Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: BYD pokaże autobus z Blade Battery. Jest też polski wątek

infobus
04.10.2023 17:00
0 Komentarzy

Na targach Busworld 2023 chiński producent BYD pokaże po raz pierwszy piętrowy autobus miejski z zabudową firmy UNVI. Plus nową technologię Blade Battery.

Współpraca z UNVI to kolejny elektrobus opracowany z hiszpańską firmą. Wcześniej informowaliśmy o wspólnym projekcie z Castrosua NELEC. Z kolei polski akcent, to podpisanie w czerwcu umowy dealerskiej na linii BYD – Inter Cars w zakresie uruchomienia sprzedaży samochodów ciężarowych i dostawczych. Na razie bez autobusów.

Cztery autobusy

BYD zaprezentuje na targach Busworld następujące autobusy elektryczne:

  • eBus B12 – pierwszy 12-metrowy eBus wykorzystujący całkowicie nową platformę eBus Blade Battery. Jak pokazuje poniższy schemat, umożliwia ona zabudowanie baterii w podłodze;
  • BYD-UNVI DD13, czyli 13-metrowy, piętrowy elektrobus miejski;
  • eBus 15, czyli 15-metrowy autobus elektryczny marki BYD;
  • eBus 19 – najdłuższy, przegubowy elektrobus oferowany przez BYD w Europie.

Jak informuje BYD, w Europie znajduje się już ponad 4200 autobusów eklektycznych z logo BYD, obsługujących ponad 160 miast w 26 krajach europejskich.

Na targach Busworld 2023 chiński producent BYD pokaże po raz pierwszy piętrowy autobus miejski z zabudową firmy UNVI. Plus nowa technologię Blade Battery.
Na targach Busworld 2023 chiński producent BYD pokaże po raz pierwszy piętrowy autobus miejski z zabudową firmy UNVI. Plus nowa technologię Blade Battery.

Blade Battery

Zaprezentowany w marcu 2020 roku akumulator Blade Battery to projekt rozwijany przez BYD przez ostatnie kilka lat. Pojedyncze ogniwa są układane razem w szyk, a następnie wkładane do zestawu akumulatorów. Ze względu na zoptymalizowaną konstrukcję, zajmują one o połowę mniej miejsca w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi.

Do tego dochodzi bezpieczeństwo. Zdaniem BYD, podczas testów przebity akumulator Blade Battery nie wydzielał ani dymu, ani ognia, a jego temperatura powierzchni wzrosła jedynie z 30 do 60°C. Jak podaje producent, w tych samych warunkach temperatura trójskładnikowej baterii litowej przekroczyłaby 500°C i uległa gwałtownemu spaleniu. Z kolei konwencjonalna bateria litowo-żelazowo-fosforanowa nie wydzieliłaby płomieni ani dymu, natomiast jej temperatura osiągnęłaby niebezpieczną temperaturę od 200 do 400°C. Oznacza to, że pojazdy elektryczne z bateriami Blade będą znacznie mniej podatne na zapalenie się, nawet jeśli zostaną poważnie uszkodzone.

Na targach Busworld 2023 chiński producent BYD pokaże po raz pierwszy piętrowy autobus miejski z zabudową firmy UNVI. Plus nowa technologię Blade Battery.

Z castrosua

Przypomnijmy, że w maja 2023 r. w Santiago de Compostela odbył się pokaz pierwszego wspólnie wyprodukowanego elektrobusu BYD z Castrosua. Pojazd ten łączy podwozie elektryczne BYD z wyjątkową stylistyką Castrosua w zakresie nadwozi autobusowych.

Autobus BYD-Castrosua NELEC to propozycja dla hiszpańskich klientów, którzy potrzenują spersonalizowanych 12-metrowych autobusów elektrycznych.

