Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowy klasyk w MZK Bydgoszcz na 11 elektrobusów. Daimler czy Solaris?

infobus
24.02.2025 14:01
0 Komentarzy

24 lutego 2025 r. Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy otworzyły oferty w przetargu na dostawę 11 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą ładowania wykorzystującą odnawialne źródła energii (OZE).

Zamówienie obejmuje siedem autobusów klasy I kategorii MAXI oraz cztery klasy I kategorii MEGA. Zakup jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Zielony Transport Publiczny”. O tym przetargu pisaliśmy już w TranInfo.pl.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie firmy złożyły oferty w przetargu na dostawę autobusów elektrycznych dla MZK Bydgoszcz?
  2. Jakie wymagania techniczne muszą spełniać autobusy zamawiane przez MZK Bydgoszcz?
  3. Która oferta mieści się w budżecie zamawiającego i jaka jest jej przewaga cenowa?
MZK Bydgoszcz ma dwie oferty na 11 autobusów elektrycznych
Bydgoszcz ma dwie oferty na 11 autobusów elektrycznych / fot. MZK Bydgoszcz

Oferty i budżet

Na realizację zamówienia MZK Bydgoszcz przeznaczyło kwotę 72.141.949 PLN brutto. Do postępowania zgłosiły się dwie firmy – Solaris Bus & Coach oraz konsorcjum Daimler Buses Polska i ELEKTROTIM S.A. z następującymi ofertami:

  • Solaris zaoferował realizację zamówienia za 69.149.124 PLN brutto (56.203.772 PLN netto), co oznacza, że jego oferta mieści się w budżecie, pozostawiając oszczędność 2.992.825 PLN brutto (2.433.594 PLN netto). Średnia cena jednostkowa to 5.109.434 PLN netto.
  • Z kolei oferta konsorcjum Daimler Buses Polska i ELEKTROTIM S.A. wynosi 86.273.464 PLN brutto (70.146.713 PLN netto), czyli o 14.131.515 PLN brutto (11.493.918 PLN netto) więcej niż zakładał budżet. W przypadku Daimlera średnia cena jednostkowa to 6.377.882 PLN netto, co sprawia, że jest ona wyższa o ponad 20% w porównaniu do oferty Solarisa.

Biorąc pod uwagę planowany budżet, Solaris ma znaczną przewagę cenową. Oferta Daimlera przekracza limit zamawiającego o 24,7%, co oznacza, że pierwsze elektrobusy do miasta nad Brda przyjadą z Bolechowa. Oczywiście, na oficjalne potwierdzenie pierwszego elektrycznego zwycięstwa Solarisa w Bydgoszczy musimy poczekać na decyzję komisji przetargowej.

Bydgoszcz ma dwie oferty na 11 autobusów elektrycznych / fot. MZK Bydgoszcz

Jakie autobusy dla Bydgoszczy?

Zgodnie z wymaganiami przetargu, MZK oczekuje dostawy autobusów o długości 11,9–12,2 m dla wersji MAXI oraz 17,9–18,2 m dla MEGA. Pojazdy muszą przewozić minimum 75 pasażerów w wersji MAXI i 120 w wersji MEGA, a także posiadać pełną niskopodłogowość bez stopni w przestrzeni pasażerskiej.

Napęd stanowi silnik elektryczny centralny (zalecany) lub silniki w osi napędowej. Moc minimalna wynosi 180 kW dla autobusów MAXI i 240 kW dla MEGA. Wymagane baterie mają pojemność co najmniej 360 kWh (MAXI) oraz 480 kWh (MEGA), co ma zagwarantować minimalny zasięg 250 km na jednym pełnym ładowaniu w każdych warunkach eksploatacyjnych.

Ładowanie baterii będzie odbywać się poprzez gniazdo plug-in. Dodatkowo pojazdy zostaną wyposażone w zabudowaną kabinę kierowcy z okienkiem sprzedaży biletów, regulowany fotel, gniazdo USB oraz uchwyt na kubek.

Autobusy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej z tablicami LED w kolorze żółto-pomarańczowym, elektronicznymi wyświetlaczami oraz systemem „koralikowym” wskazującym listę przystanków. Pasażerowie skorzystają z odpornych na ścieranie siedzeń wykonanych z tworzywa sztucznego, wyklejonych tapicerowaną wykładziną niepalną.

Bydgoszcz ma dwie oferty na 11 autobusów elektrycznych / fot. MZK Bydgoszcz
Bydgoszcz ma dwie oferty na 11 autobusów elektrycznych / fot. MZK Bydgoszcz

Co dalej?

Zamawiający rozpocznie teraz szczegółową analizę ofert pod kątem zgodności z wymaganiami przetargowymi. Jeśli propozycja Solarisa spełni wszystkie warunki, to jego autobusy elektryczne najprawdopodobniej zasilą flotę MZK Bydgoszcz. Ostateczna decyzja o wyborze dostawcy powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Na koniec przypomnijmy, że MZK będzie punktuje wykonawców w sześciu kryteriach:

  • cena – 77 pkt,
  • materiał lub technologia wykonaniakonstrukcji nadwozia i poszycia ze stali nierdzewnej, aluminium lub ze stali o podwyższonej wytrzymałości zabezpieczone antykorozyjnie metodą kataforezy zanurzeniowej całej, kompletnej karoserii w zamkniętym cyklu technologicznym dla całego zamówienia autobusów – 10 pkt,
  • minimalny przebieg w 8 letnim okresie gwarancji wyniesie nie mniej niż 300 kilometrów – 5 pkt,
  • silnik centralny – 3 pkt,
  • termin dostawy części zamiennych do autobusów – do 24 godzin – 1 pkt,
  • termin wykonania naprawy gwarancyjnej autobusu wycofanego z eksploatacji – 4 pkt.

Link do zamówienia: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1037463

Komentarze