Autobusowa pomoc w Czechach. Ze stroną darmowych przejazdów i bez opłat drogowych
Podobnie jak w Polsce, również Czesi ruszyli z autobusową pomocą uchodźcom z Ukrainy.
Natomiast w odróżnieniu od naszego kraju, nasi południowi sąsiedzi bardzo szybko uporządkowali spontaniczną pomoc, a rząd pospieszył z ulgami dla firm realizujących transport pasażerski.
Jak pomagają Czesi?
Przede wszystkim autobusy i ciężarówki realizujące przejazdy w celach humanitarnych są w Czechach zwolnione z opłat drogowych. Tego bardzo brakuje w Polsce (wprowadzone 4 marca zmiany dotyczą tylko ciężarowych konwojów humanitarnych) i Ministerstwo Infrastruktury powinno, jak najszybciej się zająć tym problemem.
Jak to działa w Czechach? W przypadku pojazdów (zarówno autobusów, jak i ciężarówek) powyżej 3,5 tony, przewoźnik wypełnia tylko formularz online o niesieniu pomocy, dostępny na stronie www.mytocz.eu, a następnie wysyła go na adres e-mail [email protected], skąd natychmiast otrzyma potwierdzenie. Kierowcy przejazdów humanitarnych mogą znaleźć szczegółową procedurę na stronie: https://mytocz.eu/cs/Hum_UA.
W przypadku urządzeń pokładowych OBU, przewoźnik dzwoni do administratora systemu poboru myta na infolinię przed wyjazdem na płatny odcinek.
-„Nasi obywatele mocno zaangażowali się w pomoc Ukraińcom. Chcielibyśmy im również podziękować i jednocześnie jak najbardziej wesprzeć te działania. Zwolnienie z opłat drogowych pozwoli, aby zebrane fundusze w maksymalnym stopniu trafiły na cele humanitarne” – powiedział czeski minister transportu Martin Kupka.
Zwolnienie z opłat dotyczy również samochodów osobowych z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi, które w sytuacji zagrożenia będą korzystać z sieci płatnych autostrad.
strona z przejazdami
Najważniejsza jednak w niesieniu autobusowej pomocy jest strona internetowa https://www.autobusyukrajine.cz/ z informacją o darmowych przejazdach dla migrantów. Powstała ona we współpracy z ČESMAD BOHEMIA, czyli zrzeszeniem czeskich przewoźników działających w krajowych i międzynarodowych przewozach towarowych i pasażerskich.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Na stronie można znaleźć lub zaoferować darmowy przewóz w najważniejszych punktach granicznych: MEDYKA (POL) i VYŠNÉ NEMECKÉ (SVK). To ogromne ułatwienie przede wszystkim wszystkich dla uchodźców, ale również pomoc dla wolontariuszy, którzy dzięki uporządkowaniu ofert z pomocą mogą działać bardziej sprawnie. Do tego strona zawiera mapy, gdzie autobusy powinny się podstawiać oraz telefony kontaktowe.
Taka strona bardzo przydałaby się w Polsce! Dla porównania - do Czech przyjechało ostatnio ponad 20 tys. uchodźców. Do Polski już prawie 800 tys.!
stan wyjątkowy w CZechach
Od 4 marca w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Ma on pomóc zapewnić skuteczniejszą opiekę uchodźcom z Ukrainy. Premier zapowiedział, że stan wyjątkowy nie będzie miał żadnego wpływu na obywateli Czech.
Premier zapewnił obywateli, że nie muszą się bać. Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan powiedział z kolei, że stan wyjątkowy jest standardowym narzędziem zarzadzania kryzysowego, które zostało wypaczone przez poprzedni rząd w czasie pandemii. Stan ten obowiązywał wtedy łącznie 284 dni.
Rakuszan stwierdził, że obowiązujący od piątku stan wyjątkowy ma pomóc w wykorzystaniu wszystkich ludzkich sił oraz środków materialnych na poziomie samorządów regionalnych. Jego zdaniem nie będzie potrzeby ograniczania w żaden sposób przepływu osób, edukacji, handlu czy usług.
Według premiera Fiali do Czech przyjechało ostatnio ponad 20 tys. uchodźców. Tylko część z nich znajduje opiekę w specjalnych ośrodkach lub centrach pomocy. Szacuje się, że każdego dnia do Czech będzie przybywać ponad 5 tys. uchodźców z Ukrainy.
stan sytuacji nadzwyczajnej na Słowacji
W związku z napływem uchodźców z Ukrainy rząd Słowacji wprowadził 26 lutego stan sytuacji nadzwyczajnej, najniższy z pięciu stanów zarządzania kryzysowego. Premier Eduard Heger ocenił, że ułatwi to władzom na podejmowanie niezbędnych decyzji.
Rząd upoważnił premiera i ministra spraw wewnętrznych Romana Mikulca do kierowania pracami związanymi ze stanem sytuacji nadzwyczajnej, wydawania poleceń dotyczących prac ratowniczych oraz wdrażanie środków postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Komentarze