Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowe ruszenie na Open’er 2024: Nasze podsumowanie festiwalu

infobus
08.07.2024 08:07
0 Komentarzy

Za nami kolejna edycja festiwalu Open’er. Jak co roku, to wydarzenie muzyczne odbywa się w Gdyni (a właściwie na lotnisku w Kosakowie).

Tegoroczna edycja Open’era rozpoczęła się 3 lipca, a zakończyła 6 lipca. W tym roku swoje koncerty zagrały m.in. zagraniczne gwiazdy takie jak: Foo Fighters, Dua Lipa, Doja Cat, Sam Smith, Maneskin, Hozier. Festiwal oczywiście przyciągnął rzesze fanów muzyki, ale był też gratką dla miłośników komunikacji miejskiej. Na miejscu nie mogło zabraknąć również redakcji InfoBusa 😉

Spis treści:

  1. Jakie zespoły i artyści wystąpili na tegorocznej edycji festiwalu Open’er?
  2. Jaką trasą kursowała festiwalowa linia autobusowa „OF” podczas Open’era?
  3. Jakie zabytkowe autobusy można było spotkać na festiwalu Open’er?
Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu
Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu / fot. Andrzej Lulek

Festiwalowa linia

Obsługę pasażerów zapewniała festiwalowa linia autobusowa „OF” kursująca na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Janka Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego – Kwiatkowskiego – płka Dąbka (alternatywnie: … – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Nasypowa – Bosmańska) – Zielona – Open’er Festival (przystanek „Wąwóz Ostrowicki”).

Na dojazd do festiwalu nie można było narzekać. Organizatorzy zapewnili mnóstwo autobusów, które przewoziły tysiące pasażerów. Odjazdy zarówno spod gdyńskiego dworca, jak i z Kosakowa odbywały się na polecenie nadzoru ruchu.

Pasażerowie mogli trafić na różnorodny przekrój autobusów. Od autobusów historycznych – zabytkowych – po te, które można spotkać do dzisiaj na liniach regularnych. Również, biorąc pod uwagę pojemność nie było nudy – od taboru MAXI, po MEGA i autobusy międzymiastowe. Niska podłoga, a może jednak LE albo autobus wysokopodłogowy? Tutaj też było w czym wybierać.

Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu
Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu / fot. Andrzej Lulek

Od zabytków po autobusy liniowe

Największą autobusową atrakcją był zabytkowy Mercedes-Benz O305 wyprodukowany w 1977 roku. Fani zabytkowych przegubowców mogli trafić na jednego z kilku Ikarusów 280, pochodzących z Katowic i Gliwic oraz z Bydgoszczy, a nawet z Budapesztu. Swoją obecność zaznaczył też Jelcz 120M z 2000 roku, obsługujący kiedyś linie w Iławie. Był też obecny współczesny tabor lokalnych przewoźników autobusowych. Od Solarisów, po MAN-y, Mercedesy i międzymiastowe Setry.

Podsumowując, tegoroczna komunikacja autobusowa na festiwal zdała egzamin celująco – nie tylko pod względem częstotliwości kursowania, ale i różnorodności taboru.

Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu
Open’er 2024: Autobusowe podsumowanie festiwalu / fot. Andrzej Lulek

Komentarze