Autobusowy konwój z Polski do Lwowa! Z Sosnowca, Katowic i Tychów
-„Razem z PKM-em Katowice i PKM-em Tychy, na granice przejedzie konwój autobusów miejskich. Tam polskich kierowców zastąpią ukraińscy” – zapowiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
To oznacza, że z miast GZM na Ukrainę pojedzie kilkanaście autobusów. Wcześniej napisaliśmy w InfoBusie o podobnej inicjatywie MPK Kraków MPK Lublin.
do Lwowa
W odpowiedzi na apel mera Lwowa Andrija Sadowego, samorządowcy z miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyślą do Ukrainy kilkanaście autobusów miejskich ze swoich zasobów. Obecnie autobusy takie w Ukrainie wykorzystywane są w znacznej mierze do transportu uchodźców.
Jak poinformował w środę prezydent Katowic Marcin Krupa, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w tym mieście, w którym dominujące udziały ma samorząd stolicy woj. śląskiego, skieruje do Ukrainy trzy autobusy Mercedes-Benz Citaro.
-„W ub. tygodniu podczas mojej wizyty na Ukrainie pojawił się apel Andrija Sadowego, mera Lwowa, o autobusy. Dzisiaj jako samorządy przygotowujemy transport pojazdów. Dziękuje, że na apel już odpowiedziały także Sosnowiec i Tychy. Przygotowujemy wspólny konwój, który niebawem wyruszy na Ukrainę” – zapowiedział Krupa.
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował o jednym wysyłanym do Ukrainy mercedesie. „Razem z PKM-em Katowice i PKM-em Tychy, na granice przejedzie konwój autobusów miejskich. Tam polskich kierowców zastąpią ukraińscy” – zaznaczył Chęciński.
Już w piątek o decyzji ws. wysłania do Ukrainy siedmiu autobusów z zasobu tyskiego PKM informował na briefingu w Katowicach wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka. Będzie to sześć MAZ-ów (produkcji białoruskiej, z silnikami mercedesa) oraz jeden przegubowy solaris.
Plus Świerklaniec
Rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kamila Rożnowska poinformowała PAP, że ukraińskich transportowców wspomoże też należące bezpośrednio do Metropolii Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.
Ta spółka zdecydowała już, że wyśle co najmniej dwa solarisy. „Ale szczegóły jeszcze dogrywamy” – zaznaczyła Rożnowska.
Wszystkie autobusy z samorządowych spółek transportowych z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają zostać przekazane stronie ukraińskiej jako darowizny. Jadąc na wschód mają zostać załadowane pomocą humanitarną, głównie żywnością.(PAP)
-„Dziękuje, że na apel już odpowiedzieli także Sosnowiec łączy i Miasto Tychy ! Przygotowujemy wspólny konwój, który niebawem wyruszy na Ukrainę!” – napisał na swoim profilu Marcin Krupa.
APEL LWOWA
11 marca Andrij Sadowy, mer Lwowa podczas spotkania on-line z uczestnikami Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich zaapelował o pomoc dla miasta. O trudnej sytuacji we Lwowie z miejskim transportem informowaliśmy już wcześniej w InfoBusie.
-„Jeżeli każde polskie miasto przekazałoby jeden, dwa autobusy, które można by załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka, wielka pomoc – mówił Andrij Sadowy.
Dodał, że „dziś Lwów jest krytycznie ważny dla funkcjonowania naszego państwa, bo jest kluczowym miastem w Ukrainie, które przyjmuje uchodźców, ale też firmy krajowe i zagraniczne, które zmuszone zostały do opuszczenia wschodniej Ukrainy. Obecnie we Lwowie znajduje się 200 tysięcy osób niebędących jego mieszkańcami.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"To tak, jakby jeszcze jedno miasto przyjechało do Lwowa – mówił jego mer. Dziennie przez tutejszy dworzec kolejowy przewija się 600 tysięcy uchodźców – wyliczał mer Lwowa.
Przy okazji Andrij Sadowy dziękował polskim miastom za nieocenioną pomoc, jaką skierowały do Lwowa. Jest ona wykorzystywana na miejscu, ale także przekazywana do Charkowa, Kijowa i innych miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Pomoc metropolii
O przekazaniu 10 mln zł na wsparcie miast członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pomagających uchodźcom z Ukrainy, zdecydowało 16 marca zgromadzenie GZM. Chodzi o zapewnienie finansowania pilnych potrzeb takich osób i pomocy w ich usamodzielnianiu się w Metropolii.
Uchwałę ws. określenia zakresu udzielanej pomocy obywatelom Ukrainy przyjęto podczas środowych obrad zgromadzenia Metropolii. W środę zgromadzenie przyjęło też umożliwiające to zmiany budżetu i wieloletniej prognozy GZM.
Ja wyjaśniają przedstawiciele GZM, specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny mógł włączyć się finansowo w te działania. Uproszczona będzie procedura udzielenia wsparcia. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszać zapotrzebowanie finansowe, które następnie zostanie zrealizowane przez Metropolię.
-„Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które - czasem dosłownie - uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej – pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach" – mówi przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
-„To szczególnie ważne również dla nas, którzy tej pomocy udzielamy, żeby starczyło nam sił na długofalowe wsparcie. W tej chwili istotne jest, aby na bieżąco dostosowywać mechanizmy pomocowe, aby nasza solidarność z mieszkańcami Ukrainy pomagała im również usamodzielnić się w nowej dla nich rzeczywistości. To pozwoli nam przetrwać razem ten dramatyczny czas i pozostać dla siebie życzliwymi sąsiadami” – wskazał Karolczak.
Zakres i obszary wsparcia przekazywanego z budżetu GZM dzielą się na dwie części. Pierwsza ujmuje najpilniejsze potrzeby osób, którym udało się uciec z kraju ogarniętego wojną.
Wśród nich jest m.in. zapewnienie podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej. Obejmuje również zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą miastom i gminom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap ew. dalszej podróży.
Możliwe będzie także finansowanie transportu do miejsca zakwaterowania czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Drugi zakres pomocy obejmuje zapewnienie potrzeb osób, które znalazły już schronienie w miastach i gminach GZM. Finansowanie może tu objąć m.in. zakup artykułów wyposażania domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, ale też opłacenie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.
Procedura uzyskania tego typu wsparcia będzie uproszczona – nie będzie wymagała podjęcia dodatkowych uchwał przez Zgromadzenie GZM.
-„Miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie. Pierwsze zapotrzebowanie jest przez nas zbierane do najbliższego piątku, aby na początku przyszłego tygodnia móc odpowiedzieć na pierwsze zgłoszenia” – wskazał Michał Koj z departamentu zarządu i zgromadzenia GZM.
W najbliższych dniach uszczegółowione zostaną także zapisy taryfowe dotyczące możliwości korzystania z transportu publicznego przez obywateli Ukrainy, aby pomocą w tym zakresie zostały objęte osoby, które opuściły swój kraj po wybuchu wojny.
Dotąd, z końcem lutego, władze GZM umożliwiły bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego wszystkim obywatelom Ukrainy.
Komentarze