Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowy powrót linii kolejowej Kłodzko-Stronie. Po 18 latach

infobus
05.09.2022 21:00
0 Komentarzy

5 września ruszyła kolejowa komunikacja autobusowa na linii Kłodzko-Lądek-Zdrój-Stronie Śląskie.

Pierwszy autobus zastępczy Kolei Dolnośląskich, który wyruszył ze stacji Kłodzko Główne o 5:40, powrócił na stację Kłodzko Miasto o godz. 7:45 z liczną grupą mieszkańców powiatu, którzy zdecydowali się wybrać ten środek lokomocji. Pierwszy kurs komunikacji zastępczej cieszył się dużym zainteresowaniem.

do czasu remontu

Kolejowa komunikacja autobusowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego ma funkcjonować do czasu remontu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego linii kolejowej nr 322 i uruchomieniu pociągu. Wstępnie nastąpi to nie prędzej niż za dwa lata.

Przez ten czas zamiast pociągu do Stronia Śląskiego będzie jeździł autobus, połączenie to zostało już wpisane do rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich.

Jego trasa to: Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Radochów, Lądek-Zdrój i Lądek Stójków. Całość 35-kilometrowej trasy ma być pokonywana przez autobusy niskopodłogowe w niecałą godzinę.

Przetarg na przewóz pasażerów wygrała Firma Handlowo-Usługowa Mariusz Franków. Łączna wartość zamówienia to ok. 600 tys. zł. Umowa obowiązuje do końca 2022 roku, z możliwością jej dalszego przedłużenia.

fot. Powiat Kłodzki

18 lat

Przypomnijmy, że od 2004 roku mieszkańcy Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, miast Kotliny Kłodzkiej, nie mogli korzystać z połączeń kolejowych. Do rozkładów kolejowych wracają po 18 latach, już 5 września, choć póki co w formie autobusowej komunikacji zastępczej.

Dolny Śląsk słynie z najgęściej rozbudowanej sieci kolejowej w całej Polsce. Jednak nawet tutaj pod koniec lat 90. doszło do likwidacji połączeń regionalnych, które w tamtym czasie były jedynym środkiem transportu wielu Dolnoślązaków. Z racji turystycznych walorów i sporego ruchu, połączenia z Kłodzka do Stronia Śląskiego przez Lądek-Zdrój były utrzymywane dość długo. Niestety, i one zniknęły z kolejowej mapy Polski w 2004 roku. Teraz, po 18 latach przerwy połączenie do Stronia Śląskiego zostanie reaktywowane w zmienionej formie.

-„Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy ułatwić komunikację w tym rejonie tam, gdzie jest to możliwe – autobusami „za pociąg”. Docelowo, po ponownym przystosowaniu torów do przewozu pasażerów, mieszkańcy przesiądą się z autobusów do pociągów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

fot. Powiat Kłodzki

Pasażerskie korzyści

Co zastępcza komunikacja autobusowa oznacza dla mieszkańców? Po pierwsze – na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz każdej innej stacji w Polsce, będzie można nabyć bilet kolejowy do Lądka-Zdroju czy Stronia Śląskiego i na tym samym bilecie na stacji Kłodzko Główne przesiąść się do autobusu. Podobnie będzie podróżując w przeciwnym kierunku. Po drugie – rozkład jazdy autobusów będzie dostosowany w taki sposób, by podróżni mogli komfortowo kontynuować podróż pociągiem po Dolnym Śląsku.

-„W ten sposób kolejowa mapa Dolnego Śląska zyska nowe trasy, wcześniej przez lata niedostępne dla podróżnych. W tym roku połączenia kolejowe wrócą także do Chocianowa, i w ten sam sposób planujemy ponownie włączyć do sieci wiele miejscowości, które w minionych latach traciły dostęp do kolei. Reaktywując te połączenia, chcemy walczyć z wykluczeniem transportowym w regionie – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej w regionie.

Ruch do miejscowości Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie to nie tylko dobra informacja dla mieszkańców tych terenów, ale także dla wszystkich Dolnoślązaków i turystów odwiedzających województwo. Lądek-Zdrój to znana miejscowość zdrojowa, z zabytkową starówką i pięknymi parkami. Stronie Śląskie otoczone jest natomiast wieloma trasami górskimi, popularnymi zarówno w lecie, jak i zimą – w szczególności wśród narciarzy.

-„Widzimy, jak połączenia kolejowe wpływają na rozwój miejscowości Kotliny Kłodzkiej, gdzie wielu turystów dociera Kolejami Dolnośląskimi do Kudowy czy Polanicy-Zdroju. Chcemy, by Dolnoślązacy mieli realny wybór, a oferta transportu publicznego była na tyle dobra, by stawiali właśnie na kolej. Dla Kotliny Kłodzkiej turystyka to jedna z największych gałęzi gospodarki, ale nadal mamy tutaj ogromny potencjał, który chcemy wspólnie z lokalną społecznością i tutejszymi samorządowcami rozwijać – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za turystykę.

fot. Powiat Kłodzki

Komentarze