Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocławska konferencja Miasta dla Rowerów

infobike
26.03.2010 14:47
0 Komentarzy
Wrocław był drugim miastem –po Warszawie, w który odbyła się konferencja zorganizowana przez Parlamentarną Grupę Rowerową wraz przedstawicielami inicjatyw rowerowych, którzy wspólnie przygotowali projekt nowelizacji Ustawy o ruchu drogowym.
25 marca we wrocławskim biurze poselskim Platformy Obywatelskiej odbyło się seminarium „Rowerowe Miasto. Optymalizacja polityki rozwoju komunikacji rowerowej w mieście przez poszukiwanie efektywnego dialogu społecznego”. W spotkaniu m.in. wzięli udział: Ewa Wolak z Parlamentarnej Grupy Rowerowej, Marcin Hyła i Cezary Grochowski z Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Rowerowych „Miasta dla Rowerów”oraz „rowerowi urzędnicy”–Daniel Chojnacki, oficer rowerowy z Wrocławia oraz Marcin Czajkowski z Biura Drogownictwa i Komunikacji z Warszawy. Zabrakło rowerowego oficera z Gdańska –Remigiusza Kitlińskiego, którego obowiązku zatrzymały w nie mógł wziąć udziału w konferencji.
Na początku został przedstawiony projekt nowelizacji Ustawy o ruchu drogowym. Dokument jest już po pierwszym czytaniu w komisji sejmowej i jego autorzy liczą, że zostanie przyjęty do końca roku. Jak podkreśliła posłanka Ewa Wolak przygotowane zmiany to efekt współpracy z przedstawicielami inicjatyw rowerowych. Gdyby nie oni nasz Kodeks Drogowy nadal byłby silnie kształtowany przez lobby motoryzacyjne. A tak jest szansa na dostosowanie polskich przepisów do obowiązujących standardów europejskich i Konwencji Wiedeńskiej (notabene ratyfikowanej przez Polskę w 1988 r.) Nowe prawo drogowe dopuści do ruchu rowery elektryczne, riksze, a także przyczepki służące do przewożenia dzieci. Reguluje zasady zakładania pasa rowerowego nie tylko po prawej stronie jezdni, lecz również na środku drogi. Wprowadza też rozwiązania ułatwiające pokonywanie skrzyżowań, a w ekstremalnych warunkach zezwala na poruszanie się rowerem po chodnikach. Jednak najważniejszym novum jest zracjonalizowanie pierwszeństwa przejazdu. Do tej pory samochody skręcające w prawo i przecinające ścieżkę rowerową zmuszały jadących prosto rowerzystów do zatrzymywania się. Projekt zmian dostępny jest tutaj.
Jak zaznaczył jednak Marcin Hyła te zmiany to żadna rewolucja. To konieczność i nadrabianie zaległości. Przyjęcie ustawy nie spowoduje, że „nad rowerzystami od razu zaświeci słońce”. To początek koniecznych zmian, które przede wszystkim muszą zmierzać w kierunku ustanowienia nowych standardów w naszym codziennym życiu –i to zarówno pod kątem podejścia uczestników ruchu do rowerzystów, jak i realizowanych inwestycji w infrastrukturę drogową.
Wrocławska konferencja Miasta dla RowerówWrocławska konferencja Miasta dla RowerówWrocławska konferencja Miasta dla Rowerów. Od lewej: Cezary Grochowski, Ewa Wolak, Marcin Hyła, Marcin Czajkowski i Daniel Chojnacki
Po przedstawianiu proponowanych zmian w prawodawstwie przyszedł czas na codzienną praktykę. Na początku Marcin Hyła wyjaśnił, że niezgodne z konwencją są przepisy dotyczące pierwszeństwa pojazdów na skrzyżowaniu nakazujące przepuszczanie przez rowerzystów samochodów, a także te dotyczące zakazu transportowania dzieci w przyczepach ciągniętych przez rowerzystów. Hyła omówi także proponowany przepis, aby przepisy drogowe zezwalały parze rowerzystów na jazdę równoległą wtedy, gdy nie powoduje to niebezpieczeństwa w ruchu oraz zapewniały amatorom dwóch kółek korzystanie z pasa chodnikowego w trudnych warunkach pogodowych. –„W Polsce jest bardzo mało dróg rowerowych, dlatego problem niedogodnych przepisów wcześniej nie ujawniał się w takiej skali – ocenił Hyla. – Teraz, gdy miasta rozbudowują infrastrukturę rowerową, staje się on dotkliwy –szczególnie biorąc pod uwagę jakość istniejącej infrastruktury.”Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. –„Ruch rowerowy jest w Polsce dziesięciokrotnie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej, natomiast wypadków z udziałem rowerzystów mamy cztery razy więcej niż średnia w UE”–alarmował Marcin Hyła.
