Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław – pierwsze miasto w Polsce bez wraków rowerowych?

infobike
27.06.2021 17:09
0 Komentarzy
We Wrocławiu wraki rowerowe to nierzadki widok. Przypięte są do słupów lub stojaków. Najczęściej bez kół, hamulców lub z uszkodzoną ramą czy siodełkiem. Taki właśnie pojazdy odholowuje wrocławska Straż Miejska, informując o tym wcześniej właścicieli pojazdów.

Wraz ze wzrostem we Wrocławiu liczby rowerzystów, zwiększyła się też liczba rowerów niezdatnych do użytkowania, które zajmują stojaki. Dlatego miasto w porozumieniu ze strażą miejską przystąpiło do akcji usuwania rowerowych wraków.

Dostajemy wiele zgłoszeń o tego typu wrakach, które tarasują drogę lub po prostu zajmują miejsca postojowe rowerzystom, którzy nie mają potem gdzie zaparkować swojego jednośladu. Te wraki traktujemy tak samo, jak auta, które są trwale nieużywane. Brane są na lawetę i odholowywane na koszt właściciela – mówi Robert Paluch z sekcji rowerowej wrocławskiej straży miejskiej.

Najwięcej rowerowych wraków jest w okolicach Rynku, pl. Grunwaldzkiego i wrocławskiego Nadodrza.

Nie od razu na lawetę

Nim jednak wrak zostanie odholowany – na takim rowerze wieszana jest specjalna zawieszka z informacją dla jego właściciela.

 Wieszamy ją na ramie w widocznym miejscu. Na takiej zawieszce jest informacja, że jeżeli właściciel nie zabierze go w ciągu kilkunastu dni, to wrak na jego koszt zostanie odholowany. Niektórzy po przeczytaniu jej zabierają te rowery. Jednak nie wszyscy – dodaje strażnik miejski

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadza akcję usuwania rowerowych wraków.

Akcja organizowana jest po to, by zrobić miejsca dla rowerzystów, którzy na co dzień jeżdżą po mieście. Krótko mówiąc, by mieli gdzie swoje rowery zaparkować – mówi Ula Jagielnicka z Zespołu ds. Mobilności Aktywnej UM Wrocławia.

Usunięte ze stojaków rowerowe wraki, podobnie jak wraki samochodowe, będą czekać na miejskim parkingu na odebranie przez swojego właściciela przez 6 miesięcy. Po tym czasie przejdą na własność gminy.

Chcemy, aby nieodebrane rowery ponownie pojawiły się na wrocławskich ulicach w ramach projektu „Wrocław nie marnuje”. Szukamy partnera, który podjąłby się napraw rowerów i doprowadził do ich ponownego wykorzystania – dodaje Ula Jagielnicka.

Gdzie i jak zgłosić wraki rowerowe?

Informacje o wrakach rowerowych przyjmuje wrocławska Straż Miejska. Informacje o miejscach, gdzie się znajdują, można przekazać, dzwoniąc pod numer 986 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected].

Zgłoszenie powinno zawierać dokładny adres, gdzie znajduje się wrak. W przypadku e-maila można dodać zdjęcie takiego pojazdu.

Komentarze