Ze Śląska na Nordkapp
Michał Pawełczyk, mieszkaniec Katowic i student informatyki na Politechnice Śląskiej, uświadomił sobie, że piąty rok studiów to ostatni moment by zrealizować swoje największe marzenie. Jest nim dwumiesięczna wyprawa rowerowa do Norwegii. Chce w ten sposób poczuć się choć na pewien czas prawdziwym podróżnikiem.
Wizja początkowo była bardzo rozmyta i powoli nabierała kolorytu. Najpierw powstała strona internetowa i pierwsza propozycja trasy oraz lista potrzebnego ekwipunku. –Miałem plan wyjazdu, stronę internetową (http://norwegia.gtwertep.org) i sporo energii do realizacji planu –opisuje Michał Pawełczyk. –Stworzyłem też ramowy plan treningowy, który miał mi pozwolić dojść do wysokiej formy, tak ważnej w czasie długiej wyczerpującej wyprawy. Każdego tygodnia biegam, pływam, robię pompki i przysiady oraz oczywiście jeżdżę na rowerze. Pamiętam oczywiście o czasie na regenerację organizmu. Codzienny trening pozwala mi lepiej radzić sobie z przeciwnościami i stresem.”
Podczas wyprawy Michał zamierza pokonać 6000 kilometrów w ciągu dwóch miesięcy. Trasa prowadzi przez Norwegię: najpiękniejszy szlak rowerowy Rallarvegen, archipelag Lofotów, Szlak Wybrzeża, by zakończyć się na najdalej wysuniętym na północ Nordkappie. Powrót prowadzi przez Finlandię. –Wydaje mi się, że dokonałem najbardziej optymalnego wyboru by zobaczyć to co mnie najbardziej interesuje w Norwegii, krainie fiordów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przejadę Szwecję i Finlandię zataczając koło wokół Skandynawii. Brakowało mi jednak pomysłu na to, jak to wszystko sprzedać, by zainteresować inicjatywą media i sponsorów –mówi Michał.
W pierwszej kolejności pomysł urzekł jednego z jego znajomych, szefa działu promocji portalu Histmag.org. Michał Świgoń, z wykształcenia medioznawca, chętnie zaangażował się w ten projekt. – Zawsze marzyłem o takim wyjeździe, ale były „ważniejsze”sprawy. Widząc pasję i energię mojego kolegi nie potrafiłem mu odmówić. Naturalne było dla mnie, że trzeba pokazać Michałowi, jak poruszać się w trudnym świecie mediów i metody pozyskiwania sponsorów. Uznaliśmy jednak, że najlepiej będzie, jeśli samodzielnie przygotuje wszystkie potrzebne dokumenty i poprowadzi negocjacje, ja zaś mu w tym tylko doradzałem i pomagałem. Współpraca szybko przyniosła pierwsze efekty i młody podróżnik uwierzył w powodzenie medialnych przygotowań.
–„Michał Świgoń pomógł mi to wszystko uporządkować, napisaliśmy sztywny harmonogram prac i od początku stosujemy się do każdego punktu. Widząc przed sobą gotowe materiały cieszyłem się z przygotowanej oferty i wierzyłem, że na pewno znajdę media i sponsorów zainteresowanych współpracą. W międzyczasie odezwało się do mnie bardzo wiele osób, także wcześniej mi nieznanych, którzy chcieli mi jakoś pomóc. Dostałem mnóstwo porad, również z samej Norwegii. Koresponduję z Norwegami, Polakami zamieszkującymi Norwegię, podróżnikami i wieloma innymi ludźmi. To naprawdę wspaniałe. Tych wszystkich znajomych nazywam przekornie „kapitałem, którego nie dotyka kryzys”- relacjonuje gorączkowo Michał.
