Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

25 lat Mercedesa Citaro

infobus
17.08.2022 15:00

25 lat temu byliśmy świadkami premiery Mercedesa Citaro – autobusu, który ukształtował scenę autobusów miejskich. Niezależnie od tego, czy chodzi o I czy II generację, klasyczny autobus solo, czy autobus przegubowy, Citaro, według producenta zawsze było i nadal jest wzorem do naśladowania w swojej klasie.

Historia sukcesu – 25 lat Mercedesa Citaro

Światowa premiera modelu Citaro odbyła się w 1997 r. na Kongresie UITP w Stuttgarcie. Autobus wywołał sensację. W 1997 roku programiści i projektanci umieścili innowacyjną technologię w pięknie ukształtowanej i praktycznie zaprojektowanej konstrukcji. Citaro to spójna stylistyka poprzez typowe dla marki reflektory z  kierunkowskazami, obniżoną przednią szybę z obramowaniem z zakrzywionymi i kontrastującymi słupkami oraz duże boczne okna sięgające aż do profilu dachu.

W 2005 roku nowo wprowadzony niskowejściowy Citaro LE obejmował już liczne zmiany. Były one następnie włączone do serii wszystkich modeli Citaro wiosną 2006 roku. Ma przyciągający wzrok przód z tylną szybą w kształcie litery V, która wchodzi w dach. Do tego czteroosiowy autobus przegubowy Mercedes-Benz CapaCity, wprowadzony w 2005 roku, również odgrywa szczególną rolę pod względem wyglądu. Pochodzi bezpośrednio z Citaro. Jego konstrukcja może opierać się na Citaro lub nosić indywidualnie zaprojektowaną twarz projektu „metro”.

Czas na drugą generację i eCitaro

Po wyprodukowaniu ponad 32 000 sztuk, drugą generację Citaro wprowadzono na rynek w 2011 roku. Zachowując typowe słupki „A0”, autobus wita pasażerów przyjaznym uśmiechem. Duże przednie reflektory w kształcie migdałów i bardziej zaokrąglony mostek nawiązują do typowej do tej pory surowości Citaro.

Wreszcie w 2018 roku przyszedł czas na eCitaro. Jego wyjątkowe właściwości współgrają z równie niezwykłym designem, opartym na przedstawionym dwa lata wcześniej studium Future Bus. Centralnym punktem przodu pojazdu jest duża gwiazda Mercedesa z elementami dekoracyjnymi po lewej i prawej stronie. Oba są osadzone w błyszczącym czarnym panelu przednim. Elegancko zakrzywiona przednia szyba pochodzi z autobusu międzymiastowego Citaro Ü. Z przodu pośrodku dachu znajduje się „wyspa”, która sprawia wrażenie jakby się unosiła. Nasadki dachowe eCitaro ukryte są za elegancką elewacją. Nawiązanie do wyspy występuję również z tyłu pojazdu. Podobnie jak jego rodzeństwo, elegancki eCitaro jest bardzo praktyczny: ma taką samą strukturę jak obecny Citaro.

Napęd i normy spalania

Podczas światowej premiery w 1997 roku z tyłu zamontowano silnik wysokoprężny spełniający normę emisji spalin Euro 2. Euro 3 miało premierę w 2001 roku, a Citaro spełniało już normę emisji Euro 4 w 2004 roku dzięki nowej wówczas technologii SCR – kamieniu milowemu na drodze do niskoemisyjnych silników spalinowych. Norma Euro 5 to rok 2006, podobnie jak wprowadzenie silników wysokoprężnych z filtrami cząstek stałych. W 2012 roku Citaro po raz kolejny wyprzedza swoje czasy, wprowadzając silniki wysokoprężne spełniające normy emisji spalin Euro 6. W kolejnych latach takie rozwiązania, jak hybryda Citaro, moduł rekuperacji czy elektrohydrauliczny układ kierowniczy, inteligentny układ kierowniczy eco, jeszcze bardziej zmniejszają zużycie paliwa, a tym samym emisję.

Po intensywnych testach różnych napędów alternatywnych w praktyce, eCitaro zapowiedziało przejście na elektromobilność w 2018 roku. Model ten objął prowadzenie w statystykach rejestracji elektrycznych autobusów miejskich w Niemczech. Historia sukcesu eCitaro trwa dalej. Zapowiedziano do wprowadzenia w najbliższej przyszłości eCitaro z najnowszą generacją akumulatorów NMC3 oraz eCitaro z ogniwem paliwowym jako przedłużeniem zasięgu. Oznacza to, że elektryczny autobus miejski może bezproblemowo zastąpić silniki spalinowe.