-„To dla nas wielka przyjemność przedstawić hiszpańskim klientom 12-metrowy eBus BYD-Castrosua. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Castrosua, a zaprezentowanie tego debiutanckiego modelu jest ekscytującym kamieniem milowym w partnerstwie obu firm. BYD mocno wierzy w strategiczne partnerstwa lokalne. Uważamy, że jest to klucz do zapewnienia klientom lokalnej, kompetentnej obsługi i wsparcia. Wspólnie nie możemy się doczekać, aby zapewnić klientom rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb i wiodącą na świecie technologię” – powiedział Javier Contijoch, wiceprezes ds. sprzedaży eBus w BYD Europe

Z kolei Juan Luis Castro, prezes Grupy Castrosua powiedział:

-„Ten sojusz pozwolił nam zbudować tę pierwszą propozycję, która niewątpliwie będzie punktem odniesienia na rynku, propozycją atrakcyjną i potrzebną, ponieważ dodaje doświadczenie doskonałego rzemieślnika, który stworzył najlepsze nadwozia, z siłą i wydajnością świetnej firmy, wieloletniego światowego lidera w dziedzinie elektromobilności.”

Autobus BYD-Castrosua NELEC

Polski wątek

I na koniec polski wątek – w czerwcu BYD podpisał umowę dealerską z Inter Cars S.A. w zakresie uruchomienia sprzedaży samochodów ciężarowych i dostawczych oraz świadczenie serwisu na terenie Polski. Krajowym dealerem BYD eTrucks w Polsce została firma Armatus Sp. z oo, spółka zależna Inter Cars S.A. , która ma zapewniać klientom regionalne wsparcie sprzedażowe i serwisowe za pośrednictwem sieci dealerskiej w różnych lokalizacjach w Polsce

Do końca tego roku sieć dealerów BYD eTruck w Polsce ma powiększyć się do pięciu lokalizacji w całym kraju.

W ofercie znalzły się

  • furgon ETP3 przeznaczony do dostaw ostatniej mili,
  • ciężarówka ETM6 do dystrybucji w centrach miast
  • ciężarówka dystrybucyjna ETH8.

Mahmut Mobassit, dyrektor sprzedaży eTruck na Europę, BYD Europe, powiedział:

-„Z wielką przyjemnością witamy Inter Cars i jej spółkę zależną Armatus jako strategicznych partnerów w zakresie dystrybucji naszych zeroemisyjnych elektrycznych ciężarówek w Polsce. Ich bogate doświadczenie w dystrybucji około motoryzacyjnej, w połączeniu z technologią produktów BYD stanowią podstawę silnego partnerstwa, wzmocnionego wzajemnym pragnieniem promowania zrównoważonej mobilności w Polsce. Jesteśmy pewni, że nasze elektryczne ciężarówki zmienią sektor transportu w Polsce, przyczyniając się do bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.

Umowa dilerska z Inter Cars

Jednocześnie BYD przypomniał, że nasz kraj to czwarty co do wielkości rynek sprzedaży samochodów ciężarowych w Europie.

-„Decyzja o rozpoczęciu współpracy z BYD, wiodącym na świecie producentem pojazdów elektrycznych, wynika z naszej długoterminowej strategii. Zakłada ona społecznie odpowiedzialny i zrównoważony rozwój, ukierunkowany zarówno na zmieniające się potrzeby naszych klientów dbając o środowisko. Od strony biznesowej skupiamy się na czerpaniu ze zbudowanych przez nas przewag rynkowych. Jako europejski lider dystrybucji części zamiennych do pojazdów użytkowych stworzyliśmy efektywny model biznesowy, który w oparciu o nasze podstawowe wartości dobrze rozwiniętej sieci warsztatów Q-Service Truck, sprawna logistyka i rozbudowane portfolio klientów pojazdów użytkowych, dają nam możliwość szybkiego wprowadzenia na rynek nowej marki pojazdu, zapewniając tak kluczowe kwestie jak sieć serwisowa Zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne będzie rosło skokowo, a naszą odpowiedzią na to są niezawodne i innowacyjne pojazdy użytkowe BYD” – podkreślił z kolei Sławomir Rybarczyk, prezes zarządu Armatus.

Umowa nie obejmuje na razie sprzedaży autobusów BYD, natomiast przy tak silnym parterze jakim jest Inter Cars, taka decyzja może zapaść w każdej chwili.

Komentarze