Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

15 autobusów na InnoTrans 2024, w tym Arthur Bus, NesoBus i Ikarus

infobus
27.08.2024 08:03
0 Komentarzy

Już za niecały miesiąc ruszają berlińskie targi transportu publicznego InnoTrans 2024 (24-27.09), gdzie w ramach Bus Display” będzie można zobaczyć i przetestować najnowsze autobusy.

I nie tylko. Ten wydzielony teren przeznaczony jest także dla producentów infrastruktury ładowania. W tym roku na tym terenie będziemy mogli po raz pierwszy zobaczyć doskonale nam znane marki Arthur Bus i NesoBus oraz BYD i Ikarus.

Spis treści:

  1. Które marki autobusów elektrycznych i wodorowych będą prezentowane na tegorocznych targach InnoTrans w ramach „Bus Display”?
  2. Jakie innowacje zostaną zaprezentowane przez firmę Ventura Systems na targach InnoTrans 2024?
  3. Jakie konferencje dotyczące przyszłości transportu publicznego odbędą się na InnoTrans 2024?

Bus Display

Autobusy  i rozwiązania ładowania będzie można tradycyjnie zobaczyć w Ogrodzie Letnim, czyli w sercu berlińskich terenów wystawowych. Teren ten obejmuje także 500-metrowy tor do testów autobusów na żywo. Wśród 10. wystawców na Bus Display zobaczymy m.in.:

