Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Akcja „Limity pasażerskie w autobusach” odwołana! Pierwsze reakcje branży

infobus
14.12.2021 15:00
0 Komentarzy
„W aspekcie zmian i obostrzeń, które komunikowaliśmy, jedynym obostrzeniem, które się nie pojawi (…) to limit 75 proc. pasażerów w transporcie” – poinformował 14 grudnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że obieg rządowa analiza rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń dla innych branż właśnie się zakończyła i wkrótce ten przepis powinien zostać opublikowany. Nic tylko się cieszyć, że w tej grupie nie ma już transportu publicznego.

Rząd słucha

Jak tłumaczył we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w konsultacjach z ministerstwem infrastruktury, przewoźnikami kolejowymi i transportu drogowego zdecydowano, że zmiany nie będzie, ale większa waga będzie przywiązywana do egzekwowania przepisów związanych z zasłanianiem nosa i ust.

Tym samym w dzisiejszym rozporządzeniu nie pojawi się zapis o zwiększeniu limitów pasażerów w transporcie publicznym.

„Co do przedsiębiorców i tego, czy mają prawa, czy nie mają prawa wymagać przedstawienia certyfikatu covidowego, w rozporządzeniu wskazano, że jeśli klient chce skorzystać z danego punktu czy to gastronomicznego, czy noclegowego, to na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu. Jeśli go nie przedstawi, przedsiębiorca, czy to prowadzący restaurację, czy hotel, nie powinien takiej osoby wpuszczać” – powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył, że „jeżeli przedsiębiorcy, właściciele klubów, dyskotek i różnego rodzaju przybytków nie mają problemu z selekcjonowaniem klientów pod kątem ubioru, to nie widzi problemu, by mogli wymagać certyfikatu covidowego”.

Biorąc pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu, w rozporządzeniu doprecyzowano obowiązującą regulację w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w razie osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

Szczegóły w rozporządzeniu.

Pierwsze reakcje

Jako pierwszy zapowiedź Ministerstwa Zdrowia o wycofaniu się z zapowiadanych wcześniej obostrzeń w transporcie publicznym skomentował Michał Leman, szef FlixBus Polska:

Chwile później nadszedł komentarz prezesa MPK Wrocław, Krzysztofa Balawejdera:

-„Z satysfakcją  i zrozumieniem przyjąłem dzisiejszą zapowiedz Ministerstwa Zdrowia o wycofaniu zapowiadanych wcześniej obostrzeń dotyczących liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. Niezwłocznie po zapowiedzi wprowadzenia limitu przewożonych osób do 75 proc. liczby miejsc w pojeździe, krytykowałem takie rozwiązanie, jako fikcyjne i nierealne do wprowadzenia. Apelowałem wówczas do Ministra Zdrowia o rewizję tego stanowiska. Bardzo dziękuję Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, że nie pozostał obojętny na nasze racjonalne argumenty i postanowił wycofać się z rozwiązania, które tylko pozorowało realną walkę z czwarta falą koronawirusa. Doceniając otwartość ministra zapewniam, że niezmiennie jestem gotowy na merytoryczną rozmowę i wspólne wypracowanie dobrych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pasażerom komunikacji miejskiej – podkreślił Krzysztof Balawejder.

Mamy też komunikat ZTM w Lublinie:

-„Informujemy, iż związku z brakiem stosownego rozporządzenia w zakresie limitów i w oparciu o komunikaty medialne władz centralnych (doniesienia potwierdzone przez IGKM) informujemy, że od 15 grudnia br. nie zostają wprowadzone limity w komunikacji miejskiej. W związku z powyższym w autobusach i trolejbusach w dalszym ciągu obowiązuje 100% napełnienia.

W ślad za tą decyzją i brakiem ograniczeń w zakresie limitów wstrzymujemy zapowiadane utworzenie stref buforowych w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej. W tym zakresie będziemy podejmować stosowne decyzje, adekwatnie do bieżącej sytuacji.

Przypominamy, że od początku pandemii podejmujemy działania adekwatne do sytuacji i dbamy o bezpieczeństwo pasażerów poprzez przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii. Obecnie wdrożone są następujące działania: 1/ Wszyscy przewoźnicy świadczący usługi przewozu na zlecenie ZTM w Lublinie (MPK Lublin, IREX i Lubelskie Linie Autobusowe) dezynfekują swoje pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, biletomatów, kasowników i przycisków, a więc powierzchni najbardziej narażonych na kontakt.
2/ Stałej dezynfekcji podlegają przystanki oraz infrastruktura przystankowa. 3/ Finalizujemy umowę na montaż 250 urządzeń do neutralizacji patogenów chorobotwórczych przy użyciu promieni UV-C w pojazdach. 4/ Wyposażenie kierowców, kontrolerów biletów i pracowników obsługi w środki ochrony bezpośredniej. 5/ Obowiązuje zasłanianie ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej.”

Limity 3
Limity 4

Komentarze