeniu pasażerów przy otwieraniu i zamykaniu. Trzecie drzwi są dostępne opcjonalnie jako pneumatyczne drzwi odskokowo-uchylne w celu jeszcze lepszego przepływu pasażerów – to istotna zaleta w stosunku do konkurencji. Do tego dochodzi wysoka dopuszczalna masa całkowita wynosząca 26 ton.
MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE jesienią 2021 r. Teraz ta seria „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
zdigitalizowany kokpit
W MAN Lion’s Intercity LE kierowca ma zapewnione nowoczesne miejsce pracy, które dzięki elegancko wygiętym drzwiom kabiny idealnie wpisuje się w koncepcję stylistyczną. Fotel kierowcy został podniesiony o 120 milimetrów w porównaniu z pojazdem niskopodłogowym, co zapewnia kierowcy kontakt wzrokowy z pasażerami na wysokości wzroku pasażera – to ważne ze względów bezpieczeństwa z powodu rosnącego ryzyka wandalizmu. Dzięki nowoczesnej platformie elektronicznej stosowanej od roku modelu 2024 we wszystkich autobusach marki MAN i NEOPLAN wykorzystywana jest w Lion’s Intercity LE całkowicie nowa koncepcja HMI („Human-Machine-Interface”). Kluczową rolę odgrywa nowy centralny wyświetlacz o średnicy 12 cali, w pełni cyfrowy i dysponujący wyjątkowo dużym centralnym obszarem wiadomości z nakładającymi się na siebie poziomami informacji. Opcjonalnie można też zamówić nową kierownicę wielofunkcyjną MAN, pozwalającą na wygodną obsługę wielu funkcji, w tym pełnego zestawu do multimediów. Po raz pierwszy można całkowicie złożyć kierownicę do góry dla większej swobody ruchów kierowcy.
Ogólnie dostępne są dwa miejsca pracy kierowcy: klasyczna i jednocześnie zmodernizowana wersja z Lion’s Intercity oraz wzorowane na wytycznych VDV własne miejsce kierowcy MAN z nowej generacji Lion’s City. Dolną część można regulować wraz z kierownicą zgodnie z życzeniem kierowcy. Koncentrując się na ergonomii, komforcie i bezpieczeństwie, zoptymalizowano również łatwość obsługi w miejscu pracy kierowcy VDV dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przełączników i instrumentów. Uchwyt na napoje i złącza USB podobnie jak dźwignia nowego elektropneumatycznego hamulca postojowego znajdują się w bocznym panelu obsługi. Dodatkowe możliwości przechowywania zapewnia m.in. zamykany schowek kierowcy, pojemnik na odpadki oraz siatka na gazety w drzwiach kierowcy. Drzwi te są dostępne w wielu wersjach – również z szybą bezpieczeństwa z poliwęglanu. Nowy elektryczny hamulec postojowy jest automatycznie uruchamiany, jeśli kierowca od tym zapomni i wyłączy silnik – to ważny dla bezpieczeństwa aspekt w stresującym ruchu liniowym.
Zoptymalizowane lusterka, które są standardowo przymocowane do ramy rurowej, zapewniają najlepszą widoczność do tyłu i na boki. Są dostępne z lusterkiem do obserwacji przodu lub bez niego oraz z osobnym lusterkiem do autobusu szkolnego na 2 drzwiach i zawsze montuje się je na wysokości powyżej dwóch metrów. Na życzenie można też zamówić wysokiej jakości w pełni osłoniętą wersję zintegrowaną z Lion’s City oraz oparty o kamery system OptiView. Dostępny jest również dodatkowy 360-stopniowy system Birdview, powiązany z czterema kamerami zewnętrznymi i wykorzystujący do wyświetlania mały monitor na słupku A.
MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE jesienią 2021 r. Teraz ta seria „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
Mocne silniki z EfficientHybrid
Dzięki silnikowi MAN D1556 LOH zapożyczonemu z rodziny autobusów miejskich Lion’s City pojazd Lion’s Intercity LE zachwyca wydajnym i komfortowym napędem, który sprawdza się zarówno w ruchu miejskim, jak i okazjonalnym oraz w przypadku wymagającej topografii. Wysoce wydajny 9-litrowy sześciocylindrowy silnik jest dostępny w nowym pojeździe trzyosiowym w obu wersjach o mocy 330 KM (243 kW) und 360 KM (265 kW) przy maksymalnym momencie obrotowym 1400 lub 1600 Nm. Nowoczesny układ wtryskowy common rail pracuje przy ciśnieniu 2500 barów. Dzięki tym możliwościom autobus dalekobieżny nadaje się do nawet najbardziej wymagającej topografii terenu.
