Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowe starcie Mercedesa z Solarisem także w Przemyślu. Na elektrobusy

infobus
24.08.2023 12:02
0 Komentarzy

24 sierpnia Przemyśl otworzył oferty w ponownym przetargu na dostawę 9 szt. nowych autobusów, w tym pierwszych w tym mieście elektrobusów.

Zamówienie podzielone zostało na dwie części: na zakup sześciu autobusów elektrycznych klasy MAXI oraz zakup trzech autobusów CNG – klasy MAXI. Dzisiaj o ten kontrakt – ale tylko w części elektrycznej – starły się dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz Daimler Buses Polska. Dodajmy, że to zamówienie ma dofinansowanie z programu Polski Ład.

KRYTERIA OCENY OFERT

Zanim przejdziemy do ofert – przypomnijmy, co chciał dostać Przemyśl. W przypadku autobusów elektrycznych zamawiający premiował następujące rozwiązania techniczne:

  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia – 5 pkt,
  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego poszycia zewnętrznego nadwozia – 5 pkt,
  •  zużycie energii elektrycznej – niższe lub równe 0,85 kWh/km – 8 pkt,
  • liczba miejsc siedzących – 28 i więcej – 4 pkt,
  • liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiego poziomu podłogi – 9 i więcej – 4 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w zakresie wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich – 7 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w odniesieniu do palności – 7 pkt.

W zakresie autobusów CNG wykonawcy będą oceniani z uwzględnieniem następujących kryteriów technicznych:

  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia – 5 pkt,
  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego poszycia zewnętrznego nadwozia – 5 pkt,
  • zużycie paliwa  – niższe niż  40 kg/100 km – 5 pkt,
  •  liczba miejsc siedzących – 28 i więcej – 4 pkt,
  • liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiego poziomu podłogi – 11 i więcej – 4 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w zakresie wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich – 6 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w odniesieniu do palności – 6 pkt.
24 sierpnia Przemyśl otworzył oferty w ponownym przetargu na dostawę 9 szt. nowych autobusów, w tym pierwszych w tym mieście elektrobusów.

Dwie oferty

Po ostatnim przetargu, konkurencja poznała cenę Mercedesa dla Przemyśla. I to widać w złożonych dzisiaj ofertach:

W części elektrycznej:

  • Daimler Buses Polska zaproponował cenę 34.165.820,96 PLN brutto / 27.777.09221 PLN netto, co daje jednostkowy koszt eCitaro na poziomie 4.629.515,03 PLN netto;
  • Solaris Bus & Coach przebił go ceną 23.837.400,00 PLN brutto / 19.380.000,00 PLN netto, co daje jednostkowy koszt Urbino 12 electric na poziomie 3.230.000 PLN netto;
  • Z kolei w zadaniu gazowym Solaris nie miał już konkurencji i tutaj padła kwota 14.597.371,86 PLN brutto / 11.867.782,00 PLN netto, co daje jednostkowy koszt Urbino 12 CNG na poziomie … 3.955.927,33 PLN netto, czyli więcej niż elektrobus, natomiast tutaj w cenę wliczona był infrastruktura do tankowania CNG, która kosztuje więcej niż sam autobus.

Czas na miejski budżet, który wynosi:

  • Zadanie Nr 1 – 24.193.054,50 PLN  brutto
  • Zadanie Nr 2 – 7.841.249,98 PLN brutto

Reasumując – Solaris może już świętować elektryczne zwycięstwo. Natomiast co do gazowców – zaoferowana cena wydaje się być zaporowa, a zadanie do unieważnienia.

Przypomnijmy jeszcze kryteria oceny ofert, gdzie w obu częściach przetargu różnią się one wagą. W części 1 – zamawiający punktuje: cenę (55%), ocenę techniczną (40%), warunki gwarancji (5%), a w części 2 mamy – cenę (60%), ocenę techniczną (35%), warunki gwarancji (5%).

fot. Daimler Buses Polska

Przemyskie elektryki

Na koniec – kilka słów o przemyskiej kompletacji. Sześć pierwszych w Przemyślu elektrobusów klasy MAXI ma mieć długość od 11,75 do 12,25 m, a wysokość max. 3,45 m. Autobusy muszą być napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o mocy zapewniającej trakcję autobusu, odpowiadającą mocy autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy z silnikiem Diesla – o mocy nie mniejszej niż 160 kW. Magazyn energii stanowić mają akumulatory trakcyjne lub superkondensatory lub inne urządzenia będące wynikiem postępu technicznego, o porównywalnych lub lepszych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do wyżej wymienionych, pozwalające przejechać w ruchu miejskim minimum 100 km na jednym cyklu ładowania, umożliwiające ładowanie z mocą do 280 kW. Ładowanie magazynu energii musi być realizowane dwojako: zewnętrzną ładowarką plug-in oraz systemem pantografowym za pomocą tzw. odwróconego pantografu.

Miejsce pracy kierowcy to kabina wydzielona typu półzamkniętego z oszklonymi drzwiami. Z kolei siedzenia pasażerskie mają być wandaloodporne z uchwytami dla pasażerów przy siedzeniach od strony przejścia, atestowane z tworzywa sztucznego, ukształtowane ergonomicznie, wyklejone wykładziną tapicerowaną z możliwością montażu i demontażu tapicerowanych wkładek. Autobusy będą wyposażone w dwa systemy bezpieczeństwa: asystenta kontroli prawej strony sygnalizującego optycznie możliwość kolizji z obiektami ruchomymi i nieruchomymi znajdującymi się w polu skrętu pojazdu (w strefie ryzyka kolizji) oraz przy zmianie pasa ruchu, a także system awaryjnego hamowania – wykrywający zagrożenie ewentualnej kolizji, zmniejszający prędkość autobusu bądź hamujący do jego zatrzymania zmniejszając lub zapobiegając skutkom ewentualnych kolizji, w celu ochrony stojących pasażerów, skalibrowany tak, by siła hamowania dobierana była w sposób zapobiegający zbyt gwałtownemu hamowaniu. Tablice kierunkowe zewnętrzne będą wykonane w oparciu o diody LED, w kolorze bursztynowym. Wewnątrz znajdą się dwie tablice podsufitowe do prezentacji informacji pasażerskiej oraz emisji ogłoszeń wykonane w technologii LCD z podświetleniem LED. fot. UM Przemyśl

przemyskie GAZOWCe

Zamawiający poszukuje również trzech autobusów CNG o długości od 11,75 do 12,25 m i wysokości maksymalnej 3,45 m. Autobusy mają być napędzane silnikiem spalinowym o zapłonie iskrowym, zasilanym sprężonym gazem ziemnym. Moc silnika ma wynosić minimum 180 kW. Pojazdy będą wyposażone w kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe na paliwo CNG o pojemności zapewniającej przebieg min. 400 km w cyklu miejskim z jednego napełnienia, wyprodukowane nie wcześniej niż 1 rok przed produkcją autobusu dostarczone z pełną dokumentacją homologacyjną, z okresem dopuszczenia do eksploatacji min. 20 lat.

W pozostałym zakresie wyposażenie gazowców będzie podobne do zamawianych elektrobusów klasy MAXI.

Komentarze