Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autosan trafił do Huty. Produkcja wojskowa z autobusowymi elementami

infobus
02.12.2022 19:00
0 Komentarzy

Huta Stalowa Wola kupiła przedsiębiorstwo Autosan, które od tej pory ma działać jako oddział HSW – poinformowała 1 grudnia HSW.

Jak przekazała HSW, 1 grudnia br. miała miejsce finalizacja procesu nabycia przez Hutę Stalowa Wola S.A. całości przedsiębiorstwa od Autosan sp. z o.o. z Sanoka. Przedsiębiorstwo Autosan stało się częścią Huty Stalowa Wola S.A. i od czwartku działa jako Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku. To nowy rozdział w historii sanockiej firmy, która naszym zdaniem będzie stopniowo odchodzić od autobusowej produkcji na rzecz głównego profilu działalności nowego właściciela, czyli oferty wojskowej.

Wojskowy kierunek

Autosan ma teoretycznie nadal oferować autobusy, natomiast od 1 grudnia jego głównym profilem produkcyjnym będzie produkcja wojskowa, czyli przyczepy i specjalistyczne kontenery dla wojska, a docelowo wóz pancerny Waran. Pamiętajmy, że HSW jest producentem uzbrojenia, w tym granatników, samobieżnych armatohaubic Krab i wyrzutni rakiet Langusta, pojazdów minowania oraz wozów towarzyszących.

Sama nowa nazwa sanockiej fabryki „Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan” najlepiej pokazuje miejsce zakładu z Sanoka w produkcyjnym układzie. Dlatego naszym zdaniem Autosan przejdzie na wojskową produkcję, bo teraz to się po prostu bardziej opłaca, w przeciwieństwie do montażu autobusów, natomiast w przyszłości zachowa możliwość produkcji cywilnej i co jakiś czas będzie będzie nam o tym przypominał. Częściej niż rzadziej – taką mamy nadzieję….

fot. PGZ

Bardziej optymistyczną wersję przedstawił w listopadzie członek zarządu Autosanu, Remigiusz Śnieżek, który mówił, że autobusy wodorowe staną się elementem kluczowym w sanockiej produkcji, a e-busy nadal pozostaną w ofercie

Członek zarządu Autosanu pytany był przez dziennikarza PAP również o zmiany własnościowe, które obecnie trwają, w wyniku, których firma ma stać się oddziałem Huty Stalowa Wola. Śnieżek zapewnił, że zmiana struktury nie jest żadnym powodem do niepokoju.

-„Zmiana ta nie wpłynie na główną produkcję, którą wciąż będą autobusy. Będziemy nadal produkować autobusy, nadal pod szyldem Autosanu. Ta zmiana otworzy nam większą możliwość produkcji specjalnej, dla wojska. Drugi filar działalności Autosan zostanie wzmocniony” – powiedział.

Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk, działającą od ponad 190 lat. Firma zatrudnia obecnie ponad 400 osób.

Komentarze