Najnowocześniejsza generacja silników D15 zapewnia jeszcze dodatkowe korzyści: liczne agregaty dodatkowe takie jak pompa chłodziwa czy nowe alternatory ze złączem LIN mogą działać odpowiednio do zapotrzebowania, co przyczynia się do znacznego wzrostu efektywności. Częstotliwość wymiany oleju lub czyszczenia filtra cząstek stałych wynosi 80 000 lub 470 000 km, co skutkuje zmniejszeniem TCO. Poza wersjami trzyosiowymi do wyboru są wszystkie warianty mocy agregatu (bez silnika 280 KM). Nowoczesne silniki MAN nadają się do biodiesla, jak również do uwodornionych olejów roślinnych (HVO100) i paliw syntetycznych (XtL) bez żadnych dodatkowych dostosowań.
Naturalnie można uzupełnić wysokowydajny silnik MAN D15 o system MAN EfficientHybrid, co przyczynia się dodatkowo do ograniczenia zużycia paliwa i tym samym do zmniejszenia emisji. To nowość w tym segmencie – zwłaszcza że wyposażenie jest możliwe w przypadku wszystkich modeli. Ponadto funkcja stop-start, stosowana seryjnie w MAN EfficientHybrid, zapewnia niezwykle ciche fazy zatrzymywania się na przystankach i światłach. Rdzeniem systemu jest prądnicorozrusznik wału korbowego o mocy 12 kW – maszyna elektryczna, która podczas hamowania zamienia energię mechaniczną na elektryczną. Dzięki odwróceniu sposobu działania prądnicorozrusznika wału korbowego silnik MAN D15 można w ciągu kilku chwil ponownie uruchomić i wspomóc podczas kolejnego przyspieszenia funkcją boost o maksymalnej wartości 220 niutonometrów, co z kolei znacznie zmniejsza obciążenie silnika podczas fazy rozruchu.
Wszystkie silniki MAN dla Lion’s Intercity LE mogą być wyposażone w nową sześciobiegową automatyczną skrzynie biegów z przekładnią hydrokinetyczną ZF Ecolife 2, aby zapewnić najbardziej wydajną i jednocześnie energiczną jazdę. Ten typ skrzyni biegów jest bardzo popularny wśród klientów w tym segmencie podmiejskim i został optymalnie dopasowany do różnych zastosowań. W tym segmencie MAN całkowicie rezygnuje z ręcznej skrzyni biegów. Oprócz szczególnie płynnej zmiany biegów istotnym argumentem przemawiającym za sprawdzonymi automatycznymi skrzyniami biegów jest również dynamiczny napęd bez utrudnień w postaci przerw na ładowanie. Skrzynia biegów dostosowuje się automatycznie do topografii terenu i aktualnego obciążenia („TopoDyn”).
MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE jesienią 2021 r. Teraz ta seria „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
Dynamiczne podwozie
Podwozie nowego autobusu dalekobieżnego typu Low Entry ma niezwykłe cechy autokaru i oczywiście oferuje niezależne zawieszenie przednich kół oraz montowane seryjnie stabilizatory, które mają duży kąt skrętu kół wynoszący 56 stopni, a tym samym zapewnia kompaktową średnicę zawracania (53 stopnie z ogumieniem dalekobieżnym 295/80 R 22,5). Jako oś napędową zastosowano sprawdzoną i przystosowaną do autobusów oś hipoidalną MAN HY-1350-B-03, która może być dostarczona z różnymi przełożeniami osi w zależności od skrzyni biegów – nic nie stoi na przeszkodzie optymalnemu dostosowaniu do planowanego wykorzystania. Oś nadążna obu pojazdów trzyosiowych MAN Lion’s City Intercity LE 14 jest kierowana elektrohydraulicznie, co zmniejsza zużycie opon oraz znacznie zmniejsza promień skrętu (23,8 m). Przy pustym pojeździe dzięki nowemu układowi resorowania pneumatycznego VASC z wieloma nowymi elementami można w ukierunkowany sposób odciążyć oś tylną, aby zwiększyć trakcję i zmniejszyć zużycie na osi nadążnej.
