Autobusowe święto w Czechach, czyli targi CzechBus 2022
Od 22 do 24 listopada w Pradze trwają autobusowe targi CzechBus, które jednocześnie zamykają cykl tegorocznych transportowych wystaw.
Naszym zdaniem w porównaniu do zeszłorocznej edycji, CzechBus 2022 zyskał jeszcze więcej wystawców, a przede wszystkim zwiedzających. W hali na Letňanach swoje produkty przedstawiło 76 wystawców, w cztery firmy Iveco, SOR, Škoda Group oraz MAN Truck & Bus Czech Republic zorganizowało swoje konferencje prasowe. Łącznie naliczyliśmy …
70 autobusów
W Pradze mogliśmy zobaczyć takie autobusowe firmy, jak: Iveco Bus, SOR Libchavy, Scania, Škoda Group, MAN, Volvo, Turancar, Busplan, Karsan, Rošero, EvoBus i Mave. Wśród nich pojawiły się także firmy z Polski. Minibusy reprezentowały spółki Bus Factory i Mercus Bus, a w zakresie komponentów mieliśmy silną, krajową reprezentację ze Steru, Kiel Polska, Camiry i Groeneveld Polska. Ponadto z zakresu akcesoriów, urządzeń i techniki serwisowej mogliśmy zobaczyć ofertę takich graczy, jak: Ad Technik, Anvi Trade, Asfinag, Auto-Bus.Cz, Bto – Bileto, Buse, Bustec, Car–Mont, Čez, Eberspächer Praha, Glaspo Trade, Makro–Nd, Mikroelektronika, Molpir, One System, Pakra, Praklima, Maty Samba, Ropid, Slovak Lines, Voith, Webasto, ZF–Servis i Wabco.
BUS Factory
Polski producent minibusów po raz kolejny postawił na designerskie minibusy na podwoziach Mercedes-Benz Sprinter. Do tego pomorska firma promowała swoje oryginalne rozwiązanie Skylite GT, czyli szklany dach w pojazdach klasy MINI.
BMC
Trwa ekspansja tureckiego producenta w Europie – po targach w Kielcach, teraz BMC zawitało po raz pierwszy na CzechBus w Pradze. Producent w Czechach pokazał taką samą ofertę jak na Transexpo, czyli: miejski midibus z napędem CNG Neocity 9, elektrobus Neocity 10 EV oraz przegubowy autobus miejski Neocity 18 .
EvoBus
To premiera najnowszej zmodernizowanej serii ComfortClass i TopClass w Czechach. Plus na zewnątrz Mercedes-Benz Conecto oraz Intouro w wersji mild hybrid.
Iveco
Na wewnętrznym stoisku Iveco Bus mogliśmy zobaczyć:
- autobus miejski z napędem elektrycznym Iveco E-Way o długości 9,5 m z ładowaniem nocnym; Cała gama tych pojazdów produkowany w Annonay we Francji obejmuje cztery długości (9,5 m, 10,7 m, 12 m i 18 m), dwie wersje akumulatorów NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe) – w tym nową generację baterii Forsee Power ZEN – do nocnego ładowania lub wysokowydajne ogniwa LTO (tlenek tytanianu litu) do szybkiego doładowania. Ponadto model E-WAY o długości 12 lub 18 metrów dostępny jest również w wersji BRT/BHNS o nazwie Linium.
- autobus miejski z silnikiem diesla Iveco Streetway 12 z nową kabina kierowcy; który pełnił główną rolę w ramach czeskiej ekspozycji Iveco. Pojazd ten zamówiony został przez Dopravní podnik hlavního města Prahy w rekordowej liczbie 243 sztuk. Pierwszy taki autobus (w wersji przegubowej) powinien wyjechać na praskie ulice w kwietniu 2023 roku. Do 2027 roku praska firma transportowa ma odebrać 143 pojazdy Streetway w wersji MEGA i 1000 w wersji MAXI. Do tego dojdzie do 10 pojazdów Crossway LE 14,5m. Dadojmy, że Iveco oferuje Streetway-a w wersji przegubowej o długości 18,75 zarówno z silnikami diesla, jak i CNG – w tym w pełni kompatybilne z biometanem.
- autobus podmiejski Iveco Crossway Hybrid Low Entry, który miał w Pradze swoją czeską premierę.. Prezentowany model jest dwudrzwiowy, o długości 13 metrów długości, natomiast wyposażony został w technologię hybrydową opracowaną przez Voith. Wyposażony jest w akumulator 48V podłączony do automatu Voith DIWA NXT oraz sprawdzony silnik Cursor 9. Przekładnia połączona jest z silnikiem elektrycznym o mocy szczytowej 35 kW, który pełni rolę rozrusznika i generatora do rekuperacji. Odzyskana energii jest magazynowa w baterii LTO (48 V) umieszczonej na dachu i wykorzystywana do wspomagania silnika Cursor 9 podczas rozruchu. Nowe rozwiązanie wyposażone jest również w funkcję Stop & Start, która niesie ze sobą szereg korzyści dla użytkowników i operatorów: eliminuje hałas i wibracje oraz dodatkowo wpływa na oszczędność paliwa. Dzięki włączeniu nowego rozwiązani modelu do portfolio Iveco oferuje teraz lekkie hybrydy w modelach Low Entry z silnikami diesla o długości 10,8, 12, 13 i 14,5 metra (w klasie I i II); w 12-metrowy modelu Low Entry z silnikiem CNG (klasa I) oraz w 12 lub 13-metrowych modelu z silnikiem CNG (klasa II). Aktualnie ten model wyprodukowany został już przez czeską fabrykę w Vysoké Mýto w liczbie około 55 000 sztuk . To niekwestionowanym lider rynku w swoim segmencie. Obecnie co drugi pojazd międzymiastowy zarejestrowany w Europie to właśnie Crossway. Pełna gama Crossway step E obejmuje cztery długości (10,8 m, 12,1 m, 13 m i 14,5 m) oraz trzy wersje funkcjonalne: LE (niskie wejście), Line (do krótkich i średnio długich przejazdów), Pro (dla przewoźników, którzy wymagają połączenia autobusu międzymiastowego i wycieczkowego). Do tego mamy trzy silniki do wyboru (Cursor 9 CNG / Tector 7 / Cursor 9) i dwie automatyczne skrzynie biegów (ZF Ecolife 2 – VOITH Diwa NXT).