Citaro z punktu widzenia pasażera

Przyjazna dla pasażera technologia niskopodłogowa, jasny przedział pasażerski z optymalną widocznością dzięki wysokim oknom, zawieszenie siedzeń od strony ściany w konstrukcji wspornikowej bez podpór utrudniających poruszanie się, atrakcyjne poręcze wygięte w bok u góry, w pełni przeszklone ścianki działowe – to były tylko niektóre z zalet nowego Mercedesa Citaro z punktu widzenia pasażerów. Już w 1997 roku elektrycznie napędzane drzwi wahadłowe/przesuwne przyspieszały przepływ pasażerów na przystankach. System ogrzewania i klimatyzacji Citaro, z systemem klimatyzacji podobnym do autokaru po raz pierwszy pojawił się w autobusie niskopodłogowym.

Wraz z faceliftingiem w 2006 roku, Daimler Buses unowocześnił przestrzeń pasażerską. Nowe panele sufitowe oraz nowe i lżejsze siedzenia autobusu miejskiego „City Star Eco” to tylko niektóre ze zmian.

Druga generacja Citaro z 2011 roku kontynuuje rozwój w kierunku większego komfortu pasażerów. Jasne oświetlenie stref wejścia i wyjścia przy drzwiach, lampy sufitowe o nowoczesnym wyglądzie i opcjonalne oświetlenie ambientowe dają zachęcający efekt. Do tego należy dodać nowy układ poręczy i wygląd sufitu, co tworzy przyjazny dla oka obraz.

W modelu eCitaro w 2018 roku wprowadzono generalny lifting wnętrza. Uwagę zwraca nowy designerski sufit wewnętrzny z sufitem kasetowym nad przejściem środkowym i zakrzywionymi klapami krawędzi dachu. Oświetlenie jest wyrafinowane: światło z lamp LED jest załamywane w taki sposób, że moduły technologiczne wyglądają dla widza jako jednorodna powierzchnia świetlna. Nowością są również czarne panele parapetów i filarów okiennych. Efektem tego jest to, że wizualnie słupki okienne mniej się wyróżniają, a wygląd ścian bocznych jest złagodzony.

Bezpieczny jak Citaro

Przez 25 lat bezpieczeństwo zawsze było jedną z mocnych stron Mercedesa Citaro. Już na początku swojej kariery autobus wpadł w oko dzięki wielokierunkowym hamulcom tarczowym, układowi przeciwblokującemu i elektropneumatycznemu układowi hamulcowemu EBS. Jak na tamte czasy była to rewolucja z szybko reagującymi, precyzyjnie kontrolowanymi i stabilnymi hamulcami. Niezawodność funkcjonalną zapewniał FPS, pierwszy elastycznie programowalny system sterowania z magistralą danych CAN w magistrali miejskiej. FPS eliminuje potrzebę około 3,6 km kabli, 2700 elementów i 400 elektromechanicznych części funkcjonalnych w każdym pojeździe, a tym samym eliminuje źródła błędów.

W 2011 roku Mercedes-Benz oferuje solowy pojazd będący pierwszym autobusem miejskim z elektronicznym programem stabilizacji ESP. Po autobusie przegubowym w 2014 roku pojawił się system ATC (Articulation Turntable Controller). Jest on standardem w modelach Citaro G, eCitaro G i CapaCity. Dziś Citaro wyznacza standardy we wszystkich modelach dzięki asystentowi wyłączania Sideguard Assist oraz Preventive Brake Assist, pierwszemu aktywnemu asystentowi hamowania w autobusach miejskich.

Citaro ma również wzorowe bezpieczeństwo „bierne”. W 1997 roku pojawił się projekt z obwodowymi dźwigarami pierścieniowymi. Tworzą lekką, ale stabilną klatkę ochronną, w tym ochronę przed uderzeniami bocznymi dla kierowcy i pasażerów. W drugiej generacji Citaro po raz pierwszy pojawia się Front Collision Guard FCG, chroniący kierowcę w przypadku zderzenia czołowego. Jednocześnie wzmocniony słupek A0 dobrowolnie spełnia późniejsze specyfikacje dotyczące uderzenia dla autokarów i przestrzeni przeżycia wnętrza w przypadku dachowania, zgodnie z przyszłymi przepisami ECE R 66/01.

Od 2020 roku pandemia COVID-19 stawia zupełnie inne wymagania w zakresie bezpieczeństwa kierowców i pasażerów. Projektanci Citaro reagują szybko: w pełni przeszklone profesjonalne drzwi ochronne dla kierowców z funkcją antywirusową dla Citaro z systemem klimatyzacji i bez niej oraz opcjonalnymi dozownikami środków dezynfekujących zmniejszają ryzyko infekcji.

Szkolenie kierowców dla marki usługowej Omniplus jest istotną częścią obszernej koncepcji bezpieczeństwa. Pomaga zapobiegać wypadkom i uczy odpowiedniego reagowania w sytuacjach awaryjnych.