Jak we wszystkich autobusach firmy MAN, montowane są adaptacyjne amortyzatory PCV (Premium Comfort Valve), które optymalnie łączą szczególnie bezpieczną i komfortową charakterystykę jazdy z niskimi wymaganiami w zakresie konserwacji. Dzięki nowej koncepcji doprowadzania oleju dostępnych jest przy tym znacznie więcej parametrów, przez co możliwe jest precyzyjne dostosowanie do każdego wariantu osi. To z kolei prowadzi do znacznie bardziej komfortowej charakterystyki jazdy. W połączeniu z układem resorowania pneumatycznego VASC z krótkim czasem reakcji i rozszerzonymi funkcjami Lion’s Intercity LE oferuje jedno z najbardziej dynamicznych podwozi w klasie pojazdów dalekobieżnych.
MAN wprowadził na rynek nową rodzinę autobusów Lion’s Intercity LE jesienią 2021 r. Teraz ta seria „dorobiła” się wariantu trzyosiowego o długości 14,4 m.
Rozszerzone wyposażenie
Kompleksowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa Lion‘s Intercity LE zostało jeszcze bardziej rozszerzone w ramach pielęgnacji modeli 2024 oraz w związku z nowymi europejskimi wytycznymi „General Safety Regulation (GSR)”. Wszystkie modele Low Entry jak dotychczas dysponują standardowo systemem ABS/ASR, skutecznym układem wspomagania nagłego/awaryjnego hamowania oraz układem ESP (seria w wariancie dalekobieżnym). Dodatkowo światła hamowania LED pulsują szybciej podczas silnego manewru hamowania awaryjnego. Tempomat adaptacyjny (ACC) oraz ostrzeżenie przed opuszczaniem pasa ruchu (LGS) są opcjonalnie dostępne w wersji haptycznej lub akustycznej. Nowością w serii jest wspomagane radarowo ostrzeżenie przed kolizją podczas skręcania po słabo widocznej prawej stronie, które wyświetla kaskadowo wizualne ostrzeżenia na dobrze widocznych lampkach LED na słupku A. W przypadku opcjonalnego montażu asystenta zmiany pasa ruchu LCS monitorowana jest także lewa strona w szerokim zakresie przed i za pojazdem, co pomaga szczególnie w gęstym ruchu miejskim oraz przy wyprzedzaniu na autostradzie. Również przód pojazdu jest seryjnie monitorowany za pomocą nowego radaru obszaru bliskiego („Front End Detection”) i kierowca otrzymuje ostrzeżenie, jeśli np. na przystanku ludzie poruszają się przed autobusem. To wyjątkowe uwzględnienie szczególnie narażonych uczestników ruchu obejmuje też nowego asystenta hamowania awaryjnego EBA+ (opcja), który dzięki nowym czujnikom (radar obszaru bliskiego i dalszego, kamera stereo i fuzja czujników) w ramach możliwości fizycznych powoduje zatrzymanie w porę przy wykryciu pieszych i rowerzystów.
Na koniec warto wspomnieć o nowych systemach, które są już znane, ale częściowo stają się obowiązkowe: Oprócz blokady ruszania z alkomatem (przygotowanie lub pełny system) są to: automatyczne przełączanie świateł mijania, asystent świateł drogowych, rozpoznawanie znaków drogowych, przypomnienie o zapięciu pasów kierowcy, asystent uwagi kierowcy, czujnik deszczu i kamera cofania. Wszystkie opony i ich ciśnienie są stale monitorowane przez TPM (Tyre Pressure Monitoring, seria). Nowy system dysponuje zamontowanymi wewnątrz czujnikami i może uruchomić alarm przy wysokich temperaturach opon.
trochę techniki
Poniżej podstawowe parametry techniczne MAN Lion’s Intercity LE 14
Model |
Lion’s Intercity LE 14 Wersja miejska (34 C) |
Lion’s Intercity LE 14 Wersja dalekobieżna (44C) |
Długość |
14 435 mm |
14 435 mm |
Szerokość/wysokość |
2550/3425*, 3469** mm |
2550/3425*, 3469** mm |
Zwis przedni/tylny |
2849/3116 mm |
2849/3116 mm |
Rozstaw osi |
7000 + 1470 mm |
7000 + 1470 mm |
Komentarze