Z kolei na zewnątrz obecne były pojazdy
- autobus miejski z napędem elektrycznym E-Way o długości 12 m;
- autobus międzymiastowy Crossway Pro;
- autobus podmiejski Crossway Low Entry Line;
- autobus międzymiastowy kombi Evadys. Przy tym modelu dodajmy, że jest on produkowany w zakładzie w Vysoké Mýto, a prezentowany w Pradze 12-metrowy egzemplarz wyposażony jest w jedne środkowe drzwi i siedzenia Spacio Line. Do tego mamy silnik Cursor 9 o mocy 400 KM, długości (12 i 12,96 m), przekładnie ZF Ecolife 2 lub Voith Diwa NXT i największą przestrzeń bagażową w swoim segmencie – do 12 m3.
Karsan
Turecki producent obecny na prawie wszystkich autobusowych wystawach w Europie przedstawił trzy elektryczne modele: e-Ata, e-Atak oraz e-Jest.
MAN
Firma MAN Truck & Bus Czech Republic pokazał niskopodłogowy autobus elektryczny – MAN Lion`s City 12 E, wyprodukowany w MAN Bus Starachowice. Pojazd ten zdobył w tym roku tytuł „Bus ot The Year”. Do tego mogliśmy zobaczyć międzymiastowy MAN Lion’s Intercity LE, który zdobył zdobył nagrodę IF Design Award 2022 oraz autokar Neoplan Cityliner.
Mercus
Polski producent jak zawsze pojawił się w Czechach z szeroką ofertą minibusów na bazie Ivecom MAN i Mercedes-Benz. Do tego pandemiczna nowość, czyli oferta mobilnych kamperów.
ROŠERO
Słowacka firma przedstawiła minibus z ogniwami paliwowymi, z napędem hybrydowym iw pełni elektrycznym ROŠERO-P, , który był na m.in. pokazywany na EXPO w Dubaju. Co ważne – Słowacja przygotowuje liczne projekty z Krajowego Planu Odbudowy, w których zamierza skupić się właśnie na napędzie wodorowym. Słowacki producent wystawił również minibusy hybrydowe i czysto elektryczne.
Scania
Szwedzki producent zaskoczył wszystkich prezentują miejski model Fencer F1 – opacowany pierotenie z chińskim Higerem na brytyjski rynek. A co z ofertą autobusów z zakładu w Słupsku?
Skoda
Podczas konferencji prasowej Grupa Škoda przedstawiła 12-metrowy autobus na ogniwa paliwowe zasilane wodorem – Škoda H’CITY, który praski przewoźnik (DPMP) przetestuje w przyszłym roku, po otwarciu stacji tankowania wodoru w Barrandovie, na linii nr 170. Po prezentacji na targach InnoTrans 2022 nowy autobus wodorowy miał teraz swoją premierę przed czeską i słowacką publicznością.
„Autobus H’CITY jest następcą pierwszego modelu autobusu wodorowego Škoda TriHyBus wprowadzonego w 2009 roku, ale oferuje szereg innowacji w porównaniu z oryginałem. Napęd wodorowy ma zalety autobusu elektrycznego, ale eliminuje konieczność ładowania z gniazdka, co zapewnia elastyczność klasycznych silników spalinowych. H’CITY pokonuje do 350 km na jednym tankowaniu” – powiedział Petr Novotný, prezes mobilności autobusowej w Grupie Škoda. Kluczowe cechy Škoda H’ CITY 12 to: długość: 12020 mm; szerokość: 2550 mm; wysokość: 3430 mm, liczba miejsc siedzących: 26, łączna liczba pasażerów: do 85; zasięg: 350 km, pojemność zbiornika wodoru: 39 kg. Oprócz autobusu wodorowego, na stoisku Grupy Škoda prezentowany był niskopodłogowy trolejbus T’CITY.
SOR
Jedną z ważniejszych premier w Pradze był przegubowy autobus elektryczny SOR NS 18 electric. Po raz pierwszy takie pojazdy będą operować w komunikacji miejskiej w Kladnie i to w liczbie ośmiu sztuk. Pokazany w Pradze elektryczny SOR NS 18 ma czworo drzwi, 48 miejsc siedzących i 102 stojące.
Do tego zobaczyliśmy projekt firmy transportowej Brno, która sama złożyła nowe trolejbusy SOR TNS 12 z komponentów dostarczonych przez SOR.
Volvo
Szwedzki producent pokazał zmodernizowaną serię autobusów turystycznych Volvo 9700 z nowym nadwoziem, podwoziem B13R oraz nowymi 13-litrowymi silnikami o maksymalnej mocy do 500 KM.
Komentarze