Inicjatywa zainteresowała bardzo wiele mediów i po dłuższym czasie udało się zebrać szerokie grono patronów medialnych. Etap ten był bardzo ważny, ponieważ główną kartą przetargową przy poszukiwaniu sponsorów miały być szerokie działania promocyjne. Na pasję podróżowania szybko zwróciły uwagę sklep rowerowy Cyklotur.com i sklepy fotograficzne FOTORAF.com.pl oraz Photo4B.pl. Dzięki uprzejmości tych firm Michał dostał wyremontowany rower, odzież i akcesoria rowerowe oraz wiele akcesoriów fotograficznych. Świadomość szerokiego wsparcia znajomych i firm daje mu dodatkowe siły do działania. Czuje, że jego inicjatywa stała się czymś więcej niż prywatnym wyjazdem na wakacje, które organizował do tej pory. Ma nadzieję, że zarazi więcej ludzi rowerowymi podróżami i Skandynawią. Pytany przez kolegów o kolejne logotypy pojawiające się na stronie –To teraz już chyba na pewno pojedziesz i nie masz odwrotu? – Michał odpowiada, że nigdy nie przyszło mu do głowy by się wycofać. Owszem czasem przelatuje mi przez głowę myśl, że przez dwa miesiące będę wstawał i budził się samotnie, a problemy zostaną na mojej głowie. To jest jednak mój czas, czas na wspaniałą wyprawę.
Nordkapp (2009) – harmonogram przedsięwzięcia
Poniżej prezentujemy profesjonalny harmonogram wyprawy opracowany przez Michała Pawełczyka. To wzór dla innych młodych podróżników, przygotowujących swoje wyprawy:
1. Powrót z seminarium naukowego w Norwegii i podjęcie decyzji o realizacji uśpionego planu [październik 2008].
2. Skompletowanie przewodników i map Norwegii oraz znalezienie informacji o ostatnich polskich wyprawach rowerowych [listopad 2008].
3. Prace nad witryną internetową http://norwegia.gtwertep.org [grudzień 2008].
4. Pierwszy szkic trasy wyprawy [styczeń 2009].
5. Wyjazdy na narty i zimowe treningi rowerowe [styczeń – luty 2009].
6. Nawiązanie kontaktu z innymi polskimi podróżnikami rowerowymi i zdobywanie pierwszych porad [od lutego 2009] – http://norwegia.gtwertep.org/faq/
7. Rozpoczęcie treningów według przygotowanego planu [od 20 lutego 2009] – http://norwegia.gtwertep.org/2009/03/30/trening-sposob-na-kilometry/
8. Przegląd roweru po zimie i przygotowanie do intensywnego treningu [do 30 marca 2009].
9. Przygotowanie oferty dla patronów medialnych [do 5 kwietnia 2009].
10. Umieszczenie pierwszych informacji o patronach medialnych w materiałach wyprawy. Wysłanie pierwszych informacji do mediów. [do 19 kwietnia 2009].
11. Pozyskiwanie sponsorów [do 25 maja].
12. Intensywne rozsyłanie materiałów promocyjnych [do 5 czerwca 2009]
13. Końcowe przygotowania do wyjazdu i spotkania z mediami [do 8 czerwca 2009]
14. Wyprawa [do 15 sierpnia 2009]
15. Przygotowanie większości materiałów dla mediów i na stronę wyprawy (artykuły, relacje, zdjęcia) [do 30 sierpnia 2009]
16. Wydanie albumu z wyprawy w postaci e-booka, spotkania połączone z slajdowiskami [do 30 grudnia 2009]
Michał Pawełczyk: Student piątego roku informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Na co dzień negocjuje z komputerami w języku binarnym. W wolnych chwilach śledzi trwające wyprawy i planuje własne wyjazdy rowerowe. W liceum kupił swój pierwszy pełnowartościowy rower górski i od tego czasu zafascynował się turystyką rowerową. Propaguje ten model spędzania wolnego czasu wśród znajomych. Pierwsze dziennikarskie szlify zdobywał pod opieką redakcji Histmag.org. Jest założycielem strony poświęconej turystyce kwalifikowanej: Gtwertep.org, oraz redaktorem wRower.pl – największego polskiego portalu poświęconego rowerom. Trudno jest mu wytłumaczyć, dlaczego pojazd tak prostej konstrukcji jest w stanie zająć tyle miejsca w jego głowie. Przekonuje, że o rowerach oraz podróżach warto mówić i pisać zawsze. Twarde dane o wyprawie:
termin: 12 czerwiec – sierpień 2009
czas trwania: 2 miesiące
państwa: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Niemcy
środek transportu: rower, promy
nocleg: namiot
długość trasy: 6000 km
strona projektu: http://norwegia.gtwertep.org/
Powodzenia!
Komentarze