  • Arthur Bus – czyli polsko-niemiecki producent autobusów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Na stoisku B/430 zobaczymy pojazd Arthur Zero, którego wyróżnia niskie zużycie paliwa i zwiększony dzięki temu zasięg. W odświeżonej wersji (od debiutu na Bus2bus minęło już trzy lata) poprawiono komfort kierowcy i pasażerów. Według firmy, ten model oferuje „najbardziej imponującej oszczędności paliwa na rynku niemieckojęzycznym”.
  • Bozankaya – czyli niemiecko-turecki producent środków transportu publicznego będzie miał swoje stoisko w hali 4.2. Na razie nic nie wiemy o ew. pokazie autobusu.
  • BYD – chiński producent autobusów elektrycznych zaprezentuje na stanowiskach B/410, B/412, B/414, B/416 trzy modele elektrobusów do operacji miejskich:  B12, B13 i B18. Wszystkie te pojazdy charakteryzują się elastycznym, szybkim ładowaniem i imponującym zasięgiem do 600 km. To m.in. efekt zastosowania akumulatorów najnowszej generacji Blade. Do tego dochodzi aktywne zawieszenie, zapewniające wyższy komfort podróży. Przypomnijmy, że BYD już w 2011 roku wprowadził na rynek swoją pierwszą flotę autobusów elektrycznych , co czyni go elektromobilnym pionierem. Według firmy, obecnie w Europie jest w eksploatacji lub w trakcie zamówienia ok. 5100 autobusów elektrycznych BYD. Na całym świcie to imponująca liczba ponad 81 000 autobusów elektrycznych na całym świecie.
  • CAF Group z Hiszpanii  wystawia się w hali 4.2 – razem ze swoją marką Solaris, której reprezentacja przybędzie z Bolechowa tym razem bez autobusu. Za to zobaczymy platformę danych do zarządzania flotą.
  • CRRC Corporation z Pekinu zaprezentuje swój system BusRapidTransit na wystawie zewnętrznej.
  • Daimler Buses – niemiecki koncern zobaczymy w hali 4.2 – z koncentracją na markę OMNIplus i usługach druku 3D plus ogólne rozwiązani dla elektromobilności.
15 autobusów na InnoTrans 2024, w tym Arthur Bus, NesoBus i Ikarus
15 autobusów na InnoTrans 2024, w tym Arthur Bus, NesoBus i Ikarus
  • Ebusco z Deurne w Holandii zaprezentuje na stoisku B/115 swój całkowicie elektryczny model Ebusco 3.0 z nadwoziem wykonanym z materiałów kompozytowych, co stanowi najlżejszy autobus elektryczny w swojej klasie. Mierzący 12 m długości, waży zaledwie 9950 kg, zużywa 0,65 kWh na km, ma zasięg do 700 km i żywotność do 25 lat. Akumulatory są zintegrowane z płaską podłogą pojazdu, co zapewnia dodatkową przestrzeń na pokładzie i zwalnia przestrzeń na dachu na przykład na panele słoneczne. Inne funkcje obejmują osie jednokołowe i izolowane panele boczne. Obecnie w siedmiu krajach Europy jeździ ponad 300 autobusów Ebusco.
  • Ferrovie dello Stato Italiane z przekonwertowanym autobusem Mercedes Citaro C1
  • Ikarus z Węgier także bierze udział w targach InnoTrans po raz pierwszy. Firma pracuje nad swoją wizją transportu publicznego bezemisyjnego i wystawi na Bus Display ((B/505, B/510, B/515) dwa autobusy elektryczne: – najnowszą wersję V4 swojego 12-metrowego autobusu miejskiego Ikarus 120e oraz midibus o długości 8-metrów Ikarus 80e. Dodajmy, że Węgrzy są partnerem firmy Siemens i dlatego zaprezentują na swoim stoisku najnowsze innowacyjne odbieraki prądu e-Line tej firmy.
  • K-Bus z Austrii pokaże miejski autobus elektryczny K-Bus Solar City , czyli autobus niskopodłogowy bez stopni ani platformy. Lekka konstrukcja ze stali nierdzewnej, jego masa własna wynosi około 4000 kg i oferuje miejsce dla 25 pasażerów. Podstawowe komponenty pochodzą z serii MB EQV/eVito. K-Bus z Burgenlandu projektuje autobusy do transportu publicznego i prywatnego, wykorzystując systemy techniczne lub podstawowe komponenty dużych producentów.
  • Mont-Ele to włoska firma inżynierska, która od 1972 roku projektuje elektromagnetyczne, elektroniczne i systemy automatyki dla energetyki, transportu, przemysłu i środowiska. Na targach InnoTrans Włosi pkażą zarówno produkty dla przemysłu kolejowego (hala 5.2, stoisko 300), jak i autobusowego. Na stoisku B 500 na Bus Dispaly zobaczymy system ładowania elektrobusów.
  • NesoBus – po zagranicznym debiucie na IAA 2022, teraz ponownie wybiera się poza Polskę – tym razem do Berlina – z autobusem NesoBus.
  • SBRS GmbH z Dinslaken z infrastrukturą ładowania autobusów elektrycznych.
  • Skoda – w ramach całej grupy – zaprezentuje się w hali 3.2. Być może z trolejbusem, jak dwa lata temu.
  • Ventura Systems – holenderska firma wystawi na targach InnoTrans 2024 swoje najnowsze innowacje z zakresu drzwi przesuwnych – otwieranych do wewnątrz ze zintegrowaną uszczelką gumową i działaniem skokowym. Konstrukcja ta kompensuje przechylanie się podłogi pojazdu i zapewnia idealne uszczelnienie wewnętrzne, co zapewnia większy komfort kierowcy i pasażerów. Na wystawie pokazane zostaną również „najbezpieczniejszy system drzwi na rynku”: drzwi przesuwne z systemem ostrzegania akustycznego i czujnikami przeszkód, które będzie można przetestować. Do tego zobaczymy projekt skrzydła drzwi, który „wyróżnia się doskonałym połączeniem designu, wagi i zoptymalizowanych komponentów mechanicznych”. Wszystko to na B/130.
15 autobusów na InnoTrans 2024, w tym Arthur Bus, NesoBus i Ikarus
15 autobusów na InnoTrans 2024, w tym Arthur Bus, NesoBus i Ikarus

Plus konferencje

Poza wystawą autobusową, na InnoTrans można nabyć wiedzy w zakresie przyszłości transportu publicznego w ramach:

  • 26 września, 14:00–16:00, hub27, beta 8-9, odbędzie się Międzynarodowe Forum Autobusowe pod tytułem: „Mapa drogowa przyszłości transportu publicznego: strategia, punkt odniesienia i wdrożenie”. Organizator: Deutsches Verkehrsforum DVF
  • 26 września, 10:00–13:00, hub27, beta 8-9, startuje konferencja „Finansowanie – Sieciowanie – Personel: niezbędne dla transportu publicznego przyszłości” Organizator: ETC Solutions

Komentarze