Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

33 kierowców autobusów weźmie udział w Mistrzostwach WTP 2023

infobus
10.05.2023 13:05
0 Komentarzy

12 maja na „Autodromie Jastrząb” k/Radomia odbędą się II Mistrzostwa Kierowców Warszawskiego Transportu Publicznego.

W drugiej edycji konkursu organizowanego przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego wystąpią reprezentanci wszystkich miejskich operatorów, tj. sześciu firm obsługujących w barwach WTP trasy w Warszawie. Niestety, nie będziemy ich relacjonować, gdyż ZTM nie zaprosił naszej redakcji na mistrzostwa. Zmagania kierowców można śledzić tylko w mediach społecznościowych WTP. Taka autobusowa impreza na wyłączność…

Druga edycja

Wysokie umiejętności i radzenie sobie ze stresem to podstawa w zawodzie kierowcy autobusu miejskiego. Najlepsi z nich zmierzą się podczas II Mistrzostw Kierowców Warszawskiego Transportu Publicznego, które odbędą się w piątek, 12 maja, na Autodromie Jastrząb k/Radomia.

Warszawa stawia przed kierowcami autobusów wysokie wymagania. Pojazdy transportu publicznego poruszają się w dużym ruchu ulicznym, gęstej siatce ulic – wśród samochodów, motocykli, rowerów i pieszych. Od umiejętności osób zasiadających „za kółkiem” 12- i 18-metrowych autobusów zależy bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego kierowczynie i kierowcy Warszawskiego Transportu Publicznego przechodzą szkolenia i specjalne kursy, a doroczna sportowa rywalizacja na torze wyścigowym to dla nich doskonały sposób na podniesienie umiejętności.

Do rywalizacji stanie 33 kierowców – pań i panów. Operatorzy prywatni mogli zgłosić do udziału po czterech kierowców, a Miejskie Zakłady Autobusowe, które obsługują największą liczbę linii i zatrudniają najwięcej kierowców, wskazały po cztery osoby z każdej z czterech warszawskich zajezdni.

Przypomnijmy, że obecnie miejskimi operatorami ZTM Warszawa są: Miejskie Zakłady Autobusowe (ok. 1439 autobusów) i Komunikacja Miejska Łomianki (35 autobusów). Operatorzy prywatni to: Arriva Bus Transport Polska (142 autobusy), Michalczewski (29 autobusów), Mobilis (169 autobusów) i PKS Grodzisk Mazowiecki (54 autobusy). Do tego tego dochodzą firmy obsługujące linie lokalne „L” (które nie biorą udziału w konkursie), gdzie ZTM współpracuje z: PKS Polonus, Przewozy Autokarowe Krzysztof Grygiel i Stalko.

fot. UM Warszawa

Slalom, hamowanie i poślizg kontrolowany

Przy prowadzeniu autobusu WTP nie chodzi o bicie rekordów prędkości, ale o pewność, precyzję i sprawność wykonywanych manewrów, dlatego w tym roku również nie przewidywane są próby szybkościowe. Każdy uczestnik zawodów przejdzie sześć prób: slalom bramkowy, slalom tyłem, hamowanie awaryjne, płytę poślizgową, symulator czasu reakcji i parkowanie.

Podczas prób kierowcy będą korzystać z czterech identycznych autobusów – dzięki temu osiągane wyniki będą łatwe do porównania. Wyjątkiem będzie symulacja czasu reakcji, która zostanie przeprowadzona na specjalnym urządzeniu. Na torze będą obecni sędziowie, czuwający nad przebiegiem konkurencji i odpowiadający za punktację. Możliwe jest też rozegranie dogrywki, jeśli większa liczba uczestników zgromadzi taką samą liczbę punktów.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają puchary, dyplomy, możliwość bezpłatnego udziału w szkoleniu doskonalenia techniki jazdy na Autodromie Jastrząb oraz bony podarunkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Pierwsza edycja zawodów, w 2022 roku, okazała się sukcesem – uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale dzięki rywalizacji przeszli profesjonalne szkolenie, m.in. próbując swoich sił na płycie poślizgowej. Również w tym roku imprezę swoim patronatem objął Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

fot. UM Warszawa

Komentarze