W sierpniu br. do floty Wiener Linien dołączył już 80-ty autobus Mercedes-Benz Citaro z łącznie 217 egzemplarzy zamówionych przez stołecznego operatora w zeszłym roku. Najnowsze pojazdy można spotkać na liniach 7A, 9A, 35A, 48A i 57A. Zdecydowanie najwięcej do tej pory odebrano autobusów przegubowych (Citaro G) –łącznie 55 szt., podczas gdy standardowych (Citaro) –25 szt. Przekazany w wakacje 80 egzemplarz to jednocześnie koniec tegorocznych dostaw. Następna, przyszłoroczna partia pojazdów z fabryki w Mannheim m.in. wzmocni trasę nr 13A. Wymiana taboru na tej linii potrwa do wiosny 2015 r., dzięki czemu pojemność eksploatowanych tutaj pojazdów zwiększy się o około 56 procent. Tym samym przewoźnik liczy na szybszą wymianę pasażerów na przystankach, co z kolei powinno przełożyć się na wyższą punktualności autobusów.
Przypomnijmy, że do końca 2016 r. austriacka firma chce wymienić aż połowę swojej całej autobusowej floty. Odnowę taboru opiera na trzech filarach:
– 217 konwencjonalnych autobusach Mercedes-Benz Citaro, w tym 75 szt. w wersji solo o pojemności 85 miejsc i 142 szt. w wersji przegubowej o pojemności 160 osób.
– 12 elektrobusach Rampini-Siemens, które zostały już wprowadzone na linie 2A i 3A w 2013 r.
– 6 hybrydach Volvo 9700H, które pojawią się we Wiedniu w ciągu 2014 r. będą obsługiwać linię 4A.Pojazdy zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.
Pojazdy z logo trójramiennej gwiazdy już są doskonale widoczne w miejskim krajobrazie Wiednia. Pierwsze Citaro rozpoczęły swoją służbę w Wiener Linien z dniem 7 stycznia 2014 r. Warto przypomnieć, że przed decyzją o wyborze dostawcy nowego taboru, Wiener Linien we współpracy z Uniwersytetem w Grazu przez dwa lata dokładnie przeanalizował 28 modeli różnych marek z różnymi napędami. Do wielkiego finału w zakresie pojazdów z silnikami Diesla Euro 6 awansowali dwaj producenci: Solaris i Mercedes-Benz. Ostatecznie Wiener Linien zdecydował się na zakup Citaro, opromienionego tytułem „Bus of the Year 2013”. Dodajmy, że wszystkie wiedeńskie Citaro zostały wyposażone w automatyczne skrzynie biegów Voith DIWA.6. W celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów, pojazdy posiadają także nowy system otwierania drzwi –odskokowo-przesuwny. Dzięki temu obszar wejścia zdecydowanie się powiększył, a szklane ścianki działowe w rejonie drzwi nie są już potrzebne. Ponadto monitoring wideo strefy przy drzwiach zwiększa bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania pasażerów. Ogółem całe wnętrze wiedeńskich Citaro dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia stało się jaśniejsze, poszerzono przejścia, a za sprawą niewielkiej liczby podestów pojazdy są teraz jeszcze bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Co ciekawe, o wyglądzie zewnętrznym autobusów wiedeńczycy zadecydowali sami. Około 40 000 osób wzięło udział w ankiecie online na ten temat. Decyzją większości nowe pojazdy zostały pomalowane w czarno-czerwone barwy. Codziennie, z komunikacji miejskiej w stolicy Austrii korzysta ok. 500 tys. pasażerów. System, na który składają się 132 linie autobusowe, obsługuje około 600 autobusów.
Komentarze