Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusy Ebusco 3.0 i Nowa Citea z nagrodami Red Dot Design 2022

infobus
31.03.2022 12:00
0 Komentarzy

Podwójne – holenderskie i autobusowe – zwycięstwo w tegorocznym konkursie Red Dot w kategorii Product Design.

Prestiżowy tytuł Red Dot Design 2022 w kategorii Product Design przyznany została dwóm autobusowym firmom – Ebusco i VDL. Obaj ci producenci pochodzą z Holandii.

Ebusco

Red Dot Design Award to jeden z największych światowych konkursów projektowych, a etykieta „Red Dot” zyskała międzynarodową renomę jako jeden z najbardziej poszukiwanych znaków jakości dobrego wzornictwa.

W tym roku nagroda – w kategorii Product Design – została przyznana holenderskim firmom – Ebusco i VDL. Pierwszy z nich otrzymał nagrodę Red Dot dla modelu Ebusco 3.0.

-„Dzięki współpracy z naszym partnerem KesselsGranger DesignWorks, który jest z nami od samego początku, udało nam się zaprojektować ten autobus tak, aby wyróżniał się spośród innych. Otrzymanie nagrody Red Dot za projekt Ebusco 3.0 to wspaniałe osiągnięcie dla wszystkich zaangażowanych. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że możemy ściśle współpracować z Ebusco, liderem innowacji, z zespołem specjalistów w dziedzinie biznesu, projektowania, inżynierii i produkcji, tworząc najnowocześniejszą mobilność, która przyczynia się do lepszego środowiska życia” – poinformowała firma KesselsGranger DesignWorks.

Projekt najnowszego holenderskiego autobusu koncentruje się na komforcie dzięki przestronnemu wnętrzu, dlatego został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia z podróży kierowcom i pasażerom. Całkowicie płaska podłoga pozwala na większą swobodę ruchów i możliwość maksymalizacji wielkości okna. To, w połączeniu z opcjonalnym panoramicznym świetlikiem dachowym, znacznie zwiększa naturalny dopływ światła.

Do tego sam korpus autobusu wykonany jest z lekkiego materiału kompozytowego. Ma to wiele zalet technicznych, ale ma też szczególny wpływ na wnętrze autobusu. Belki kompozytowe nie są poddawane obróbce, dzięki czemu tkane włókna węglowe są widoczne w autobusie.

Oprócz komfortu, dużą rolę w projektowaniu autobusu odgrywa również bezpieczeństwo. Z tego powodu zastąpiono lusterka zewnętrzne kamerami, aby zwiększyć bezpieczeństwo i aerodynamikę autobusu. Zobaczcie Ebusco 3.0 na filmie:

VDL

Firma VDL Bus & Coach zdobył Red Dot po raz drugi w swojej historii. W 2017 r. spółka otrzymała tą nagrodę za model Citea SLFA Electric.

Producent ten stylistyczny sukces zawdzięcza holenderskiej agenci projektowej Modyn z siedzibą w Geldermalsen, która od wielu lat odgrywa ważną rolę w projektowaniu gamy produktów VDL Bus & Coach.

Rik de Reuver, kierownik ds. projektowania produktów w Modyn tak skomentował ten sukces:

-„Przy opracowywaniu nowej generacji Citea firma VDL od samego początku podkreślono strategiczne znaczenie designu. Było to zaletą zarówno w procesie projektowania, jak i współpracy. Nasze wspólne zasady i ambicje znajdują odzwierciedlenie w projekcie pojazdu, który jest zarówno trwały, jak i innowacyjny”.

-„W nowej generacji Citea pasażer korzysta z optymalnego rozmieszczenia siedzeń i bezproblemowego przejścia przez cały pojazd, a kierowca – z ergonomicznej kabiny” – dodał z kolei Bram Veendrick, kierownik ds. projektowania w VDL.

-„Dla firmy VDL Bus & Coach atrakcyjny język projektowania jest ważnym atutem w zachęcaniu większej liczby osób do korzystania z transportu publicznego. Forma i funkcjonalność Citea, takie jak wykorzystanie światła i koloru, muszą zapewniać pasażerom poczucie komfortu w autobusie. W końcu wszyscy przyczyniamy się do większego celu, jakim jest miasto przyjazne mieszkańcom, w którym mieszkańcy odniosą korzyści z mniejszej liczby szkodliwych emisji i hałasu oraz z większej ilości czystego powietrza” – podsumował przyznanie nagrody Alex de Jong, Business Manager ds. transportu publicznego w VDL Bus & Coach.

Dodajmy, że nowa generacja Citea została już sprzedana w kilku krajach i pojawi się na ulicach w tym roku. To: Holandia (Eindhoven), Finlandia (Kotka i Lahti), Belgia (cała Flandria), Niemcy (Oberhausen) i Francja (Bordeaux). Do tej pory (od 2015 do I kwartału 2022 roku) firma sprzedała ponad 1000 elektrycznych modeli Citea poprzedniej generacji, które operują w 11 krajach i przejechały ok. 200 milionów elektrycznych kilometrów.

Komentarze