Brytyjskie święto autobusów. Targi Euro Bus Expo 2022
W dniach 1-3 listopada w Birmingham odbywają się autobusowe targi Euro Bus Expo. To wielki powrót brytyjskiej imprezy po czterech latach pandemicznej przerwy.
Na wystawie można zobaczyć ponad 80 autobusów i autokarów, które są zarówno dostępne na poszczególnych stoiskach, jak i na terenach zewnętrznych targów NEC. Polskie akcenty w Birmingham to m.in. baterie Impactu w dwóch premierowych autobusach ADL, polscy przedstawiciel firm Camira, Kiel Polska, Ster i … rzecznik prasowy ADL Stefan Baguette, który kiedyś pracował w Solaris Bus & Coach i świetnie mówi po polsku. Ciekawym pomysłem targów była osobna strefa Zero Emission Zone, sponsorowana przez producentów ładowarek ESP Utilities Group i Enel X Way, gdzie można było przetestować rozmaite pojazdy (nie tylko te bezemisyjne).
Zobaczcie podsumowanie pierwszego dnia targów na filmie:
ponad 80 autobusów
Zaczynamy przegląd wystawy w alfabetycznej kolejności:
Alexander Dennis
Lider brytyjskiego rynku – firma Alexander Dennis zaprezentowała swoje najnowsze modele:
- elektryczny autobus piętrowy Enviro400EV z bateriami Impactu i systemem napędowym Voith;
- wodorowy piętrowy autobus Enviro400FCEV z ogniwami paliwowym od Ballrad, z bateriami Impactu i systemem napędowym Voith;
- jednopokładowy autobus miejski z napędem elektrycznym Enviro200EV;
- autokar na bazie Volvo B8R – Plaxton Leopard.
EVM
Brytyjska firma nadwoziowa pokazała na Euro Bus Expo pokazała cała różnorodność swojego asortymentu – bazującego na minibusach Mercedes i Iveco oraz Isuzu. Łącznie na swoim stoisku zaprezentowała aż osiem pojazdów, w tym:
- minibus Iveco Daily Erener;
- minibus na bazie Mercedes-Benz Sprinter EVM X-Clusive
- minibus na bazie Mercedes-Benz Sprinter EVM Grand Tourer
- midibus AOS / Isuzu Grand Toro i
- midibus AOS / Isuzu Visigo
- elektryczny minibus Iveco Daily EVM Composite Mobility,
- elektryczny minibus niskopodłogowy minibus e-Cityline
- elektryczny midibus Isuzu Novociti Volt.
eVersum
To nowy gracz na brytyjskim rynku, która oferuje akumulatorowy autobus jednopokładowy eShuttle, przeznaczony do operacji w centrach miast lub jako „transport ostatniej mili” czy shuttle bus na lotniskach. Pojemność tego modelu to nawet 60 osób.
BASE Coach Sales
Brytyjski reprezentant hiszpańskiej marki Beulas i portugalskiej MOBIpeople – firma BASE Coach Sales w Birmingham zaprezentowała trzy autokary: jeden od hiszpańskiego producenta Beulas – model Aura na podwoziu MAN RR4 oraz dwa także od firmy z Portugalii – MOBIpeople Explorer (na bazie Scania K320NB) oraz MOBIpeople Premium 350 (na bazie Scania K360NB).
Equipmake
Firma Equipmake zaprezentowała autobus piętrowy, który został przebudowany z hybrydy dieslowo-elektrycznej OEM na napęd elektryczny. Taki brytyjski e-trofit.
Higer
Harris Bus & Coach UC – diler chińskiego producenta Higer – oferuje na brytyjskim rynku jednopokładowy midibus z napędem na baterie Higer Azure; plus autobus bateryjny Higer Steed oraz niskopodłogowy autobus na bazie Iveco Daily – Crusader.
HVC Minibus & Fleet Suppliers
Spółka HVC Minibus & Fleet Suppliers – brytyjski producent minibusów na bazie marki Ford – przedstawiła dwa elektryczne minibusy – miejski minibus Ford E-Transit i międzymiastowy Ford E-Transit z zabudową przystosowaną dla przewozu wózków inwalidzkich.
Ilesbus
Firma nadwozia oraz przedstawiciel tureckiego producenta – Ilesbus – zaprezentowała na Euro Bus Expo wybrane pojazdy z klas MINI i MIDI. To:
- 35-miejscowy niskopodłogowy minibus Iveco Daily-Ilesbus I-City Max z dostępem dla wózków inwalidzkich,
- 20-miejscowy niskopodłogowy minibus Mercedes-Benz Sprinter-Ilesbus I-City przystosowany dla przewozu wózków inwalidzkich,
- minibus Mercedes-Benz Sprinter-Ilesbus Harmony, który jest dostępny z 16, 19 lub 22 miejscami,
- minibus Iveco Daily-Ilesbus Glance 33, dostępny z 29, 31 lub 33 miejscami siedzącymi z bocznymi i tylnym bagażnikiem,
- minibus Iveco Daily Ilesbus Glance PSVAR, który jest dostępny jako 29- lub 31-miejscowy autobus.
Irizar
Hiszpański producent pokazał trzy autokary ze swojej gamy Integral, w tym:
- autokar Irizar i8 w wersji przystosowanej do ruchu lewostronnego dostępny oferowany jest w trzech długościach – od 12,4 do 14 m,
- model Irizar i6S Efficient w ofercie Irizar UK dostępny jest od 10,8 do 14 m, oferując miejsca siedzące od 38-63 miejsc,
- międzymiastowy Irizar i4 dostępny jest w W. Brytanii jako dwuosiowy autokar o długości 12,2 m i 12,9 m oraz trzyosiowy o długości 13,6 m z liczbą miejsc siedzących od 53 do 80.
