Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusy elektryczne także na przedmieściach. 110 eCitaro pod Rzymem

infobus
13.10.2024 19:00
0 Komentarzy

Włoski operator Autoservizi Troiani kontynuuje współpracę z Daimler Buses Italia, zamawiając rekordową liczbę elektrobusów eCitaro.

Współpraca obu firm rozpoczęła się od dostawy 40 pojazdów Mercedes-Benz Citaro Hybrid w styczniu 2024 roku. Teraz przewoźnik odbiera pierwsze autobusy elektryczne. To również pierwsze e-busy, które nie są przeznaczone wyłącznie do ruchu w centrum Rzymu.

Spis tresci:

  1. Jakie korzyści przyniesie Autoservizi Troiani zamówienie rekordowej liczby elektrobusów eCitaro?
  2. Kiedy planowane jest zakończenie dostaw 60 autobusów eCitaro dla Autoservizi Troiani i jakie technologie będą one wykorzystywać?
  3. Jakie plany ma włoski przewoźnik w zakresie dalszej elektryfikacji swojej floty do 2027 roku?
110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem
110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem / fot. Daimler Buses Italia

110 eCitaro

Pierwsze dziesięć autobusów eCitaro zostało oddanych do użytku przez Autoservizi Troiani w dniu 16 września 2024 roku, podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności. Do stycznia 2025 roku do użytku ma trafić łącznie 60 eCitaro. W tej grupie 65 e-busów zostanie wyposażonych w akumulatory NMC3, a 45 w akumulatory NMC4, co pozwoli na uzyskanie zasięgu odpowiednio 280 i 300 kilometrów bez ładowania.

Charakterystyczne ciemnoczerwone autobusy są wyposażone w troje drzwi i mogą pomieścić do 73 pasażerów, z czego 26 miejsc dostępnych jest na siedzeniach City Star Eco. Ręczna rampa umożliwia dostęp osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz pasażerom na wózkach inwalidzkich.

Elementy bezpieczeństwa zgodne z europejskim rozporządzeniem GSR-B obejmują systemy wspomagania, a autobusy wyposażone są również w klimatyzację i filtry antywirusowe, co zapewnia większe bezpieczeństwo w kabinie pasażerskiej.

110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem
110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem / fot. Daimler Buses Italia

Nie tylko Mercedes

Oprócz eCitaro, włoski przewoźnik wprowadził na drogi 40 hybryd Mercedes Citaro C2 oraz 13 hybryd King Long E12. Peryferyjna sieć autobusowa Troiani w Rzymie ma być w pełni elektryczna do 2027 roku. Dostawy będą kontynuowane w tempie 50 autobusów elektrycznych rocznie, co pozwoli, wspólnie z SAP (Società Autolinee Pubbliche) w regionie wschodnim, obsługiwać łącznie 229 pojazdów.

Równolegle Autoservizi Tuscia i BIS elektryfikują obszar na zachód od Rzymu, gdzie obecnie w eksploatacji znajdują się 32 autobusy hybrydowe i 3 elektryczne autobusy King Long.

Z kolei centrum Rzymu obsługiwane jest przez miejską firmę transportową Atac. Po wprowadzeniu do użytku 118 12-metrowych autobusów hybrydowych w 2023 roku i kolejnych 110 przegubowych w 2024 roku, w 2025 roku planowane jest dostarczenie kolejnych 41 autobusów hybrydowych solo i 110 autobusów elektrycznych.

110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem
110 autobusów elektrycznego MB eCitaro będzie kursować pod Rzymem / fot. Daimler Buses Italia

Rola Iveco Bus

Największą rolę w odnowie floty autobusowej Rzymu odgrywa Iveco Bus. W styczniu 2024 roku producent wygrał przetarg na dostawę 411 autobusów akumulatorowych dla firmy Atac o wartości ponad 300 milionów euro. Zwycięzca przetargu dostarczy nie tylko pojazdy 12- i 18-metrowe (model E-Way), ale również zaoferuje 10-letni plan konserwacji.

Zgodnie z planem, w 2026 roku do Rzymu trafi kolejnych 301 autobusów elektrycznych, co pozwoli zrealizować plan zakupu łącznie 1057 nowych pojazdów. Dzięki temu średni wiek całej floty Atac spadnie do około 5 lat w porównaniu do 12 lat w 2018 roku.

Komentarze