Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowa rewolucja w Barcelonie

infobus
16.01.2014 15:13
0 Komentarzy

Barcelona chce radykalnie zmienić swoją autobusową sieć połączeń, która została w znacznej mierze ustalona jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Wówczas autobusy zastąpiły tramwajową komunikację, przejmując większość ich dotychczasowych tras. Reaktywacja barcelońskich tramwajów nastąpiła w 1996 r., kiedy uruchomiono projekt budowy dwóch nowych systemów: Trambesós i Trambaix. Oba zostały uruchomione w 2004 r., a każdy z ich obejmuje aktualnie po trzy linie. W międzyczasie miasto znacznie się rozrosło i aby zapewnić odpowiednią komunikację nowym obszarom po prostu wydłużano autobusowe linie. W efekcie część z nich dublowała się i krzyżowała, w efekcie tworząc dość zagmatwany układ. W tej sytuacji osiągniecie nadrzędnego celu –szybkiej i niezawodnej komunikacji –byłoby bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do zrealizowania. Dlatego magistrat z udziałem miejskiego operatora TMB opracował oryginalny projekt gruntownej przebudowy autobusowej sieci i dopasowania jej do aktualnych potrzeb miasta. Przy tworzeniu nowego schematu przede wszystkim kierowano się zasadą tworzenia jak największej liczby połączeń w linii prostej. W efekcie zaplanowano 28 nowych tras: 17 z północy na południe, 8 od wschodu na zachód i 3 przebiegające ukośnie. Stopniowe wprowadzanie w życie nowego systemu rozpoczęto 1 października 2012 r., kiedy oddano do eksploatacji pięć nowych linii: D20, H6, H12, V7 i V21 (jedna poprzeczna, dwie poziomie i dwie pionowe). Co ciekawe ich oznakowanie i numeracja jest bardzo przemyślana, ułatwiająca jednocześnie orientację w topografii miasta. Kod ich oznakowania jest następujący:

– kolorem czerwonym oznaczono linie pionowe, niebieskim –poziome, a fioletowym –ukośne;
– litera V oznacza trasy pionowe, H –poziome, a D –przekątne;
– numery nieparzyste poszczególnych linii oznaczają trasy pionowe, parzyste –poziome, a pełne cyfry zarezerwowano dla tras ukośnych. Dodatkowo numeracja dla tras pionowych rozpoczyna się od Llobregat i biegnie w kierunku Besòs. Z kolei numeracja dla tras poziomych zaczyna się od gór i biegnie w kierunku morza.
Obecnie pięć linii wprowadzonych w 2012 r. przewozi aż 16% wszystkim użytkowników barcelońskiej sieci autobusowej, która łącznie liczy sobie 102 trasy. Także sami pasażerowie wysoko oceniają nowe połączenia, wystawiając im wysokie noty: 7,6 na 10 pkt. możliwych. Średnia ocena dla wszystkich autobusowych połączeń w Barcelonie to 7,2. Atrakcyjność nowych połączeń została dodatkowo podniesiona latem 2013 r. dzięki wprowadzeniu na linię H12 trzech 24-metrowowych autobusów dwuprzegubowych Van Hool AGG 400 Exqui City z napędem hybrydowym. To naprawdę wyjątkowe pojazdy i sama podróż nimi jest już sporą atrakcją.
Projekt nowej sieci autobusowej w Barcelonie Zmoernizowana infrastruktura przystanowa w BarceloanieZmodernizowana infrastruktura przystanowa w Barceloanie
Drugi ważny krok w kierunku przebudowy autobusowego systemu połączeń w Barcelonie został wykonany w 18 listopada 2013 r. Wówczas uruchomiono kolejny plakiet pięciu nowych linii: H8, H10, H16, V3 i V17 (trzy w poziomie i dwie w pionie) o łącznej długości 49 km i obejmujących razem 233 przystanki. To zdaniem TMB decydujący krok w kierunku w pełni zintegrowanego, bardziej wydajnego, łatwiejszego do zrozumienia i atrakcyjniejszego systemu komunikacji miejskiej. Cztery z nich zastąpiło pięć tras konwencjonalnych (15, 43, 44, 72 i 28), a H16 – trzy tradycyjne linie. Ponadto sześć dotychczasowych linii zostało zmodyfikowanych, aby uniknąć konfliktu z nowymi połączeniami. Wprowadzenie nowych tras zostało zgrane w czasie z wprowadzeniem do eksploatacji nowego taboru –w sumie 91 szt. nowoczesnych autobusów zasilanych albo na sprężony gaz ziemny (CNG), albo wyposażonych w dodatkowe filtry w silnikach Diesla. Przy okazji wprowadzano wiele wydzielonych pasów dla autobusów oraz zmodernizowano infrastrukturę przystankową, m.in. wprowadzając dynamiczną informację pasażerską, a także wydłużając przystanki, aby mogły pomieścić po dwa autobusy na raz. Niektóre przystanki ( Espanya i Plaça Universitat na trasie H12) posiadają dotykowe ekrany, dzięki którym można zaplanować podróż. Powstało także wiele nowych węzłów przesiadkowych, które zostały tak zaprojektowane, aby pasażerowie pokonywali możliwie najkrótszą drogę między poszczególnymi liniami. Temu m.in. służą namalowane na chodnikach znaki pokazujące najlepszą trasę do konkretnych linii. Dodatkowo wszystkie przystanki połączone tym samym węzłem przesiadkowym mają taką samą nazwę.
Wydzielone pasy dla autobusów pozwalają utrzymać stałą i wysoką częstotliwość kursówWydzielone pasy dla autobusów pozwalają utrzymać stałą i wysoką częstotliwość kursówDwuprzegubowe autobusy Van Hool AGG 400 Exqui CityDwuprzegubowe autobusy Van Hool AGG 400 Exqui City
Aktualnie zmodernizowano już 10 barcelońskich autobusowych linii o łącznej długości 93,5 km, obejmujących większość miasta oraz trzy gminy z obszaru metropolitalnego. Wszystkie nowe trasy oferują w dni powszedni wysoką częstotliwość kursowania pojazdów na poziomie 5-8 minut, która w soboty, niedziele i święta wydłuża się do 11-20 minut. Miasto oczekuje, że będą one przewozić razem ok. 30% wszystkich pasażerów korzystających w dni powszednie z autobusów miejskich. Dzięki atrakcyjności, przejrzystości i szybkości mają one także znacząco podnieść atrakcyjność transportu publicznego w stolicy Katalonii i wpłynąć na większą liczbę pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji. W kolejnych latach będą sukcesywnie wprowadzane kolejne nowe połączenie (docelowo ma być ich 28), jednak jak na razie TMB nie podaje szczegółowego terminarza. Prawdopodobnie będzie to tegoroczna jesień.

Komentarze