- w punkcie centralnym stoiska zobaczyliśmy Irizar ie-tram 12, czyli jednopokładowy autobus o napędzie elektrycznym, który ma wygląd i cechy tramwaju oraz elastyczności autobusu miejskiego.
Mellor
Brytyjska firma Mellor przedstawiła w Birmingham premierowy miejski autobus elektryczny Sigma 8, czyli bateryjny midibus, który dostępny jest w konfiguracjach jedno- i dwudrzwiowych, z maksymalną pojemnością do 54 pasażerów.
Do tego zobaczyliśmy najmniejszy pojazd z gamy – wersję Sigma 7, która otwiera ofertę Mellor w segmencie MINI. Pojazd może być oferowany w konfiguracjach jedno- lub dwudrzwiowych – i to zarówno ze standardową specyfikacją wysokopodłogową, jaki z niskopodłogową platformami o pojemności maksymalnej do 31 pasażerów.
Na terenach zewnętrznych operował model Sigma 10, który może pomieścić maksymalnie 70 pasażerów. Jest on dostępny w konfiguracji jedno- i dwudrzwiowej, a wersja targowa występuje w wariancie o rozszerzonym zasięgu. Wszystkie te pojazdy produkowane są w Chinach według projektu i na zlecenie Brytyjczyków.
Switch
Switch Mobility zaprezentował na Expo trzy autobusy bateryjne, w tym pierwszy w pełni elektryczny pojazd zaprojektowany na rynek europejski – jednopokładowy model e1 12m. Zastosowano w nim najnowszą technologię baterii NMC, które mają mniejszą masę i większą wydajność. Do tego lekka konstrukcja podwozia i nadwozia poprawia zasięg.
Oprócz e1, Switch pokazał jeszcze autobus jednopokładowy Metrocity 10,8 i midibus Metrocity 8,7 m, które przeznaczone są do obsługi komunikacji miejskiej. Każdy z nich waży zaledwie 7,8-8,8 tony i wyposażony został w technologię akumulatorów NMC z zasięgiem do 190 mil.
Temsa
Turecki producent pokazał swój 57-miejscowy autokar HD13. To pierwszy model w ofercie w wersji RHD. Ponadto firma sprzedaje na wyspach autokar Temsa MD9 w konfiguracji 39-miejscowej.
Scania
Scania UK przdsatwiła w strefie testowej:
- autokar Scania-Irizar i6S Efficient (na podwoziu K410C),
- autobus jednopokładowy Scania-Higer Fencer F1 (na podwoziu K280C)
- platformę autobusu bateryjnego C250E.
Turas
Marka Turas oferowana na Wyspach przez Jones Coach and Bus Sales zadebiutowała z nowym modelem minibusa Mercedes-Benz Sprinter-Turas 500s. –„Dzięki 16 fotelom z naturalnej skóry, dwóm stolikom i nie tylko, Turas500s oferuje najlepszy w swojej klasie design, przestrzeń na nogi, komfort i przestrzeń bagażową w niesamowitej specyfikacji dla autokarów Acklam” – reklamuje swój pojazd Turas.
Do tego zobaczyliśmy dwie wersje MIDI: na bazie podwozia DAF-Turas 900s, który może pomieścić do 33 pasażerów i zawiera podnośnik PLS dla wózków inwalidzkich. Jego pojemność bagażowa to … 5,5 m3 (a 6,5 m3 wersji 37-osobowwej)
Ofertę uzupełnia 29-miejscowy Turas 700 z fotelami z naturalnej skóry i zintegrowaną lodówką na desce rozdzielczej oraz 29-miejscowy midibus Iveco Daily Connect z tylnym bagażnikiem.
Odwiedzający stoisko Omnibusa zobaczą nowo odrestaurowany dwupokładowy AEC Regent MCCW. Z ponad 90-letnią historią autobus zyskał nowe życie po renowacji o wartości 500 000 funtów przez Muzeum Transportu Wythall.
Van Hool
Belgowie przywieźli do Birmingham autokary:
- EX11H,
- TX17 Astron
- TDX21 Altano.
Volvo
Szwedzki producent pokazał jednopokładowy autobus bateryjny na podwozi Volvo z zabudową egipskiej firmy MCV oraz autokar 9900, wyprodukowany w zakładach we Wrocławiu.
Yutong
Marka Yutong reprezentowana na Wyspach przez Pelican Bus & Coach pokazała na swoim stoisku autokar bateryjny Yutong TCe12 – jedyny turystyczny autobus elektryczny dostępny obecnie na rynku w Wielkiej Brytanii. Oferuje on do 50 pasażerów przy zasięgu około 200 mil na pełnym naładowaniu. TCe12 dostarczany jest z wolną, nocną ładowarką DC.
Ponadto chiński producent pokazał:
- autokar Yutong TC9 – o pojemności do 37 pasażerów – który napędzany jest silnikiem Cummins o mocy 320 KM z automatyczną skrzynią biegów ZF. Dostępna jest także wersja dla osób niepełnoprawnych, która może pomieścić do ośmiu osób na wózkach inwalidzkich.
- elektryczny autobus miejski Yutong E12, który może przewozić do 70 pasażerów. Pojazd wyposażony w akumulator o pojemności 422 kWh i system bezpieczeństwa YESS.
- autokar Yutong GT12, czyli luksusowy autobus turystyczny mieszczący do 53 pasażerów z zagłębioną toaletą pośrodku. W układzie napędowym mamy silnikiem DAF 450BHP z w pełni automatyczną skrzynią biegów ZF.
Komentarze