 Wrocławska konferencja Miasta dla Rowerów. Mówi Cezary Grochowski, obok Ewa Wolak 
Wrocławskie spotkanie służyło także porównaniu rozwiązań rowerowych stosowanych w Warszawie, Gdańsku i oczywiście we Wrocławiu. Podsumowując tą dyskusję można dojść do wniosku, że:
– Gdańsk ma najlepszy standard dróg rowerowych (wprowadzony w 1999 r.) oraz największych wpływ na regionalną politykę pro-rowerową, czego dowodem jest zapisanie w Regionalnym Programie Operacyjnym aż 75 mln zł na rozbudowę infrastruktury rowerowej, będącą kontynuacją Gdańskiego Rowerowego Projektu Promocyjno-Inwestycyjnego;
– Warszawa (obok Tczewa) może poszczycić się 3-osobowym zespołem rowerowym w stołecznym magistracie, który opiniuje wszystkie projektowane zmiany infrastrukturze. Poza tym to w Warszawie jest organizowana największa masa krytyczna w Europie. To także jedyna tego typu impreza w Polsce, która jest w pełni legalna, a nawet wspierana przez stołeczną komendę;
– Wrocław to z kolei lider w zakresie parkingów rowerowych (tylko w zeszłym roku powstało ich aż 1500. Stolica Dolnego Śląska posiada także takie udogodnienia infrastrukturalne jak wyniesienia ścieżki rowerowej w miejscu przecięcia się z drogą, czy też wprowadzane w tym roku śluzy rowerowe. Wrocław ma także najwięcej (ok. 20 szt.) znaków B-1 z tabliczką T-22 (zakaz wjazdu nie dotyczy rowerów), co umożliwia poruszanie się rowerzystom pod prąd na niektórych uliczkach Starego Miasta. Niestety wydana negatywna opinia w tym zakresie zahamowała rozwój tego projektu.
 Warszawska konferencja „Rowerowa Polska - Rowerowa Europa”, fot. Miasta dla Rowerów 
Przypomnijmy, że Wrocław był drugi miejscem, w którym przedstawiono rowerowe zmiany w ruchu drogowym. Zgodnie z zapowiedziami działaczy 'Miasta dla rowerów’ tego typu spotkania będą organizowane w kolejnych miastach naszego kraju. Na pewno jest to ważna inicjatywa, która dzięki wsparciu Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej ma szanse realnie zmienić rowerowy krajobraz w Polsce i kto wie –może stanie się zaczątkiem profesjonalnego lobbingu na rzecz rowerowych zmian w polskim prawie. Jedno jest pewne –rowerzyści nareszcie zaczęli być poważnie traktowani. Poniżej prezentujemy wybór relacji z pierwszej, warszawskiej konferencji „Rowerowa Polska – Rowerowa Europa”, która zapoczątkowała „rowerowe tournee”po naszym kraju:
Relacja sieci Miasta dla Rowerów + szczegółowy program konferencji oraz prezentacje –tutaj.
Relacja Zielonego Mazowsza – tutaj.
Relacja Rowerowego Szczecina – tutaj.
Relacja Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej – tutaj.
Relacja Rowerowe Wałbrzycha –tutaj.
Relacja LublinRowerem.pl –tutaj.  

Komentarze